Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-02-11 14:05:17

Zdena
Moderátorka

Keramická výroba - přechod na paušál - p.Jirka

Jirka napsal:

V návaznosti na předchozí tazatele mám dotaz v jaké výši do zásob zahrnout hlínu na výrobu keramiky (předmět podnikání výroba keramických výrobků) a hlavně v jaké výši již vyrobené výrobky (jen to cena hlíny, nebo i energie+práce a nebo cenu prodejní)? Díky

Offline

 

#2 2008-02-11 14:07:22

Zdena
Moderátorka

Re: Keramická výroba - přechod na paušál - p.Jirka

Úplatně pořízený majetek - zásoby  - se v daňové evidenci oceňuje pořizovací cenou. Tedy cenou, za kterou byl pořízen (cena hlíny podle faktury) + náklady s jeho pořízením související. Souvisejícím nákladem může být například přepravné.
Zásoby vytvořené vlastní činností (polotovary vlastní výroby, hotové výrobky) se oceňují vlastními náklady.  Tedy přímými náklady vynaloženými na jejich výrobu. Přímými náklady jsou hlavně: přímý materiál (hlína) + přímé mzdy (mzdy výrobních pracovníků) + ostatní přímé náklady (které jste schopni zjistit, energie by tam měla být, bude to zřejmě významná položka). Do ocenění může být zahrnuta i část nepřímých nákladů, které se k dané výrobě vztahují.

Offline

 

#3 2008-02-11 14:14:56

Zdena
Moderátorka

Re: Keramická výroba - přechod na paušál - p.Jirka

Jirka napsal (4.2.2008, 11:48:49)

Ještě prosím o jednu odpověď.  Od roku 2008 chci přejít na paušál, do daňového přiznání za 2007 dopočtu zásoby a zajímá mne jestli toto daňové přiznání nějak ovlivní přeplatek sociálního pojištění, který mi vrátí v roce 2008. Děkuji za odpověď.

Zdena:
Zřejmě chcete vědět, jestli máte dodaněné zásoby zahrnout do příjmů v přehledech o příjmech a výdajích pro OSSZ a ZP. Dodaněné zásoby budete mít v tabulce E daňového přiznání jako úpravu základu daně a tyto úpravy se nezahrnují do přehledů.


Jirka napsal: (7.2.2008, 7:28:58)

Omlouvám se za asi špatně položenou otázku. Jedná se mi o to, jestli přeplatek soc. pojištění, který mi vrátí OSSZ po podání přehledu v roce 2008 nějak zasáhne do daňového přiznání za rok 2007, když od roku 2008 chci přejít na paušální výdaje procentem. Jinak řečeno, zda tento přeplatek ovlivní úpravu základu daně v daňovém přiznání za rok 2007. Děkuji moc.

Offline

 

#4 2008-02-11 14:18:47

Zdena
Moderátorka

Re: Keramická výroba - přechod na paušál - p.Jirka

Zdena:

Záleží na vás, jaký postup zvolíte. Buď spočítáte přeplatek pojistného za rok 2007 už k 31.12.2007 a vykážete jako pohledávku za OSSZ, v tom případě byste upravoval základ daně v roce 2007 a při vrácení by přeplatek byl nedaňovým příjmem. Nebo zjistíte přeplatek až na jaře 2008 při sestavování přehledu (k 31.12. 2007 jste o něm ještě jakoby nevěděl) a pak bude přeplatek záležitostí roku 2008. Daňově nejvýhodnější bude ponechat přeplatek na zálohy v roce 2008.

Jirka napsal: (11.2.2008, 7:14:13)

Tak to je teda věda. Díky, díky moc. Že si v tomto případě mohu vybrat i druhou variantu je samozřejmě nejlepší řešení. Jirka

Offline

 

#5 2008-02-11 14:19:59

Zdena
Moderátorka

Re: Keramická výroba - přechod na paušál - p.Jirka

Ještě neutíkejte, ještě zbývá dořešit rok 2008. V přehledu o příjmech a výdajích vykážete přeplatek na soc. pojištění. Můžete si nechat přeplatek vrátit, nebo ho celý, případně jen jeho část, ponechat OSSZ na zálohy v roce 2008. Částkou, kterou určíte na zálohy r. 2008, se nemusíte z pohledu daně z příjmů dál zabývat (bylo projednáno Koordinačním výborem MF ČR s Komorou daňových poradců v závěru roku 2007). Pokud si necháte přeplatek (nebo jeho část) v roce 2008 vrátit, pak ho musíte zahrnout mezi své daňové příjmy. A když už ho musíte zahrnout do příjmů, tak si k němu budete muset uplatnit i příslušné procento výdajů:-)).
Jo, jo, je to věda.

Offline

 

#6 2008-02-12 08:32:14

JirkaN
Host

Re: Keramická výroba - přechod na paušál - p.Jirka

Dámo (mladá paní, slečno) jste jednička, odpovídat i na nepoložený dotaz, to se jen tak nevidí. S tím projednáním jste mne dostala, protože jsem za rok 2008 chtěl poctivě částku ponechanou na zálohy v roce 2008 vepsat do ř.105 DP. Takže opět moc díky Jirka

 

#7 2008-03-18 11:50:48

Felix
Host

Re: Keramická výroba - přechod na paušál - p.Jirka

Dobry den. Nahodou jsem nasel tuto diskusi a mel bych k tomuto tematu take otazku. Chci letos take danit pausalem. Mam za rok 2006 na soc nedoplatek a na zdrav preplatek, coz bylo vyrovnano v roce 2007. Pisete, ze preplatek na soc.poj. musim v dalsim roce zahrnout do prijmu. Znamena to, ze nedoplatek zahrnuji do nakladu? Logicky bych tedy mel k castce zaloh na soc. a zdrav. poj., kterou pripocitavam navic k 50% pausalnim nakladum, pripocist jeste dany nedoplatek. Je to tak spravne? Diky.

 

#8 2008-03-18 15:02:24

Zdena
Moderátorka

Re: Keramická výroba - přechod na paušál - p.Jirka

Doplatek soc. pojištění za rok 2006, zaplacený v roce 2007, přičtěte k pojistnému na řádku 103 přiznání. Přijatý přeplatek zdravotního pojištění buď přičtěte k příjmům z podnikání na řádku 101, nebo snižte výdaje na pojistné pojistné na řádku 103.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB