Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2009-03-19 20:51:20

britdvorak
Host

sociální a zdravotní pojištění

Potřebuju poradit.Můj syn studuje VUT v Brně denní doktorské studium.10.11.2008 mu bylo 26 let.Do té doby mu soc.a zdrav.pojištění platila škola.Ted nemá žádný příjem a já jsem rozvedená nezaměstnaná.Zdravotní pojištovnu má Metalalianz.Jak má postupovat?Děkuji za odpověd.

 

#2 2009-03-23 21:51:38

Zdena
Moderátorka

Re: sociální a zdravotní pojištění

Syn by se měl u své zdravotní pojišťovny přihlásit jako osoba bez zdanitelných příjmů a platit si pojistné sám. V současné době tato kategorie pojištěnců platí pojistné ve výši 1.080,- Kč měsíčně.
Sociální pojištění není povinné

Offline

 

#3 2009-05-06 09:45:48

Simik
Člen/ka

Re: sociální a zdravotní pojištění

Dobrý den, asi jsem se nazařadila do té správné diskuze, ale i tak to zkusím a poprosím vás o radu.
Moje maminka je od roku 1998 (stal se jí úraz) evidována na Úřadu práce. V roce 2003 jí byl přiznán částečný invalidní důchod a od roku 2006 žádá o plný invalidní důchod. Došlo to až tak daleko, že se s ČSSZ o přiznání plného důchodu soudí.
Dva roky dodáváme paní na úřad práce, kde je maminka evidovaná, potvrzení o neschopnosti. Při poslední návštěvě mě paní zprostředkovatelka dala lísteček, ohledně dobrovolného ukončení spolupráce mojí maminky s ÚP. Ptala jsem se proč, že mě nijak nezatěžuje, abych jí každý měsíc onen lísteček donesla... odpověděla, že o nic nejde. Že prý ubydou starosti jí a i nám. Zdravotní a sociální prý hradí stát.
Mě se jedná jen o to, aby to mojí mamince nějak nepřítižilo právě v případě, že se s ČSSZ soudí o plný invalidní důchod?
Můžete mi prosím poradit?
Děkuji Karolína

Offline

 

#4 2009-05-06 21:08:26

wdc
Člen/ka

Re: sociální a zdravotní pojištění

Simik: to fakt nevim.

Zdena: "Sociální pojištění není povinné"
Pro nikoho? k čemu vlastně je? odkaz? může prosím někdo?

Offline

 

#5 2009-05-08 21:10:33

Zdena
Moderátorka

Re: sociální a zdravotní pojištění

Simik: to je otázka spíše pro právníka, zkuste nějakou bezplatnou občanskou poradnu, například:
http://www.duchody-duchodci.cz/pravni-p … zdarma.php
Osobně bych na dobrovolné ukončení spolupráce nepřistoupila, když tedy o nic nejde. Úřady práce a ČSSZ spadají pod jedno ministerstvo, možná paní zprostředkovatelka dostala instrukce, kdo ví?

wdc: pročtěte, prosím dotaz, na který bylo odpovězeno. Pro osobu, která nemá žádné příjmy, není sociální pojištění povinné.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB