Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#51 2008-01-30 23:22:08

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Lenca napsal(a):

Dobry den, mam dotaz ohledne silnicni dane: za ktere mesice mam dan zaplatit, pokud jsem osobni automobil urceny k podnikani koupila 24.5.2007 a prodala 3.10.2007 (za kveten - rijen)? A pokud mam automobil na leasing, plati silnicni dan leasingova spolecnost nebo ja? Dekuji za odpoved.

Pokud byl automobil používán k podnikání třeba jen 1 den v květnu, pak je třeba zaplatit SD i za tento měsíc, totéž platí o říjnu. U leasingu platí SD nájemce, je zapsán ve velkém TP jako držitel vozidla.

Offline

 

#52 2008-01-30 23:34:01

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Diana napsal(a):

Dobrý den, prosím Vás o radu, začínáme podnikat, v prosinci 2007 jsme koupili nákladní automobil 3,5 t, r. v. , 2000,  v jaké výši si mohu uplatnit odpisy za rok 2007?
Ještě bych měla jednu prosbu, pokud vkládám osobní automobil do podnikání, stačí  kupní smlouva, nebo je nutné doložit odborný odhad? Za odpověď předem mnohokrát dík.

Odpisy za rok 2007 můžete uplatnit v plné výši dle zákona o daních z příjmů. Při rovnoměrném odpisování 11% vstupní ceny, při zrychleném odpisu koeficient 5.
Automobil, který jste pořídili úplatně a neuplynul 1 rok mezi pořízením a vložením do OM, vkládáte v ceně, za který jste jej skutečně pořídili (kupní smlouva + doklad o zaplacení). Pokud mezi koupí auta a jeho vložením do OM uplynula delší doba, tak bude  třeba ocenit reprodukční cenou, nejlépe znaleckým posudkem. To platí v případě, že byste chtěli uplatňovat odpisy. Jinak ale také můžete jednoduše vložit do OM pouze zápisem na kartu majetku - bez ocenění.

Offline

 

#53 2008-02-04 16:13:57

Marek
Host

Re: Silniční daň

Dobry den, jsem OSVC a mam osobni auto koupene na leasing. Leasingove splatky si odecitam jako naklad a vraci mi DPH, jelikoz je auto vedene jako N1. Mohu v tomto pripade vyuzit pausalni naklady na provoz vozidla a jednou rocne se podivat na prumernou cenu benzinu a podle knihy jizd vypocitat naklady nebo musim v tomto pripade mit schovane vsechny doklady o nakupu benzinu?
Omlouvam se, ale moc se nevyznam v terminu "mám auto zahrnuté v majetku pro podnikání" je to prave toto?
Dekuji za odpoved.

 

#54 2008-02-04 21:25:17

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Do obchodního majetku můžete vložit pouze věc, která vám patří. Po dobu leasingu je vozidlo  v majetku leasingové společnosti a vy je máte zatím jenom v nájmu. Při uplatňování výdajů proto postupujete podle § 24, odst. 2, písm. k), bod 4. zákona o daních z příjmů - veškeré výdaje musíte, bohužel, prokázat doklady.

Offline

 

#55 2008-02-04 22:21:59

Janina
Host

Re: Silniční daň

Dobrý den, moje známá si příležitostně přivydělává jako OSVČ. Zhruba 4 x do roka absolvuje služební cestu osobním automobilem po ČR. Má možnost jeho zapůjčení od rodičů. Chtěla jsem se zeptat, jestli si může dát plně do daňových výdajů výdaj na nákup dálniční známky a dále pak výdaje na PHM v souvislosti s cestou, aniž by platila silniční daň. Děkuji za odpověď.

 

#56 2008-02-05 22:37:09

Hanka K.
Host

Re: Silniční daň

Děkuji moc za odpověď (2.2.2008, 23:26h.) Prosím Vás ještě o upřesnění, zda to, že auto je společným jměním manželů musí být nějak uvedeno v Technickém průkaze vozidla, či zda je to dáno automaticky tím, že bylo pořízeno v době, kdy jsme již byli manželé? Děkuji.

 

#57 2008-02-06 11:22:56

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Je to dáno automaticky.

Offline

 

#58 2008-02-15 10:51:11

Jiřina
Host

Re: Silniční daň

Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem ohledně osvobození od placení silniční daně. Jsme nezisková organizace - občanské sdružení, které sváží zdravotně postižené děti do školy a zpět. Máme uzavřenou s leasingovou společností (ta je majitelem auta) smlouvu, kde nám bude přeúčtovávat silniční daň,zákonné pojištění i havarijní. Ze strany  společnosti chápu, že silniční daň platit musí. Mohli bychom požádat o osvobození silniční daně, když nejsme majiteli auta, protože auto slouží výhradně pro přepravu zdravotně postižených dětí do školy a zpět. Nebo je možné, aby leasingová společnost mohla požádat o tuto vyjímku o osvobození placení silniční daně z důvodu, že auto má v pronájmu nezisková organizace pro svoz zdravotně  postižených. Děkuji za  odpověď.

 

#59 2008-02-19 14:00:50

Standa
Host

Re: Silniční daň

Mám OA nezahrnuté do majetku firmy(tedy soukromé), obsah 1200 ccm a v podnikání ho pužívám cca 5x v měsíci.
V loňském roce jsem vedl knihu jízd, ale neplatil SD. Chtěl bych tyto jízdy dát dát do nákladů (3,80/1km). Je to ještě možné a jak mám postupovat ?

 

#60 2008-02-19 17:45:42

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Zaregistujte se na FÚ k dani silniční, u nás bez problémů registrují i zpětně. SD za rok 2007 jste měl zaplatit ve výši 1.800,- Kč (platí se čtvrtletní zálohy), úrok z prodlení tedy nebude vysoký, max. tři stovky.

Offline

 

#61 2008-02-23 20:39:55

rene
Host

Re: Silniční daň

dobry den,
rad bych se zeptal jestli je mozne uplatnit do nakladu povinne ruceni a havarijni pojistku v pripade ze mam vozidlo psane na ico, ale naklady uplatnuju pausalni castkou za km i za BA. vozidlo slouzi pouze k podnikani. A pokud ano, jak je to vykazovanim platby ktera mi prisla od pojistovny jako nahrada skodne udalosti.
dekuji

 

#62 2008-02-24 19:05:55

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

1. máte auto zařazeno v obchodním majetku a pak uplatňujete veškeré výdaje v prokázané výši (případně je krátíte v poměru, v jakém vozidlo používáte i k soukromým účelům), nelze uplatnit paušální částkou za km a náhradu za spotřebované PHM. K prokázaným výdajům patří i zaplacené povinné ručení, havarijní pojištění, dálniční známka, opravy, nakupované PHM, atd. Přijaté plnění od pojišťovny je v tomto případě zdanitelným příjmem.

2. auto nebylo zařazeno do obchodního majetku (nevadí, že je auto psané na IČ), je vaše soukromé a vy si uplatňujete pouze výdaje na pracovní cesty. Výdajem je základní náhrada 3,80 (nyní 4,10) Kč/km a náhrada za spotřebované PHM podle průměrné spotřeby vozidla. Povinné ručení i havarijní pojistku si platíte jako soukromá osoba, přijatá náhrada od pojišťovny je osvobozena od daně z příjmů.

Offline

 

#63 2008-02-26 13:55:32

JitkaK
Host

Re: Silniční daň

Dobrý den.
Máme auto v podnikání a nyní bychom jej chtěli vyjmout. Musím  mít odhad nebo stačí si sehnat kolik asi stojí auto? Je na něm DPH,které musím odvést. Doufám, že jen z nynější ceny. Šlo by to obejít /udělat / přes darovací smlouvu, abychom neměli výlký příjem? Děkuji.

 

#64 2008-02-26 23:04:10

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Při vyřazení vozidla z obchodního majetku do osobního užívání neplatíte daň z příjmů, tu byste platili při prodeji auta. Pokud jste uplatnili DPH na vstupu, pak při vyřazení odvádíte daň z ceny obvyklé. Při darování (příbuzný v řadě přímé a pobočné) neplatíte daň z příjmů, ale DPH se odvádí.

Offline

 

#65 2008-02-27 08:42:05

Libor Hermann
Host

Re: Silniční daň

Dobrý den, prosím o radu. Jsem OSVČ, používám os. auto k vedlejší činnosti. Auto mám na leasing, splátky nedávám do nákladů ( nechci ho později vkládat do OM, ale jen jednoduše odečítat paušály 4,10kč/km + benzin). Můžu nyní v průběhu leasingu odečítat benzin paušálně u cest do zahraničí? A můžu nyní uplatnit další skutečné výdaje - povinné ručení, havarijní pojištění, montáž zamykání řadící páky, zimní pneu + disky, atd. ? Samozřejmě krácené v poměru soukromé km/ služební km. Nebo jak správně postupovat? Děkuji.

 

#66 2008-02-28 14:09:20

JIRKAZ
Host

Re: Silniční daň

Dobrý den, jsem soudní znalec a několikrát (asi 2×do roka) použiji k cestě ke klientovi soukromé vozidlo a jemu také vyúčtuji cestovné (cenu benzinu a pevnou částku - letos 4,10 Kč). Z hrubých příjmů - znalečného - si odečítám pro výpočet daně z příjmů pouze paušál 40%. Musím platit silniční daň? Děkuji za odpověď.

 

#67 2008-02-28 17:49:36

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Měl byste platit SD za měsíce, ve kterých jste alespoň jednou použil auto k podnikání. Způsob uplatňování výdajů nemá vliv na povinnost placení silniční daně. Musíte zkrátka tvrdit, že za klientem jezdíte autobusem, nebo na koloběžce:-)

Offline

 

#68 2008-02-29 09:54:55

Renata
Host

Re: Silniční daň

Používám k podnikání automobil, který není majetkem firmy. Uplatňuji cestovní náhrady za pohonné hmoty. Prosím, můžete mi poradit jak vypočítám paušální náhradu za 1km/kč  nebo kde bych mohla najít postup tohoto výpočtu? Děkuji za odpověď

 

#69 2008-03-04 16:25:38

marie vorosova
Host

Re: Silniční daň

jazaci napsal(a):

Dobrý den, mám auto v majetku firmy, letos dokončím odpisy. Auto chci převést do os. vlastnictví a nadále vést jen evidenci jízd pro podnikání. Mohu dát sil. daň do nákladů? Musím nechat přepsat TP z IČa na fyzickou osobu? Moje bývalá účetní tvrdí, že stačí vnitřní doklad do účetnictví, že nadále bude auto vedeno jako soukromé a cesty budou účtovány podle toho. Co ještě smím dát do nákladů?

 

#70 2008-03-05 21:09:48

PetraN.
Host

Re: Silniční daň

můžu se zeptat na průměr pro cestovní náhrady na soukromé vozidlo a průměrnou cenu PHM? děkuji

 

#71 2008-03-06 00:04:56

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Pro zaměstnance, nebo pro podnikatele?
Průměrné ceny PHM  pro podnikatele za rok 2007 najdete na stránkách MF ČR, nebo například zde:
http://business.center.cz/business/fina … enzin.aspx
Sazba základní náhrady v roce 2007 - 3,80 Kč/km a od 1.1.2008 - 4,10 Kč/km.

Offline

 

#72 2008-03-06 00:23:03

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

marie vorosova napsal(a):

jazaci napsal(a):

Dobrý den, mám auto v majetku firmy, letos dokončím odpisy. Auto chci převést do os. vlastnictví a nadále vést jen evidenci jízd pro podnikání. Mohu dát sil. daň do nákladů? Musím nechat přepsat TP z IČa na fyzickou osobu? Moje bývalá účetní tvrdí, že stačí vnitřní doklad do účetnictví, že nadále bude auto vedeno jako soukromé a cesty budou účtovány podle toho. Co ještě smím dát do nákladů?

Dotaz uživatele Jazaci byl zodpovězen, odpověď kopíruji:

Zaplacenou silniční daň můžete dát celou do nákladů - výdaj je jednoznačně spojen jen s podnikáním, při soukromém užívání auta byste SD neplatil/a/.
Přepis v TP není nutný, auto je stále psané na fyzickou osobu.
Při vyřazení OA do osobního užívání stačí zápis na kartě majetku. Jako výdaj na podnikání uplatníte pouze silniční daň a náhradu za spotřebované PHM, základní náhradu 3,80 (4,10) Kč/km uplatnit nelze.

Offline

 

#73 2008-03-06 00:43:29

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Libor Hermann napsal(a):

Dobrý den, prosím o radu. Jsem OSVČ, používám os. auto k vedlejší činnosti. Auto mám na leasing, splátky nedávám do nákladů ( nechci ho později vkládat do OM, ale jen jednoduše odečítat paušály 4,10kč/km + benzin). Můžu nyní v průběhu leasingu odečítat benzin paušálně u cest do zahraničí? A můžu nyní uplatnit další skutečné výdaje - povinné ručení, havarijní pojištění, montáž zamykání řadící páky, zimní pneu + disky, atd. ? Samozřejmě krácené v poměru soukromé km/ služební km. Nebo jak správně postupovat? Děkuji.

Při cestách do zahraničí můžete použít náhradu výdajů v případech, kdy nelze výdaj prokázat. Takže záleží na tom, kam cestujete, při cestách po Evropě budou určitě paragony od čerpadel k mání.
Podle odborné literatury lze při použití pronajatého osobního automobilu k pracovní cestě zahrnout do daňových výdajů pouze spotřebu pohonných hmot v prokázané výši na základě doložených dokladů o jejich nákupu. Nejjednodušší asi bude, když z některých soukromých cest uděláte cesty pracovní:_)

Offline

 

#74 2008-03-06 02:46:12

xonny
Člen/ka

Re: Silniční daň

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli musím nějak prokazovat to, že byla cesta spojena s podnikáním a popřípadě dokazovat to, že nebyla soukromá. Letos platím daň poprve a mám v tom zmatek. Jsem OSVČ a auto mám soukromé....

Offline

 

#75 2008-03-06 10:13:03

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

V evidenci pracovních cest uvádíte důvod a cíl cesty, to stačí. Nějaké větší prokazování by přišlo na řadu až v případě, kdyby při kontrole připadala být správci daně vaše evidence nevěrohodná.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB