Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-02-26 10:02:26

xsigik
Host

Student - ŽL a poplatky

Dobrý den,
plánuji si jako student VŠ založit volnou živnost (tvorba webu atd.). Nebudu mít asi tak vysoký příjem (a žádné výdaje), proto hledám způsob jak se vejít do určité částky, abych neplatil nic. Pokud bude můj příjem cca do 110 000Kč a uplatním paušální daň 50%, potom je základ daně 55 000 Kč, daň tedy 8250 Kč a po slevě na poplatníka (cca 28 000 Kč) nebudu platit žádnou daň z příjmu. Sociální pojištění se platí až když je základ daně větší než 56 532 Kč, tak do toho bych se vešel a sociální neplatil. A jak je to se zdravotním pojištěním? Někdo tvrdí, že zdravotní platí škola, ale nikde se mi nepovedlo najít informace z kterých bych to jasně pochopil.
Takže se chci zeptat, jestli jsou moje domněnky správné. Můžu jen tak uplatnit slevu na poplatníka? Jak je to se zdravotním pojištěním?
Děkuji za odpověď.

 

#2 2009-02-27 22:09:49

Zdena
Moderátorka

Re: Student - ŽL a poplatky

Slevu na poplatníka uplatníte, tam nejsou žádná omezení. I kdybyste podnikal jen část roku, tak si uplatníte slevu v plné výši. U sociálního pojištění už nemůžete počítat s částkou 56.532,- Kč, ta by platila jen při celoročním podnikání, počítejte s průměrným měsíčním základem daně nižším, než 4.711,- Kč. Pokud byste podnikal od března do prosince 2009, pak by bylo vhodné vykázat základ daně za rok 2009 nižší, než 47.110,- Kč (například příjmy 94 000, výdaje 47 000, základ daně 47 000). Zdravotní pojištění za vás neplatí škola, ale stát. Pokud máte nějaké příjmy, pak se musíte podílet na zdravotním pojištění i vy, máte ale tu výhodu, že nemusíte hradit minimální pojistné. Z rozdílu příjmů a výdajů ve výši 47 tis. Kč byste zaplatil pojistné ve výši 3.173,- Kč a v příštím roce byste platil zálohy na pojistné 318,- Kč měsíčně.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB