Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-02-05 18:55:57

JaDvo
Host

Auto na úvěr do podnikání

Měla bych takovou prosbu o radu. Mám klienta, který začal podnikat v truhlářském oboru dělá kuchyňské linky.
Začal činnost k 1.9.07. Potřeboval auto pro převoz materiálu a pak výrobku. Šel do autobazaru, že chce auto transit na úvěr, tam mu řekli, že musí podnikat nejméně tři měsíce aby ho dostal na podnikání. Tak to vyřešil, že ten úvěr i auto vzal ne sebe otec, který nepodniká. Pak sepsali smlouvu  ?O půjčce na 19500? na tři měsíce, v které zní, že veškeré výdaje na nákladní auto si uplatní do nákladu a že auto používá k podnikání.. Akontaci  zaplatil otec ve výši 25000 a splatil tři splátky. 20.12.07 přepsali veškeré práva na toho syna.
Mi se jedná o to, co s tím? Určitě udělám odpisy.  Můžu já ten první rok toho odpisu  rozpočítat na 12 měsíců a vykrátit 3  což dělá 4260,- a předělám tu smlouvu o půjčce a do ní napíšu půjčka auta za 4260,- A potom sepsat smlouvu o prodeji toho auta k 20.12. za 115.740 a já na to udělám nové odpisy ?A když mu prodá to auto za těch 115740 musím to zdanit?Auto je v TP převedeno 10.1.08.
Moc mi pomůžete.
Děkují za brzkou odpověď.
Jana

 

#2 2008-02-11 21:22:27

Zdena
Moderátorka

Re: Auto na úvěr do podnikání

Pan otec:
a)  koupil auto, které prodal v době kratší jednoho roku od nabytí (§ 4/1/c ZDP), bude tedy podávat daňové přiznání a přiznávat příjmy podle § 10. Auto neměl v obchodním majetku, takže ho nebude odpisovat. Pokud nechce platit daň z příjmů, tak by měl prodat za cenu, za kterou koupil a základ daně bude nula
b)  jeho vozidlo bylo používáno k podnikání a proto se měl registrovat na FÚ jako plátce silniční daně, podat do 31.1.20008 přiznání a daň zaplatit. Udělal to? Otec bude platit SD jen do listopadu, pokud se od prosince zaregistruje jako plátce SD syn, jinak až do prosince.
c)  vozidlo půjčil, případně pronajal svému synovi. Pokud by se jednalo o bezplatnou výpůjčku, tak neměl příjem ke zdanění. Pokud šlo o pronájem, pak měl příjmy z pronájmu movité věci podle § 10 ZDP. Nechám na vás, zda si při částce do 20 tisíc troufnete na osvobozený příjem z příležitostného pronájmu movité věci podle § 10.

Pan syn:
a)  koupil auto 20.12.2007 a zařadil je do OM. Za rok 2007 může uplatnit odpis pro první rok odpisování v plné výši podle § 31, nebo 31 ZDP. Datum přepsání v TP není v tomto případě důležité, vozidlo bylo uvedeno do provozu předchozími majiteli.
b)  pokud v prosinci vykázal v knize jízd nějaké pracovní cesty, pak by se měl od prosince registrovat k silniční dani, daň zaplatit a podat přiznání k SD
c)  možnosti uplatnění výdajů na auto v době, kdy ještě patřilo otci, se budou odvíjet od toho, zda bylo bezplatně vypůjčené (pouze náhrada výdajů za spotřebované PHM), či pronajaté (výdaje v prokázané výši).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB