Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-05-09 17:15:15

mikcik2
Člen/ka

Zajímavý problém- Paušál vs. účetní náklady... Jde to(?)

Dobrý den
Mám živnost. Pracně se mi podařilo sehnat klienta, vypadá to na stálejší přísun zakázek od něj. Zároven spolupracuji na těchto zakázkách s dalším živnostníkem. Zákazník tohoto druhého živnostníka nezná (neví o něm). Já budu mít pravděpodobně reálné náklady 0kč (protože jde víceméně spíše o "duševní práci"), takže při danění atd. pak hodlám uplatnit paušál 50% na náklady. A těch 50% mi pak vlastně stejně zbyde jako zisk (protože reálný náklad nemám žádné).

Jenže díky tomu, že spolupracuji s tím druhým zivnostníkem, (a musím mi přeposílat platby), tak mi to dost znevýhodnuje aý znemoznuje použít paušál (když použiju paušál, tak nemuzu použít "reálné účetně podložené náklady").
Příklad: Celkem za rok budu mít příjem 100 000kč. Polovinu přepošlu druhému zivnostníkovi (dělal polovinu zákázky; přeposílat musím, sám to časově nezvládnu), tedy on pak bude mít 50 000kč příjem (což se rovná mým účetnmí nákladům), já mám tedy reálně zisk 50 000kč, který pak musím danit atd. Rád bych tady uplatnil ještě paušál a měl zisk tedy jakoby jen 25 000kč, jenže to už nejde (uplatnil jsem už účetní náklady). Mě ted jde o to, jak to udělat, abych měl PRIJEM rovnou jen mých skutečných 50 000kč a mohl na to ještě uplatnit paušál 50% a zisk bych tedy měl jen těch 25 000kč, které bych danil...?

Jediná možnost která mě napadla je poslat zákazníkovi 2 faktury - jednu čistě za svoji práci co jsem odvedl na zakázce já (pak můžu uplanit 50% paušál a skoro příjem (50 000kč) mi zbyde jako můj skutečný zisk) a druhou fakturu čistě na jméno, adresu atd. toho druhého živnostníka. Tímto těch druhých 50 000kč vůbec nepůjde přese mě , ani se mě to nedotkne a já je tedy nebudu muset nikde uvádět. Použiju si paušál na svých 50 000kč a jsem happy. Chápete jak to myslím?

Jenže problém je v tom, že zákazník neví že 2. živnostník existuje a mě dalo příliš mnoho práce sehnat si takového zákazníka, takže ted nemám moc zájem přeposílat faktury (kde je jméno, kontakt atd. na toho druhého živnostníka), aby mě náhodou zákazník a ten druhej živnostník v budoucnu neobešli a nezačali kooperovat jen spolu (nedělám si iluze ani o jednom z nich), přičemž mě by vyšachovali, což by se mi samozřejmě moc nelíbilo vzhledem k tomu, kolik jsem do získání zákazníka dal energie atd. :-(.

Jde to udělat nějak jinak než tou druhou fakturou kde zákazník uvidí jméno, kontakt atd. na toho druhého zákazníka...?
Co kdybych těch druhých 50 000kč rovnou potom z mého (jiného?) účtu HNED přeposlal tomu 2. živnostníkovi nikde to neuváděl a na svých 50 000kč si uplatnil paušál?

Chápete jak to myslím? Lze to nějak provést abych nemusel odkrývat existenci a hlavně potom kontakt atd. na toho druhého živnostníka (nerad bych se nechal vyšachovat)?

Offline

 

#2 2009-05-20 14:26:36

mikcik2
Člen/ka

Re: Zajímavý problém- Paušál vs. účetní náklady... Jde to(?)

Nikdo mi neodpoví :-(...?

Offline

 

#3 2009-05-21 00:24:09

Zdena
Moderátorka

Re: Zajímavý problém- Paušál vs. účetní náklady... Jde to(?)

Pokud nechcete odkrývat existenci druhého živnostníka, pak vám nezbude nic jiného, než fakturovat zákazníkovi celkovou cenu svým jménem.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB