Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-05-15 21:26:23

Estep
Člen/ka

Silniční daň a dotace

Dobrý den, prosím Vás o radu. Od března jsem OSVČ, na podnikání jsem dostala od ÚP dotaci. Z ní jsem si pořídila osobní automobil za cenu 25.000,- Kč a musím ho tedy uvést jako majetek.
Nechci uplatňovat žádné výdaje na provoz automobilu, pouze pořízení vozidla požít jako daňový náklad. Je to tak možné? A musím se přihlásit k silniční dani?
Předem moc děkuji za odpověď.

Editoval Estep (2009-05-15 21:27:13)

Offline

 

#2 2009-05-17 18:15:41

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a dotace

Z formálního hlediska doporučuji opačný postup: příjem dotace od ÚP podchytit v DE jako nedaňový příjem ? příjem je osvobozen od daně podle § 4, odst.l, písmene h) zákona o daních z příjmů, jde o nástroj státní politiky zaměstnanosti. Pořízení vozidla také podchytit v DE, ale jako nedaňový výdaj - nezdaňovala jste příjem, tak neuplatníte do daní ani výdaj. Zápisem v DE  máte auto zaevidované do majetku, můžete si k němu vytvořit také nějakou kartu drobného majetku, ale to jen z pilnosti:-)

Povinnost platit silniční daň vzniká tehdy, když auto používáte pro podnikání. Důležité je tedy skutečné používání auta, nikoliv jeho evidence v majetku (předpokládám, že jde o vozidlo pod 3,5 tuny nejvyšší hmotnosti), nebo vykazování výdajů na provoz automobilu.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB