Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-05-04 14:12:44

Rob
Host

Zdanění u dohody o provedení práce

Když jako OSVČ zaměstnám v tomto roce starobního důchodce na dohodu o provedení práce a on podepíše zúčtování daně, pak díky slevě na dani ve výši 24840,- Kč a neexistenci jiných příjmů mimo důchodu by při daňové sazbě 15 % do výše příjmu 165 600 Kč neměl v konečném důsledku platit žádnou daň. Je tato úvaha správná? Děkuji za odpověď.

 

#2 2008-05-04 20:37:36

Český antiúředník
Host

Re: Zdanění u dohody o provedení práce

165 tisíc na DPP? To koukám.
Nebojíte se doměření pojištění ze strany OSSZ?

 

#3 2008-05-04 20:55:35

Zdena
Moderátorka

Re: Zdanění u dohody o provedení práce

Tato úvaha je v zásadě správná. Důchodce by u vás měl podepsat prohlášení k dani, aby byly všechny odměny bez ohledu na jejich výši (odměna do 5 tis. Kč měsíčně se při nepodepsaném prohlášení zdaňuje srážkovou daní) zdaněny zálohovou daní.
Při dodržení rozsahu práce maximálně 150 hodin ročně nehrozí doměření pojistného.
Pro antiúředníka: OSSZ kontroluje DoPP pouze u zaměstnavatelů, kteří odvádějí sociální pojištění. Poplatníkovi, který vyplácí pouze dohody o provedení práce, může být OSSZ ukradená.

Offline

 

#4 2008-11-25 20:15:32

Miluše Pokorná
Host

Re: Zdanění u dohody o provedení práce

Má Dohoda o provedení práce výjimky,kdy se platí ZP nebo SP? Četla jsem,že se to týká výdělku nad 400,-Kč měsíčně,kdy je Dohoda jediným zdrojem příjmů. A jak je to s ročním zúčtováním?  Jsme nezisková organizace a jednou za půl roku odměňujeme naše členy, kteří se věnují práci s dětmi.

 

#5 2008-11-26 14:06:01

Zdena
Moderátorka

Re: Zdanění u dohody o provedení práce

Zřejmě jste četla o příležitostném zaměstnání, které nezakládá povinnou účast na nemocenském pojištění (tudíž ani na zdravotním a důchodovém pojištění) podle zákona 54/1956 Sb.. Jde o pracovní  činnost malého rozsahu, kdy započitatelný příjem nedosahuje ani 400,- Kč za kalendářní měsíc. Od ledna 2009 bude částka rozhodného příjmu při zaměstnání malého rozsahu činit 2.000,- Kč.

Dohoda o provedení práce ale není vztahem, který by zakládal povinnou účast na ZP, SP, ani NP a to bez ohledu na výši odměny. Pokud by dohoda byla jediným zdrojem příjmů, pak si pracovník musí vyřešit zdravotní a sociální pojištění sám, například si platit ZP jako osoba bez zdanitelných příjmů.

Pokud u vás pracovníci podepíší prohlášení k dani, tak jim můžete provést RZD - podrobněji v § 38ch zákona o daních z příjmů.

Offline

 

#6 2009-01-21 05:59:20

JANAA
Člen/ka

Re: Zdanění u dohody o provedení práce

Zaměstnavatel má jediného zaměstnance na dohodu o provedení práce, tato práce trvá vždy 3-4 měsíce v roce, je zaměstnavatel povinen se přihlásit u Kooperativy jako plátce zákonného pojištění za zaměstnance? Děkuji, Jana

Offline

 

#7 2009-01-23 20:23:50

Zdena
Moderátorka

Re: Zdanění u dohody o provedení práce

Ano, prý se má platit i za dohody o provedení práce. Podle vyhlášky č. 125/1993 Sb. vzniká pojištění dnem vzniku prvního pracovněprávního vztahu u zaměstnavatele a trvá po dobu existence zaměstnavatele. Pracovněprávními vztahy podle zákoníku práce jsou: pracovní poměr a právní vztahy založené dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr.

Offline

 

#8 2009-01-24 07:11:46

JANAA
Člen/ka

Re: Zdanění u dohody o provedení práce

Takže z toho plyne, že když DPP trvá  3 měsíce, a pak není žádný prac vztah, žádný zaměstnanec, i přesto je zaměstnavatel povinen plati čtvrtletně tu minimálni částku 100,-? Děkuji, J.

Offline

 

#9 2009-01-24 23:15:26

Zdena
Moderátorka

Re: Zdanění u dohody o provedení práce

Ne, minimální částku jenom za kvartály, ve kterých je vykonávaná pojištěná činnost.

Offline

 

#10 2009-03-01 23:55:29

Dadajan
Člen/ka

Re: Zdanění u dohody o provedení práce

Pochopil jsem , že jako OSVČ můžu tedy využít např. na DPP v rozsahu 150 hod/rok (např.5 měs á 30 hod) zletilé dítě- studenta  řádného studia do 26 let- jako brigádníka, vyplatit např 5x 5000 a při nepodepsaném prohlášení odvedu srážkovou daň 15 % . Brigádník nic dál neplatí (SZ,ZP) a ani nedělá vlastní DP (jiný příjem nemá) a pro mě to je celé (5x5000) nákladová položka. jen musím zaplatit 5x100Kč zákonné poj. za zaměstnance v komerční pojišŤovně (?).
A) co když podepíše prohlášení? pak si dělá DP včetně využití odčit.položek na sebe i studium ?
B) co když bude odměna vyšší např. 5x 10000,- a nepodepíše/podepíše prohlášení.

Zdá se mi to jako možnost "zlevnit" část vlastních výnosů,ale není mi jasná optimální kombinace. Děkuji

Editoval Dadajan (2009-03-02 00:02:00)

Offline

 

#11 2009-03-08 22:58:01

Zdena
Moderátorka

Re: Zdanění u dohody o provedení práce

Při nepodepsaném prohlášení a při měsíční odměně max. 5 tis. Kč je to tak, jak píšete.

A) Když podepíše prohlášení, tak mu jakkoliv vysokou odměnu zdaníte zálohovou daní. Uplatníte slevu na poplatníka (2.070,-/měs.) a když to nebude stačit, tak si vyžádejte též potvrzení o studiu a můžete mu uplatnit i slevu na studenta (335,-/měs.). Pokud nebude mít v jednom měsíci zároveň dva zaměstnavatele, kteří by mu navíc oba zdanili příjem zálohovou daní, tak nemá povinnost podávat daňové přiznání.

B) Odměna vyšší než 5 tis. Kč měsíčně:
- při nepodepsaném prohlášení zdaníte zálohovou daní bez uplatnění slev. Slevy na dani si student může uplatnit tak, že si sám podá daňové přiznání
- při podepsaném prohlášení uplatníte slevu na poplatníka a pokud dodá potvrzení o studiu, tak i slevu na studenta. Samotná sleva na poplatníka pokryje daň z měsíční odměny ve výši 13.800,- Kč.

Offline

 

#12 2009-03-16 21:29:02

jaja027
Host

Re: Zdanění u dohody o provedení práce

Chci se zeptat?co dělat když je odměna vyšší než 5000??? 15%daň mi už byla stržena a odvedena, jsem jěště i zaměstnaná?? musím podat daňové přiznání? a doplatit daň z DPP??Jaké dokumenty potřebuji po DPP k tomu?roční vyučtování?Děkuji

 

#13 2009-03-17 16:08:15

emcak
Člen/ka

Re: Zdanění u dohody o provedení práce

Prosim o radu, pokud budu mit s pani na RD sepsanou DoPP na 150hod, odmenu 5000, ktera bude vyplacena az po 3 mesicich a odvedena srazkova dan, je treba se prihlasovat na ZP a OSSZ jako zamestnavatel nebo ne? Bohuzel jsem se dnes ptala primo u VZP, ale nebyly mi schopni odpovedet, pouze mi do ruky strcili nejake pouceni, kde nic nevyctu. dekuji

Offline

 

#14 2009-03-23 23:20:27

Zdena
Moderátorka

Re: Zdanění u dohody o provedení práce

Z dohod o provedení práce se neodvádí zdravotní, ani sociální pojištění, takže nemáte žádný důvod přihlašovat se na ZP, ani na OSSZ jako plátce pojistného (zaměstnavatel).

Offline

 

#15 2009-03-23 23:27:31

Zdena
Moderátorka

Re: Zdanění u dohody o provedení práce

jaja027 napsal(a):

Chci se zeptat?co dělat když je odměna vyšší než 5000??? 15%daň mi už byla stržena a odvedena, jsem jěště i zaměstnaná?? musím podat daňové přiznání? a doplatit daň z DPP??Jaké dokumenty potřebuji po DPP k tomu?roční vyučtování?Děkuji

Správně byste měla podat daňové přiznání, neboť jste měla v jednom měsíci dva příjmy, zdaněné zálohovou daní. Daň doplácet nebudete, byla vám sražena záloha ve výši 15ˇ% základu daně a daň z příjmů činí taktéž 15% ze základu daně. Do daňového přiznání uvádíte všechny příjmy, které jste v daném roce měla. Pokud jste byla jen zaměstnancem a k tomu jste měla DoPP, pak si vyžádejte od obou zaměstnavatelů potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách za rok 2008. Údaje z obou potvrzení pouze sečtete a zapíšete do přiznání.

Offline

 

#16 2009-03-30 12:34:21

milcal
Člen/ka

Re: Zdanění u dohody o provedení práce

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na dohodu o provedení práce,kterou jsem podepsala jako žena na MD, jakou daň budu platit a zda bych mohla uplatnit daňové zvýhodnění pokud podepíšu prohlášení. Dále bych se chtěla zeptat,když teda uplatním to daňové zvýhodnění a můj příjem nepřesáhne částku 68 tis. za rok jestli bude mít manžel nárok si na mě v daňovém přiznání uplatnit částku 24840,-? Pak bych měla ještě dvě otázky...první je...jak je limitována dohoda o provedení práce hodinově a ta druhá ...k jaké daňové registraci se musí přihlásit můj zaměstnavatel,který je právnickou osobou a zatím nemá žádné zaměstnance,jen tuhle dohodu o provedení práce. Děkuji

Editoval milcal (2009-03-30 12:35:42)

Offline

 

#17 2009-04-27 21:51:06

Zdena
Moderátorka

Re: Zdanění u dohody o provedení práce

Pokud podepíšete prohlášení k dani - nemáte v příslušném období zároveň podepsáno u svého zaměstnavatele -  pak můžete uplatnit všechny slevy a daňová zvýhodnění i u odměny z dohody o provedení práce. Při podepsaném prohlášení je jedno, z jakého vztahu vám plyne příjem (mzda nebo plat z pracovního poměru, odměna z dohody o práci konané mimo pracovní poměr ..).

Vlastní příjem musíte počítat v hrubém, takže je jedno, jestli jste uplatnila slevu či jiné zvýhodnění. Pokud by váš vlastní příjem nebyl vyšší, než 68 tis. Kč, pak by si manžel mohl uplatnit slevu na dani ve výši 24.840,- Kč i přesto, že jste si u DoPP uplatnila vlastní slevu na dani na poplatníka, případně jiné slevy.

Dohoda o provedení práce je limitována pouze hodinově (výše příjmu nehraje roli) a to 150 hodinami u jednoho zaměstnavatele v jednom kalendářním roce. Můžete tedy například mít v jednom roce 10 zaměstnavatelů a u každého z nich můžete odpracovat 150 hodin za rok.

Zaměstnavatel by měl vyplnit přihlášku k registraci pro právnické osoby a přihlásit se k dani z příjmů ze závislé činnosti (řádek 03 e) bod 1.) - za předpokladu, že podepíšete prohlášení. Pokud byste nepodepsala prohlášení k dani a měsíční odměny byly do 5 tis. Kč, pak by se měl přihlásit k dani z příjmů vybírané zvláštní sazbou (řádek 03 e) bod 2.)

Offline

 

#18 2009-04-29 11:46:39

milcal
Člen/ka

Re: Zdanění u dohody o provedení práce

Děkuji moc za odpověď...moc mi Vaše odpověď pomohla.

Offline

 

#19 2009-07-31 22:42:26

staamb
Člen/ka

Re: Zdanění u dohody o provedení práce

Jsem na mateřské dovolené a chtěla bych si přivydělávat překlady, nevím však jaké příjmy z této činnosti vyplynou. Mám na Vás dva dotazy: 1) Existuje možnost jak tak činit aniž bych si musela zařídit živnostenský list? 2) V případě, že si ŽL nechám vystavit, mění se něco na rodičovském příspěvku, který nyní pobírám či na peněžité pomoci v mateřství a rodičovském příspěvku, který hodlám pobírat za několik let na druhého plánovaného potomka? Předem velice děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.

Offline

 

#20 2009-08-06 22:05:12

Zdena
Moderátorka

Re: Zdanění u dohody o provedení práce

1) uzavřít pracovněprávní vztah se zaměstnavatelem, například dohodu o provedení práce, nebo dohodu o pracovní činnosti. Pokud by se jednalo o nahodilou, jednorázovou činnost, pak nemusíte vstupovat do pracovněprávního vztahu, ani vlastnit živnostenské oprávnění, půjde o příjem z příležitostné činnosti, který je osvobozen od daně z příjmů a ze kterého se nemusí odvádět zdravotní, ani sociální pojištění

2) živnostenské oprávnění nic nezmění na rodičovském příspěvku, ani na peněžité pomoci v mateřství, pobírané ze zaměstnání. Pokud budete pobírat PPM z dobrovolného nemocenského pojištění OSVČ, tak po dobu pobírání PPM nesmíte vykonávat činnost osobně (výkon činnosti může pokračovat, ale musíte ho zajistit například zaměstnancem, nebo spolupracující osobou).

Offline

 

#21 2009-10-10 21:10:04

janaaa
Člen/ka

Re: Zdanění u dohody o provedení práce

Chtěla bych Vás požádat o radu ohledně příležitostné činnosti. Nemám ŽL a jako příležitostnou práci jsem provedla činnost, na kterou nyní pro vyplacení mzdy po ně firma, pro kterou práce byla, požaduje fakturu. Předpokládám, že fakturu vystavit nesmím, nejsem-li živnostníkem či jinak do daňového systém přihlášena. Jak mám tedy postupovat? Předem Vám velice děkuji za odpověď.

Offline

 

#22 2009-10-11 20:29:09

Zdena
Moderátorka

Re: Zdanění u dohody o provedení práce

Pojem faktura není v českém právu definován, proto ji dle mého názoru může vystavit prakticky kdokoliv i nepodnikající občan. Upřímně řečeno, bez faktury vám zřejmě odmítnou zaplatit, takže stejně nemáte moc na vybranou. Zkuste se domluvit, zda by nebyli ochotni zavřít jakoukoliv smlouvu podle občanského zákoníku (například příkazní, nebo o dílo) a provést výplatu na základě této smlouvy, bez fakturace.

Offline

 

#23 2012-03-02 10:50:36

suchula
Člen/ka

Re: Zdanění u dohody o provedení práce

Dobrý den,

Mám  zaměstnance na dohodu o provedení práce s měsíční hrubou mzdou 6.000,-Kč. U mě nepodepsal prohlášení k dani, protože má ještě hlavní pracovní poměr s podepsaným prohlášením.
Já mu odvádím ze mzdy zálohovou daň ve výši 15%. Jak se tato daň zúčtuju na konci roku?
Měl by si zaměstnanec sám podat daňové přiznání? Není mi jasné, jestli si může podat daňové přiznání, když má podepsané prohlášení u zaměstnavatele, který mu slevy uplatňoval v jednotlivých měsících.

Pokud ano, tak je mi jasné, že mu oba zaměstnavatelé musíme vystavit potvrzení o zdanitelných příjmech a o sražených zálohách, které uvede do daň. přiznání....
Děkuju

Offline

 

#24 2012-03-02 11:24:55

JANAA
Člen/ka

Re: Zdanění u dohody o provedení práce

Dobrý den,
odpověděla jste si vlastně sama, nemůžete mu udělat roční vyúčtování daně, jen vystavíte potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2011 a zaměstnanec si sám udělá DPFO za rok 2011 z obou zaměstnání. Jana

Offline

 

#25 2012-03-02 11:58:33

Marie66
Člen/ka

Re: Zdanění u dohody o provedení práce

Pokud by zaměstnanec do 15.2.  požádal svého zaměstnavatele (u kterého má podepsáno Prohlášení), a přinese mu Potvrzení o příjmech na DPP (zálohová daň) tak mu RZD provede zaměstnavatel a zaměstnanec by nemusel  podávat DAP. Teď už je březen, tak odevzdá Přiznání k DPFO.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB