Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-03-09 22:12:15

volgograd
Člen/ka

Musím mít živnost?

Plánuji pracovat "pomocí počítače" pro jednoho zákazníka. Jednalo by se o delší činnost po několik měsíců. Šlo by o stejnou společnost vždy (pro kterou bych dělal). Jsem student, prezenční forma.

Chci se zeptat, jestli je nutno kvůli tomuto zakládat živnost, nebo jestli je možná i jiná a pro výhodnější forma spolupráce (výhodnější z hlediska NEnutnosti platit zdrav. soc a daně, nebo platit méně než živnostník)...

Napadá mě smlouva o dílo, dohoda o provedení práce, nějaká autorská činnost atd.

Je možné pro můj případ použít i jinou formu spolupráce bez nutnosti zakládat živnost? Která forma by to byla?

Offline

 

#2 2009-03-11 13:51:55

Re: Musím mít živnost?

Odpovědi na své otázky naleznete na webu Jakpodnikat.cz.

Smlouva o dílo, autorská činnost - nejspíš by z toho stejně vyplynula povinnost platit vedle daní i SP a ZP, neb spadají pod kategorii OSVČ. Jako student byste se ale zase mohl v prvním roce SP a ZP vyhnout, i kdybyste byl živnostník.

Chcete-li se vyhnout SP a ZP, pak jedině DPP, ale je otázka, zda se do toho druhé straně bude chtít jít, je s tím spojená určitá agenda (pro zaměstnavatele, ne pro vás).

Offline

 

#3 2009-03-12 14:26:27

volgograd
Člen/ka

Re: Musím mít živnost?

No SP a ZP bych se vyhnout NEMOHL :-)... Nevím proč to všichni takto podávají (a nevědomě tak matou naivní studentíky :-) ). Nemohl bych se vyhnout, jen bych to neplatil průbežně, ale najednou na konci roku a v tom podle mě (minimálně u mě) moc velký rozdíl teda není...

DPP myslíte asi dohoda o provedení práce že...? Tam je limit 150 hodin na rok vuči jednomu zaměstnavateli, mám ten dojem že?

Offline

 

#4 2009-03-12 21:35:19

Re: Musím mít živnost?

Když to víte, tak proč se ptáte :-)

Offline

 

#5 2009-03-12 23:01:53

volgograd
Člen/ka

Re: Musím mít živnost?

Mno ptám se protože si nejsem jistý jednou věcí. Na DPP bych dělal, možná i zaměstnavatel by byl pro. Ale mě ted jde o to, že to je dost výhodné pro mě... Takže jde na DPP dělat namísto živnostenského listu...? Tedy jde na DPP dělat v podstatě i "soustavná činnost"...??

Offline

 

#6 2009-03-14 23:21:29

Zdena
Moderátorka

Re: Musím mít živnost?

Ano, na DoPP lze vykonávat i opakované činnosti.

Offline

 

#7 2009-03-17 17:52:34

volgograd
Člen/ka

Re: Musím mít živnost?

Aha... A můžu to mít v podstatě i na místo živnosti...? Že bych si místo živnosti dělal právě na DoPP...? To asi ne, ale jak mi to v tom někdo zabrání, když na to mužu vykovat i opakované činnosti?

Offline

 

#8 2009-03-17 22:06:09

Zdena
Moderátorka

Re: Musím mít živnost?

Proč by vám měl někdo bránit? Pokud s vámi zaměstnavatel/é/ bude /budou/ uzavírat DoPP, tak nepotřebujete živnost.

Offline

 

#9 2009-03-17 22:30:46

Re: Musím mít živnost?

volgograd: tuším, že jste psal, že děláte pro Němce. DPP dle českého zákona může uzavřít český zaměstnavatel.

Offline

 

#10 2009-03-18 13:36:00

volgograd
Člen/ka

Re: Musím mít živnost?

No ted už bych dělal jen pro čechy. V tom problém není. Mě se to ale moc nezdá... To se zdrav. a soc. pojištění vyhnu jak já, tak i můj "zaměstnavatel", v případě DoPP...?
Proč se to tedy nepoužívá namísto živnosti, když všichni (až na stát :-) ) z toho profitují protože nemusí platit ani zdrav. ani soc. pojištění... To kvůli těm 150 hodinám práce ročně...? Jen kvůli tomu...? Mi asi něco uniká, protože mi to přijde moc výhodné, kde je ta hrubá chyba :-)? (když vyloučím 150 hodin a vyšší administrativu pro zaměstnavatele)?

Offline

 

#11 2009-03-20 20:34:00

Re: Musím mít živnost?

Tak myslím, že těch 150 hodin je dost zásadní limit. Občas se uvažuje o jeho zvýšení, ale zatím konkrétní návrh nepadl.

Jinak:
DPP - závislá práce
živnost - nezávislá činnost

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB