Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-12-11 09:51:11

Vladimír
Host

přechod z danění podle skutečných výdajů na zdaněí podle paušálu

Začal jsem vedle zaměstnání podnikat na konci tohoto roku, proto jsou mé příjmy nízké a výdaje je převyšují (především za nákup PC - cca 20000, příjmy cca 16000). Je tak výhodnější pro mě platit daně podle skutečných výdajů.  Od příštího roku bude však pro mě výhodnější danit podle paušálu. S jakými kroky a problémy  je spojen přechod od jednoho k druhému typu odečtu výdajů? Není nakonec výhodnější platit rovnou podle paušálu?

 

#2 2008-12-14 00:24:52

Zdena
Moderátorka

Re: přechod z danění podle skutečných výdajů na zdaněí podle paušálu

Při změně způsobu uplatňování výdajů je třeba upravit základ daně podle § 23, odst. 8 zákona o daních z příjmů. Pokud letos uplatníte skutečné výdaje a předem víte, že příští rok bude výhodnější paušál, tak byste měl v daňovém přiznání za rok 2008 provést úpravy základu daně, pokud nějaké připadají v úvahu.
Základ daně se zvyšuje o výši pohledávek (např. vydané faktury, které vám odběratel do 31.12.08 nezaplatil), o cenu nespotřebovaných zásob a o zůstatky vytvořených rezerv. Základ daně můžete naopak snížit o závazky (např. přijaté faktury, které jste nestihl zaplatit do 31.12.2008).
Jestli nebudou k 31.12.2008 žádné důvody k úpravám základu daně ( tabulce D přiznání neuvedete žádné pohledávky, závazky, zásoby, ani rezervy), pak můžete bez problémů a bez povinnosti upravovat základ daně, či podávat dodatečné daňové přiznání, letos uplatnit skutečné výdaje a příští rok paušál.

Offline

 

#3 2009-02-27 16:04:14

kačka b.
Člen/ka

Re: přechod z danění podle skutečných výdajů na zdaněí podle paušálu

Dobrý den,
snažila jsem se pročíst co nejvíce příspěvků ohledně uplatňování výdajů paušálem a chtěla bych jen potvrdit, zda mohu takto postupovat. V roce 2007 jsem začala podnikat jako OSVČ (vedlejší činnost), vedla jsem daň. evidenci, na konci roku mi vznikla ztráta (5tisíc), jinak žádné závazky ani pohledávky (ani zásoby) z tohoto roku nejsou (2007). Za rok 2008 jsem se rozhodla uplatnit výdaje paušálem, tudíž tak mohu učinit aniž bych podávala dodatečné daň.přiznání, tj. podám řádné DP za r. 2008 a ztrátu si mohu odečíst v plné výši? A pokud mám jednu pohledávku z prosince 2008, uhrazenou až vlednu 2009, tak tu jen eviduji a DP za rok 2008 se netýká?
Děkuji moc za odpověď.

Offline

 

#4 2009-02-27 16:29:29

kačka b.
Člen/ka

Re: přechod z danění podle skutečných výdajů na zdaněí podle paušálu

Ještě jen doplním, v r. 2007 bylo podáno společné zdanění manželů (společný základ daně byl kladný) - mohu si i v tomto případě tu ztrátu odečíst?

Offline

 

#5 2009-03-03 07:45:05

Hana
Člen/ka

Re: přechod z danění podle skutečných výdajů na zdaněí podle paušálu

Ano, vše přesně tak jak píšete.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB