Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-03-09 01:33:05

evelyn
Člen/ka

Dodatečné daňové přiznání za rok 2007 a přehledy OSSZ+VZP

Dobrý den, prosím o radu. Snažila jsem se pročíst všechny příspěvky týkající se dodatečného přiznání a podání přehledů na VZP a OSSZ. Bohužel si ale nejsem 100% jista jak správně postupovat. Chtěla bych tedy konzultovat způsob řešení.
OSVČ vedoucí DE evidoval k 31. 12. 2007 pohledávky ve výši 70.000 Kč, které byly uhrazeny v roce 2008. Ke konci roku 2008 OSVČ eviduje pohledávky ve výši 135.000 Kč.
OSVČ uvažuje o přechodu z daňové evidence na výdaje uplatňované procentem.
Pokud se nemýlím, nabízí se 2 možnosti, a to buď
a) podat dodatečné daňové přiznání za rok 2007, tam v tabulce E - položky zvyšující základ daně uvést výši pohledávek ke konci roku 2007 (70.000 Kč) a vypočítat znovu základ daně a následně vypočítat daň nebo za
b) v řádném přiznání za rok 2008 v tabulce E - položky zvyšují uvést výši pohledávek ke konci roku 2008 - 135.000 Kč a následně vypočítat základ daně, daň atd..

Pokud by byla použita varianta a) dodatečné daňové přiznání jak je to s vyměřením penále a s úrokem z prodlení vyměřeným FÚ. Nevím, zda je správná informace, že penále se v případě podání dodatečného daňového přiznání nevyměřuje a že se dá požádat o prominutí úroku z prodlení.  Pokud by nebyl úrok z prodlení prominut kolik by zhruba z částky cca 13.800 Kč (což je zhruba spočítaný doplatek daně za rok 2007 z dodat.DP)  - mě to vyšlo cca 2.500 Kč, je to správně?
Dále v případě varianty a) zaplacených 70.000 Kč zahrnout do řádků příjmů v řádných přehledech na OSSZ a ZP? za rok 2008: Nebo podávat opravné přehledy - předpokládám, že ne, protože 70.000 Kč bylo opravdu zaplaceno v roce 2008 a dodatečným přiznáním se mění základ daně, ne řádek v příloze č. 1 - příjmy...

V případě varianty b) by to bylo s přehledy za rok 2008 jak? Tam by se částka 135.000 do příjmů neuváděla, protože v roce 2008 nebyla uhrazena (úhrada této částky je nejistá). Do přehledu na OSSZ a VZP by se částka uvedla až v případě zaplacení - což může být v roce 2009, 2010 nebo také nikdy...

A jak by to bylo, kdyby se po podání přiznání za rok 2008 ve variantě b) dodanění pohledávek ke konci roku 2008, OSVČ rozhodla nakonec znovu vést DE za rok 2009? To by se do příjmů už částka 135.000 nezahrnovala, protože byla zdaněna v přiznání za rok 2008 nebo by se v řádném přiznání za rok 2009 měla tato částka uvést v tabulce E - snižující?

Děkuji za odpovědi a pomoc

Offline

 

#2 2009-03-12 22:18:40

Zdena
Moderátorka

Re: Dodatečné daňové přiznání za rok 2007 a přehledy OSSZ+VZP

Varianta a) - FÚ vám vyměří úrok z prodlení, můžete sice požádat o prominutí, ale nevím, zda budete úspěšní. Úrok z prodlení odhaduji přibližně na 2.500,- Kč.

Úprava základu daně 70 tis. Kč nebude mít vliv na přehledy o příjmech a výdajích, o uhrazenou částku by měly být zvýšeny příjmy v přehledu za rok 2008.

Varianta b) - ani v tomto případě by se úprava základu daně 135 tis. Kč nepromítla do přehledů o příjmech a výdajích za rok 2008 a do přehledů byste příjem uvedla teprve v roce, kdy došlo k úhradě. Pozor - od roku 2009 už byste musela i úpravy základu daně zanést do přehledu pro OSSZ (pro účely ZP zatím žádná změna), neboť vyměřovacím základem už nebude rozdíl příjmů a výdajů, nýbrž základ daně - tedy včetně úprav základu daně.

Pokud byste na konci roku 2008 dodanili pohledávky a následně byste se rozhodli, že raději uplatníte skutečné výdaje, pak stačí podat dodatečné daňové přiznání za rok 2008, ve kterém zrušíte úpravy základu daně (vznikne vám přeplatek na dani, takže se nemusíte obávat žádných sankcí).

Offline

 

#3 2009-03-12 22:51:45

evelyn
Člen/ka

Re: Dodatečné daňové přiznání za rok 2007 a přehledy OSSZ+VZP

Děkuju moc za rady.
Ještě mám prosím jeden dotaz, pro jistotu, a to, zda se do příjmů v případě uplatňování výdajů procentem počítají pouze příjmy obdržené v daném roce nebo zda se zadává celkový součet vydaných faktur, i když ne všechny jsou zaplacené. Jen namátkový příklad, ať se líp orientuju v číslech,  celková fakturace živnostníka za rok 2008 je 300.000 Kč, v roce 2008 živnostník obdržel  220.000 Kč, 80.000 Kč eviduje k 31. 12. 2008 jako neuhrazené pohledávky.
Příjmem předpokládám bude pouze částka 220.000 Kč a z ní se spočítá 50% výdaj. Je můj předpoklad správný? Já jsem dříve vedla jen PÚ - v práci, pak manželovi DE, nyní výdaje %, tak mám trochu problém rozlišit příjmy, výnosy, výdaje, náklady...

Děkuju za Vaši pomoc

Editoval evelyn (2009-03-12 22:59:05)

Offline

 

#4 2009-03-13 00:06:32

Zdena
Moderátorka

Re: Dodatečné daňové přiznání za rok 2007 a přehledy OSSZ+VZP

Ano, je to přesně tak, jak píšete. Příslušné procento výdajů se uplatňuje k příjmům, tedy k částkám, které jste ve zdaňovacím období skutečně obdržela.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB