Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-03-24 15:50:05

matesska
Člen/ka

zahraniční stravné

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Nevim si rady s výpočtem stravného (zahraniční). V zákoníku je, že pokud doba strávená v zahraničí je v rozmezí 6 - 12 hodin, vyplácí se polovina z plné sazby. Ale u nás ve firmě a i v jiných firmách se to počítá koeficientem. Spočítá se kolik dostane na jednu hodinu a přepočítá se to na dobu strávenou v zahraničí. Chtěla bych vědět, jak je to správné. Děkuji za odpověd. Marta

Offline

 

#2 2009-04-15 00:04:48

Zdena
Moderátorka

Re: zahraniční stravné

Podle počtu hodin strávených v zahraničí (výpočet podle zákona o cestovních náhradách, platného do 31.12.2006) se stravné nepočítá. Způsob výpočtu je od 1.1.2007 upraven § 170 zákoníku práce. V případě, kdy pracovník stráví v zahraničí dobu delší než 6 hodin, ale nejvýše 12 hodin, mu náleží stravné ve výši ½ základní denní sazby (pokud jste před zahájením cesty nesjednali krácení stravného, například proto, že pracovníkovi bylo poskytnuto jídlo v zahraničí).

Offline

 

#3 2016-05-30 08:28:18

Catalina
Člen/ka

Re: zahraniční stravné

Prosím o radu jak účtovat zahraniční stravné. Po každé odjeté cestě vyúčtovat se zaměstnancem přes cestovní příkaz, ale to znamená, že se nepromítne do výplatní pásky. Nevadí to? Jak to děláte vy? A jaký používat kurz, když pracovní cesta začíná v neděli večer v ČR. Moc děkuji.

Offline

 

#4 2016-05-31 00:10:38

Zdena
Moderátorka

Re: zahraniční stravné

Proč by se měly cestovní náhrady promítnout do výplatní pásky, když nesouvisejí se mzdou? Cestovní náhrady můžete vyplatit v hotovosti, nebo převodem na účet, třeba společně s výplatou mzdy.
Přepočet cestovních náhrad najdete v § 183 ZP a § 184 ZP. Pokud jste neposkytli zálohu, tak přepočítáváte kurzem ČNB platným v den nástupu pracovní cesty. V neděli platí páteční kurz.

Offline

 

#5 2016-05-31 17:56:46

Catalina
Člen/ka

Re: zahraniční stravné

Já právě nevím, že nevadí, že cestovní náhrady nebudou uvedeny ve výplatní pásce. U tuzemských cestovních náhrad je právě uvádíme do nezdanitelných náhrad. Asi v tom hledám zbytečně složitosti. Děkuji.

Offline

 

#6 2016-05-31 20:16:19

Zdena
Moderátorka

Re: zahraniční stravné

Podle ustanovení § 142/5 zákoníku práce jste povinni vydat zaměstnanci písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách. Povinnost uvádět do výplatní pásky cestovní náhrady nide nevidím:-)

Offline

 

#7 2016-05-31 20:32:13

Catalina
Člen/ka

Re: zahraniční stravné

Stále se mám hodně co učit. Moc děkuji a přeji hezký večer.

Offline

 

#8 2016-06-13 10:44:16

Catalina
Člen/ka

Re: zahraniční stravné

Narazila jsem na další oříšek. Jak mám evidovat poskytnuté nadlimitní zahraniční stravné? Součástí cestovního příkazu být nemůže, když ho musím zdanit včetně SP + ZP, napadá mě pouze ho dát do záložky zdanitelné náhrady ve výplatě. Poradíte mi prosím?

Offline

 

#9 2016-06-19 12:16:58

Zdena
Moderátorka

Re: zahraniční stravné

Nadlimitní stravné bych dala do výplaty do zdanitelných náhrad, jak píšete.

Offline

 

#10 2017-02-17 12:19:44

Marko78
Člen/ka

Re: zahraniční stravné

Dobrý den paní Zdeno, prosím Vás pokud se zaměstnanci krátí zahraniční stravné v souvislosti s poskytnutím jídla (typicky snídaně v hotelu) na služební cestě, jak má toto jídlo účtovat zaměstnavatel? musí 513 nebo je daňově uznatelné?

Offline

 

#11 2017-02-17 20:56:12

Zdena
Moderátorka

Re: zahraniční stravné

Dobrý večer, Marko. Výdaje na pracovní cesty jsou dle mého názoru výdajem podle § 24/2/k) ZDP (omezující ustanovení se na zaměstnavatele nevztahují), takže bych jídlo zaúčtovala na 512.

Offline

 

#12 2017-02-19 15:58:37

Marko78
Člen/ka

Re: zahraniční stravné

moc děkuji, paní Zdeno.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB