Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-02-08 13:37:13

mmartam
Člen/ka

leasing

Dobrý den,mám dotaz,moc prosím o vysvětlení laicky.V roce 2008 jsem doplatila Leasig-Zůst.cena 50000,-kč a manžel také doplatil leasing Z.C-122,-kč.Nevím co te=d s tím.Auto mám zařadit do majetku po doplacení ZC a pak nadále používám PHM a náklady na vozidlo(opravy atd...)Své auto zařadím do HIM a manželovo do DKP?Kdy mám vyřadit -po vyřazení si uplatňuji pozepuuš.náhrady 4,1 + km?Co když vozidlo prodám,co dodaňuji.poraďte mi jak zařadit jak vyřadit a co si mohu uplatnit?Dále mne zajímá zda mám dobrý vzorec na výpočet PN:pr.spotř. x pr.cena za PHm / 100 + 4,1 x ujeté km?MOC moc děkuji,nevím si s tím rady a chtěla bych uzavřít rok 2008.Poslední dotaz-jako osoba spolupracující se nemusím hlásit na ŽÚ?Děkuji za odpovědi

Offline

 

#2 2009-02-11 11:48:03

Zdena
Moderátorka

Re: leasing

Po doplacení leasingu je nutné zařadit auta do obchodního majetku, jinak nebudou uznány dříve uplatněné výdaje na nájemné. Auto za 122,- Kč do DKP, auto za 50.000,- do HIM. U vozidel, zahrnutých do OM, uplatňujete skutečné (prokázané) výdaje. Časový úsek mezi zařazením auto do OM a jeho vyřazením do osobního užívání není zákonem stanoven, stačí 1 den. Po vyřazení aut z OM je možné uplatňovat pouze náhrady za spotřebované PHM, na základní sazbu náhrady (4,10 Kč v roce 2008) nemáte nárok. Vzorec pro výpočet náhrad: průměrná spotřeba PHM * ujetá vzdálenost * cena PHM / 100
Spolupráci nemusíte hlásit na ŽÚ.

Offline

 

#3 2009-02-12 12:48:29

mmartam
Člen/ka

Re: leasing

MOC děkuji

Offline

 

#4 2009-02-12 12:56:32

mmartam
Člen/ka

Re: leasing

Prosím Vás měla jsem dotaz na výpočet pro vozidlo nezařazené doOM,které je používáno pouze k podnikání,v tech.pr. mám r.č.
Poslala jste mi vzorec pr.spotř. x ujeté km x cena za PHM/100 ???????kde je 4,10 - je to vzorec pro náhrady po vyřazení z OM,že?
Ale potřebuji vzorec pro výpočet vozidla na r.č.:Mám ho správné:pr.spotř. x cena za PHm /100 + 4,10 x ujeté km?Poraďte prosím MOC DĚKUJI

Editoval mmartam (2009-02-13 08:37:40)

Offline

 

#5 2009-02-13 13:07:36

Zdena
Moderátorka

Re: leasing

Posílala jsem vzorec pro náhrady u vozidla, které bylo zařazeno do OM, ptala jste se na auta po leasingu.

Pro výpočet náhrad u vlastního vozidla můžete provést podle vzorce, který uvádíte.

Upozorňuji, že žádný oficiální vzorec pro výpočet výdajů na dopravu neznám. Zákon o dani z příjmů říká, že můžete uplatnit sazbu základní náhrady (v r. 2008 4,10 Kč, od 2009 už jen 3,90 Kč) a náhradu za spotřebované PHM . Jakým způsobem provádíte výpočet, to je na vás. V odborné literatuře, kterou mám k dispozici, je zvlášť vypočítána základní náhrada a zvlášť náhrada za PHM.

Offline

 

#6 2009-02-13 14:15:13

mmartam
Člen/ka

Re: leasing

Moc děkuji

Offline

 

#7 2009-02-13 14:19:13

mmartam
Člen/ka

Re: leasing

Ještě jen pro kontrolu,když zařadím vůz do OM používám lístky od benzínu a opravu u auta.
Když vyřadím vozidlo z OM,používám pouze pr.ceny za benzín(viz.vzoreček,který jste mi poslala.)
Při prodeji dám příjem z vozidla do §10 a do výdajů zůstatkouvou cenu- případ,že jsem nedodřžela 5-letou lhůtu od vyřazení.Moc Vám děkuji

Editoval mmartam (2009-02-14 11:55:17)

Offline

 

#8 2009-02-14 22:00:54

Zdena
Moderátorka

Re: leasing

Ano, je to tak, jak píšete. Pro účely výpočtu náhrad za spotřebované PHM můžete použít vyhlášené průměrné ceny, nebo můžete cenu PHM prokazovat dokladem o nákupu (ale je to pracnější).

Auto za 50.000,- Kč může mít zůstatkovou cenu, kterou lze uplatnit jako výdaj v § 10. Dále je možné uplatnit výdaje, které jste po vyřazení z OM vynaložila na opravy, případně TZ a jste schopna je prokázat. Pokud jste v době uplatňování leasingových splátek prováděla krácení nájemného z důvodu osobního užívání auta, tak si budete moci uplatnit v § 10 i tyto neuplatněné částky (opět za předpokladu, že je umíte prokázat).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB