Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-02-15 23:24:16

xterinie
Člen/ka

ŽIVNOST STUDENT

Dobrý den,

potřebovala bych poradit v pár věcech. Chtěla bych si jako student založit svůj e-shop s bižuterií, chirurgickou ocelí apod...Pár věcí už mám zjištěno co a jak, ale pořád zjišťuju stále nové skutečnosti, které je třeba vědět. Byla bych vděčná za zodpovězení mých otázek. :-)

- jako student nemusím platit žádné zálohy na zdrav. a soc. pojištění, když mi to momentálně platí škola? (nevím, kolik si za rok vydělám,kolik toho prodám)
- jak je to ve formuláři na živnosten.list s provozovnou, když mám e-shop s tak drobným zbožím?? Práci budu vykonávat z domova, tedy místo podnikání bude adresa, kde bydlím, musím tam vyplňovat nějakou provozovnu??
- co je lepší?? vést si pokladnu a peníze mít u sebe, nebo si založit účet?? Musí to být podnikatelský účet?? Můžu si s těma penězma nakládat jak chci, když mám všechny výdaje a příjmy zapsané a zaevidované? (myslím tím, že si z toho účtu vyberu kdykoliv peníze pro svou vlastní potřebu)


Malé shrnutí...jako student si vyřídím živn.list, nakoupím si zboží k prodeji, vytvořím si svůj e-shop a můžu začít normálně prodávat?? Aniž bych někomu a někde něco měsíčně platila, a pak akorát podám daňové přiznání, konkrétně teď za rok 2009,a podle toho jaký jsem měla čistý zisk třeba něco doplatím nebo nic??

Jsou ještě nějaké nástrahy, které bych měla vědět, než vůbec začnu v tomto podnikat, ať se spíše nedostanu do nějakého maléru kvůli neznalosti??

Některé dotazy jsou možná stupidní, ale radši se zeptám na nějakou blbost než abych pak nevěděla :-)

Já vám moc děkkuji za odpověď a informace   Zdraví xterinie

Offline

 

#2 2009-02-15 23:51:06

xterinie
Člen/ka

Re: ŽIVNOST STUDENT

A ještě bych měla dotaz...Mám trvalé bydliště třeba na ul.české 111, v současnosti ale budu přihlášena na adrese bílá 222 jako přechodné bydliště a podnikání bych tedy chtěla provozovat na adrese bílá 222. Mohu to takhle mít? Jsou tam nějaké opatření nebo něco podobného co s tímto souvisí?
Prozatím bych si nechtěla jako trvalý pobyt ul.bílá 222 nahlašovat (přehlašovat). Nezbyde mi třeba nic jiného kvůli tomu,když chci podnikat?

A ještě velmi důležitý dotaz, na který bych zapomněla.
Zboží budu nakupovat z USA, a jiných zemí mimo EU a i ze zemí EU, jsou nějaké opatření, které bych měla vědět?? Jak je to s nákupem takového zboží??

Mohu prostě zakoupit zboží, zaplatit přes PAYPAL (poté si jako fakturu o zaplacení a ceně zakoupeného zboží vytisknout doklad přímo z PAYPAL, v současnosti nevím, zda by mi prodejce z USA třeba poslal i nějakou fakturu), dám si nákup zboží do nákladů, zboží vystavím a prodám??

děkuji za odpověď :-)

Offline

 

#3 2009-02-17 00:12:28

Zdena
Moderátorka

Re: ŽIVNOST STUDENT

ZP: v prvním roce podnikání bez záloh, v dalších letech už zálohy ano (bez ohledu na skutečnost, že ZP platí škola), výše je závislá na rozdílu příjmů a výdajů za předcházející rok.
SP: v prvním roce podnikání bez záloh. V dalších letech buď zálohy jako OSVČ vedlejší v případě, že základ daně za předcházející období dosáhl stanovené hranice pro povinnou účast na pojištění, nebo opět bez záloh (základ daně pod hranicí povinné účasti), částky neuvádím, každý rok se mění. Více k OSVČ vedlejší zde: http://www.jakpodnikat.cz/socialni-poji … innost.php
Provozovnu nemusíte hlásit.
Můžete mít pokladnu i účet, nemusí být podnikatelský. Peníze jsou vaše, takže s nimi nakládáte jak chcete.
Malé shrnutí ... ano, přesně tak.
Hlídejte si status studenta. V případě ukončení, nebo přerušení studia byste platila minimální platby na SP i ZP bez ohledu na výši výdělku.

... pokračování příště:-)

Offline

 

#4 2009-02-18 00:09:42

Zdena
Moderátorka

Re: ŽIVNOST STUDENT

Jako místo podnikání můžete zvolit i místo přechodného bydliště. ŽÚ pak může (ale nemusí) vyžadovat, abyste mu předložila vlastnické, užívací, nebo jiné právo k prostorám na adrese bílá 222.
Navíc budete mít povinnost toto místo podnikání (protože se liší od trvalého bydliště) viditelně označit svým jménem, příjmením a identifikačním číslem.
Pokud hodnota zboží, které nakoupíte v EU, překročí částku 326.000,- Kč za kalendářní rok, tak se povinně stáváte plátcem DPH. Zboží ze třetích zemí podléhá celnímu řízení.

Offline

 

#5 2009-02-18 19:06:36

xterinie
Člen/ka

Re: ŽIVNOST STUDENT

Mockrát děkuji za zodpovězení otázek...

Ještě se chci zeptat, co se týče toho účtu...Např. Pošlu někomu něco na dobírku a do poukázky napíšu číslo svého osobního účtu, na které mi peníze dorazí...Musím mít schované výpisy a nějak dokládat kam byly peníze připsány, nebo prostě jenom stačí si evidovat vydaný paragon nebo vytisknutou objednávku přímo z e-shopu jako fakturu, že jsem prodala zboží a nikdo nebude chtít vidět výpisy z mého osobního účtu?

A ještě ohledně zboží z třetích zemí. Když mi bude odesláno zboží z USA a dorazilo mi normálně domů,  s razítkem BEZ CLA??? Mám někde to zboží odnést, ať mi ho proclí?? Pár věcí pro sebe jsme si obejdnávala někdy už z USA a některé mi přišli normálně s razítkem BEZ CLA a za něco, podle toho jestli balík kontrolovali mi přišlo zaplatit DPH, třeba mi otevřeli foťák, jednou peněženku. Tak co mám dělat, kdyby náhodu celníci zrovna moji zásilku nezkontrolovali?

A poslední dotaz o místě podnikání...Předložení užívacího práva máte na mysli nejspíš smlouva o užívání bytu, kde jsem nahlášena městu, že v bytě bydlím (k užívání ke službám)...A když musím mít místo podnikání označeno, stačí třeba mé jméno a IČO na zvonku a na schránce třeba? Jsou nějaké předpsiy jak by to označeno mělo být?

Děkuji mockrát za odpovědi...už mi je dky Vám vše více jasnější :-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB