Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-03-20 11:29:57

MarcelaP
Host

DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Dobrý den,jak prosím postupovat v případě prodeje automobilu zařazeného v OM podnikatele,při jehož pořízení ze zahraniční byl uplatněn odpočet DPH a nyni je prodán opět do zahraniční(země EU). Budu platit dph v ČR?Jak vyznačím v přiznání k dph?Děkuji, Marcela.

 

#2 2009-03-23 21:57:13

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Postupujete stejně, jako u dodání jakéhokoliv jiného zboží. Prodej neplátci - s českou DPH. Prodej plátci - auto bude skutečně dopraveno či odesláno do JČS - osvobozené plnění podle § 64 ZDPH. Daňový doklad vystavíte podle § 34 ZDPH, vyplníte souhrnné hlášení. V přiznání bude na řádku č. 20 (nahrazuje řádek č. 410). Předpokládám, že už se nejedná o nový dopravní prostředek - auto má najeto alespoň 6 000 km a bylo uvedeno do provozu před více než šesti měsíci.

Offline

 

#3 2010-03-29 23:06:19

ohajek
Člen/ka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Jak by se zmenila tato skutecnost, kdyz se jedna o nove vozidlo (mene nez 6tis km a jeste neregistrovane do provozu)?! Projel jsem akorat cely zakon o DPH, ale nenasel jsem paragraf ktery by se primo tohoto pripadu tykal...

Samozrejme v pripade kdy platce prodava platci (v tomto pripade do SRN).

Offline

 

#4 2010-03-30 00:16:55

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Pokud dodává CZ plátce plátci do EU nový dopravní prostředek, pak jde o osvobozené plnění podle § 64/2 ZDPH s nárokem na odpočet podle § 19/1 ZDPH. Dodání bude uvedeno v SH s kódem 0.
Na daňovém dokladu uvede sdělení, že se jedná o nový dopravní prostředek (§34/5 ZDPH).

Offline

 

#5 2010-04-26 21:14:55

ohajek
Člen/ka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Nemýlím-li se však, v případě nového doprávního prostředku jde o osvobozene plneni i v pripade, že dodávám jako plátce v ČR i neplátci (resp. jakékoliv soukromé osobě) z jiného členského stát EU, že?!

Určitě to tak funguje např. v Německu, kde když se rozhodnete koupit nový dopravní prostředek jakožto soukromá osoba z jiného členského státu, dostanete jej za netto a zde pak musíte na FU doplatit DPH, nebot misto plneni se presouva do CR.

Jen bych Vas poprosil, jestli mi tuto informaci muzete potvrdit?! Predem dekuji...

Offline

 

#6 2010-04-30 21:27:58

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Ano, takto to funguje i v ČR_vizte § 64/2 ZDPH: Dodání nového dopravního prostředku do jiného členského státu plátcem (jakékoliv) osobě v jiném členském státě, který je odeslán nebo přepraven z tuzemska plátcem nebo osobou, která nový dopravní prostředek pořizuje, nebo zmocněnou třetí osobou, je (v tuzemsku) osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně.

Kupující zaplatí DPH ve své zemi.

Při prodeji nového dopravního prostředku do EU osobě, která není plátcem, je trochu jiný administrativní postup (jiný řádek přiznání, neuvádíte do SH, vystavíte Hlášení o .... atd), než při prodeji plátci.

Offline

 

#7 2011-02-12 20:08:55

rene
Člen/ka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

prosím jak postupovat při prodeji automobilu do zahraničí (EU), automobil byl nakoupen právnickou osobou - plátcem DPH jako použitý (stáří 8let) v ČR od fyzické osoby bez DPH. Jak postupovat při prodeji fyzické osobě do zahraničí s DPH?

Offline

 

#8 2011-02-13 00:42:44

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Osobní, nebo nákladní automobil? Pokud osobní, byl koupen do 31.3.2009, nebo později? Kupující je plátcem DPH v EU?

Offline

 

#9 2011-02-14 15:35:03

rene
Člen/ka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

.rene píše: jedná se o obytný automobil (dle TP osobní automobil, obytný, kategorie M1) ojetý automobil byl zakoupen od neplátce DPH (FO) 6.8.2010 , kupující není plátcem DPH v EU

Offline

 

#10 2011-02-14 21:58:53

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Vozidlo jste kupovali v době, kdy už zákon o DPH přiznával nárok na odpočet daně i u osobních automobilů, takže nyní musíte prodat s DPH a není při tom důležité, že jste nakoupili od neplátce. Pokud prodáváte do EU neplátci, tak s českou daní.

Offline

 

#11 2011-02-15 13:15:37

arnika11
Člen/ka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Dobrý den,

prohlédl jsem si téma a chtěl bych se ujistit konkrétně, že jsem rady pochopil správně. Jsem plátce DPH a bohužel ze zdravotních důvodů budu nucen vyměnit nedávno (30.12.) zakoupený nový vůz v ČR za vůz s automatickou převodovkou. Zdaňuji paušálem a proto vůz není v obchodním majetku. Vůz má jen 2500 km, tedy je považován za nový. Pokud pojedu se stávajícím vozem do Německa a budu ho tam chtít odprodat v tomto pololetí (musí mít také méně než 6000km), tak vystavím kupujícímu fakturu bez DPH. Ohledně vráceného DPH v ČR dle přiznání za 4Q mi zřejmě nevznikne žádná povinnost. Není mi ale jasné, zda bych měl příjem z prodeje vozu dát do příjmů, pokud bude nižší než pořizovací cena (při mém zdaňování paušálem).

Děkuji předem za odpověď (doufám, že tento konkrétní příklad přípustně doplňuje předešlou obecnější diskuzi).

Offline

 

#12 2011-02-20 23:13:10

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Pokud jste si při pořízení automobilu uplatnil nárok na odpočet DPH, tak musíte (pro účely DPH, nikoliv pro účely daně z příjmů) vozidlo zařadit do obchodního majetku. Předpokládám, že jste v přiznání k DPH uvedl pořízení majetku též na řádku 48.

Auto budete prodávat bez DPH, další povinnosti se budou řídit podle toho, zda je dodáte osobě registrované k DPH v jiném členském státě (SH, kód 0), nebo osobě neregistrované (hlášení o dodání nového dopravního prostředku s kopií vystaveného DD). V obou případech jde o dodání, které je osvobozeno od daně s nárokem na odpočet, takže nebudete vracet daň, kterou jste uplatnil ve 4.Q 2010.

Příjem z prodeje vozu budete uvádět jako ostatní příjem podle § 10 zákona o daních z příjmů. Půjde o příjem z prodeje motorového vozidla, který není osvobozen od daně podle § 4/1/c) ZDP, neboť doba mezi nabytím a prodejem je kratší než 1 rok.

Offline

 

#13 2011-02-24 12:47:51

rene
Člen/ka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Dobrý den ještě by jsem požádal o vysvětlení jak píši výše (člen - rene) jak budu postupovat v případě DPH u prodeje automobilu ale v ČR cituji viz výše: prosím jak postupovat při prodeji automobilu do zahraničí (EU), automobil byl nakoupen právnickou osobou - plátcem DPH jako použitý (stáří 8let) v ČR od fyzické osoby bez DPH. Jak postupovat při prodeji fyzické osobě do zahraničí s DPH?.... a také viz  mé příspěvky :.rene píše: jedná se o obytný automobil (dle TP osobní automobil, obytný, kategorie M1) ojetý automobil byl zakoupen od neplátce DPH (FO) 6.8.2010 , kupující není plátcem DPH v EU

Omlouvám se, ale situace s prodejem se změnila, auto bude prodáváno v ČR přes autobazar, kde mi tvrdí, že lze prodat v mém případě bez DPH. Nezdá se mi, že by měli pravdu -  děkuji rene

Offline

 

#14 2011-02-24 18:31:17

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Také nejsem tak úplně přesvědčená, že má autobazar pravdu. Pokud byste auto koupili od plátce jako osvobozené plnění (na daňovém dokladu odkaz na důvod osvobození, například na přechodná ustanovení zákona 87/2007 Sb.), tak byste je nyní mohli prodat bez DPH, měli byste čím prokázat osvobození, které se k tomuto vozidlu váže i po změně zákona o DPH. Ale při nákupu od neplátce, kdy nemáte jak prokázat osvobození .... nevím. Možná postačí, že auto bylo poprvé pořízeno (kýmkoliv) před 1.4.2009 a nemusíte osvobození prokazovat. Doporučuji konzultaci s daňovým poradcem.

Offline

 

#15 2011-02-25 09:28:22

rene
Člen/ka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Dobrý den,
děkuji za vyčerpávající vysvětlení, právě v těchto případech je až nelogické, koupím bez DPH - musím prodat s DPH (třeba i neplátci DPH) poté ve všech případech bude jakékoliv zboží neprodejné, nebo prodejné o mínus 20%

Offline

 

#16 2011-04-26 20:10:53

rene
Člen/ka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Dobrý den, v předchozích příspěvcích jsme řešili prodej automobilu. jak budu prosím postupovat při nákupu ojetého os. automobilu z EU ? Situace: CZ firma mi doveze ojetý os. automobil z EU a v CZ mi jej prodá vč. DPH. Já právnická osoba, plátce DPH, koupím auto vč. DPH. Mám nárok na odpočet DPH ? , (rok výroby 2009, ujeto 37000km)
děkuji renolt

Offline

 

#17 2011-05-05 22:35:57

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Pokud budete mít k dispozici daňový doklad, na kterém bude uveden základ daně a DPH, tak si budete moci uplatnit nárok na odpočet daně.

Offline

 

#18 2012-02-07 19:00:04

Eva Smetanová
Člen/ka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Dobrý den, nevyčetla jsem na téma DPH při prodeji auta přesně odpověď na můj případ. Koupili jsme auto od neplátce DPH v ČR, bylo rozbité, dali jsme jej do obchodního majetku firmy a  opravili. Nyní ho můžeme prodat (v majetku je 2 měsíce) se ziskem. Jsme plátci DPH. Odvedeme DPH z celé prodejní ceny nebo jenom z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou? Neprovozujeme autobazar, ale zaobíráme se mj. opravami aut. Je důležitá doba, po jakou je auto v obchdním majetku firmy?

Offline

 

#19 2012-02-07 19:01:11

Eva Smetanová
Člen/ka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Nenapsala jsem to nejdůležitější. Předem moc děkuji za odpověď.

Offline

 

#20 2012-02-08 00:29:48

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Odvedete DPH z prodejní ceny. Doba, po kterou bylo auto v obchodním majetku, není důležitá.

Offline

 

#21 2012-02-13 15:01:19

Eva Smetanová
Člen/ka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Paní Zdeno, děkuji za jasnou odpověď. Eva

Offline

 

#22 2012-08-20 23:37:54

ivex
Člen/ka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Dobry den preji. Chtel bych se jeste jednou dotazat na jednu variantu vyse rozebiraneho tematu - odpocet DPH u ojetiny z ciziny:
- lze si narokovat odpocet DPH u ojeteho automobilu soukromne zakoupeneho v EU (mimo CR), v pripade zarazeni do OM OSVC - platce?
- co v pripade, ze jako soukroma osoba kupuji vozidlo od nemeckeho platce (nakupuji s nemeckou DPH nebo bez nemecke DPH a danim v CR?)
- ... esistuji i jine pripady (nakup pouziteho vozu od platce v EU do OM podnikatele v CR?)
Hledam jedine legalni cestu, ale ojety vuz chci pouzivat jak na soukrome, tak podnikatelske potreby ( cca 50:50 ).
Predem dekuji za navedeni na spravnou cestou k porozumeni problematiky.

Offline

 

#23 2012-08-21 22:41:50

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Variant je několik:

a) sdělíte prodávajícímu své DIČ, on vám prodá auto bez DPH s tím, že máte povinnost přiznat a zaplatit daň v ČR. Jestliže budete auto používat z 50% pro soukromé účely, tak přiznáte daň na výstupu (vypočítáte z hodnoty auta) a na vstupu si z ní uplatníte jen 50%

b) nesdělíte prodejci své DIČ, auto si koupíte jako soukromá osoba nepovinná k dani a následně je vložíte do obchodního majetku. Prodejce vám auto prodá s daní příslušného státu, v ČR už nic nedaníte.

c) nakoupíte od obchodníka použitým zbožím, který auto prodal v tzv. zvláštním režimu (na daňovém dokladu nevyčísluje DPH), v tom případě vůbec nemusíte řešit DPH a je jedno, jestli jste auto koupil jako podnikatel nebo jako soukromá osoba.

Offline

 

#24 2012-08-22 20:04:02

ivex
Člen/ka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

Pani Zdeno, mockrat Vam dekuji za detailni vysvetleni. Uberu se nejspis cestou a), kdy dodanim az pri registraci vozu v CR. Po zaregistrovani vozu si pak jako platce uplatnim odpovidajici castku.
Jeste jednou dekuji.

Offline

 

#25 2012-09-05 17:10:26

Zdena
Moderátorka

Re: DPH při prodeji auta do zahraniční (EU)

A kdo tu Tatru prodává?

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB