Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-02-06 17:06:50

frantisek
Host

Přechod na výdaje procentem - dodanění zásob, výše sankce za DDP

Dobrý den. Uvažuji o tom, že za rok 2008 budu uplatňovat výdaje paušálem. Rok 2007 jsem počítal se skutečnými výdaji. Neměl jsem žádné závazky ani pohledávky. Měl jsem však zásoby. Celkem za 70.000 Kč (zaokrouhleno).
1) Budu tedy muset podat dodatečné daňové přiznání?
2) Budu muset doplatit 15% z těch 70.000 Kč?
3) Jaká bude výše sankce za DDP? (Stačí přibližná suma. Řekněme, že DDP podám 1.3.2009).
Nejsem plátce DPH a hospodařím se ziskem.
Předem velice děkuji za Váš čas a odpovědi.

 

#2 2009-02-08 22:34:24

Zdena
Moderátorka

Re: Přechod na výdaje procentem - dodanění zásob, výše sankce za DDP

1) Ano.
2) Záleží na tom, v jakém daňovém pásmu jste byl v roce 2007, možná 12%, nebo také 32%.
3) Napřed si vypočítejte dlužnou daň za rok 2007. Měla být odvedena do 31.3.2008 (pokud jste neměl daňového poradce). Výše úroku z prodlení bude záviset na výši dlužné částky, na počtu dnů, po které jste ji dlužil a na vývoji repo sazby ČNB. Počítá se podle vzorce:

(repo sazba ČNB platná první den kal.pololetí + 14%) x dlužná částka x počet dnů prodlení
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                                    100 x 365

Repo sazba ČNB, platná k 1.1.2008 = 3,50%   
                                        k 1.7. 2008 = 3,75%
                                        k 1.1.2009 = 2,25%

Offline

 

#3 2009-02-22 09:39:08

mkre
Host

Re: Přechod na výdaje procentem - dodanění zásob, výše sankce za DDP

Dobrý den. POtýkám se s podobným problémem. Pročítal jsem již uvedené diskuse a samozř. i znění zákona, odpověď pro můj případ však nenacházím....
Do r. 2007 jsem uplaňoval skutečné výdaje, za r. 2008 bych rád přešel na paušální výdaje. Má situace je specifická tím, že jde o činnost sportovního instruktora (vedlejší příjem k zaměstnání, neplátce DPH, daň. evidence), kdy nemám žádné pohledávky, závazky ani zásoby, které by přecházely z jednoho roku do druhého. Opakovaně čtu, že musím podat dodatečné daň. přiznání. Nenapadá mě však, co bych měl v něm uvést jiného, než v "běžném", již odevzdaném. Domnívám se, že nemám v mém případě co dodaňovat...  Stačilo by pouze jakési "prohlášení" o výše uvedené skutečnosti? 
Předem děkuji za radu.

 

#4 2009-02-22 21:58:12

Zdena
Moderátorka

Re: Přechod na výdaje procentem - dodanění zásob, výše sankce za DDP

Pokud jste nevykázal v daňovém přiznání za rok 2007 žádné zásoby, pohledávky, ani závazky, tak nemáte povinnost, ani důvod podat dodatečné daňové přiznání. V přiznání za rok 2008 uplatníte výdaje procentem z příjmů, žádné prohlášení nemusíte podávat, vše je zřejmé z předchozího přiznání.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB