Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-03-12 08:08:39

plielka
Člen/ka

Přechod na výdajový paušál a finanční úřad

Dobrý den, jsme farma vedoucí podvojné účetnictví, dosud jsme uplatňovali náklady ve skutečné výši. Nyní jsme zjistili, že pro nás bude výhodnější přejít na výdajový paušál (r. 2008). Vypracovali jsme dodatečné daňové přiznání za r. 2007, kde jsme daňový základ zvýšili o zásoby, snížili o závazky. Problém však nastal, když jsme toto dodatečné daňové přiznání zanesli na fú, kde nám řekli, že pokud vedeme a stále chceme vést účetnictví, tak na výdajový paušál přejít nemůžeme. Prosím o radu, zda tedy můžeme přejít na výdajový paušál, podle mě ano a popř. jak mám argumentovat - opodstatnění v zákoně. Děkuji

Offline

 

#2 2009-03-12 22:27:01

Zdena
Moderátorka

Re: Přechod na výdajový paušál a finanční úřad

Předpokládám, že jste fyzická osoba (poplatník, který má příjmy podle § 7 ZDP), vedoucí účetnictví. V tom případě máte možnost uplatnit výdaje procentem z příjmů podle § 7, odst. 7 zákona.
Dále se můžete opřít o POKYN D-300 Ministerstva financí čj. 15/107 705/2006,
K jednotnému postupu při uplatňování některých ustanovení zákona č. 586/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Pokyn k  § 7 zní:
Daňové výdaje procentem z příjmů může uplatnit i poplatník vedoucí účetnictví. Pro účely daně vychází z evidence příjmů, tj. včetně přijatých záloh (nikoli pohledávek). Poplatník, který uplatňuje výdaje podle § 7 odst. 9 zákona nevede daňovou evidenci.

Jestliže jste vedli účetnictví, pak jste neměli důvod v dodatečném daňovém přiznání za rok 2007 zvyšovat základ daně o zásoby a snižovat o závazky. Povinnost úprav základu daně se ve vašem případě vztahuje na zůstatky rezerv, opravných položek a účtů časového rozlišení.

Pročtěte článek zde:
http://www.ucetnisvet.cz/ucetnisvet/odb … lanek=4749

Offline

 

#3 2009-03-16 16:37:26

plielka
Člen/ka

Re: Přechod na výdajový paušál a finanční úřad

Za odpověď děkuji. Zjistila jsem si jak to vypadá s opravnou položkou, o kterou musím zvýšit základ daně, jedná se o opravnou položku k majetku z privatizace v hodnotě cca 4mil Kč, která je ročně odepisovaná do výnosů, zůstatek k 31.12.2007 je cca 1330tis Kč. Znamená to tedy, že o celý tento zůstatek musím zvýšit základ daně v dodatečném daňovém přiznání za r. 2007? Tím se mi opravná položka vynuluje a za rok 2008 (výdajový paušál) už část opravné položky ve výnosech resp. příjmech figurovat nebude? Děkuji za odpověď.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB