Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-02-09 14:50:29

zdena.kr
Člen/ka

výdaje % a spolupracující osoba

Zdravím, mám problém s kterým jsem se ještě nesetkala. Manželé podnikají, paní na hlavní pán na vedlejší čiinost. Paní má málo nákladů - bylo by výhodné jí spočítat paušál % ale její muž chce ještě část ze svých příjmů a výdajů dát manželce jako spolupracující osoba. Já si osobně mysílm že to asi nejde, ale potřebovala bych znát jiné názory.    Zdravím a děkuji za odpovědi.     Zdena

Offline

 

#2 2009-02-09 21:46:21

Zdena
Moderátorka

Re: výdaje % a spolupracující osoba

Zdravím, všechno jde, když se chce:-)
Paní bude mít své příjmy a k nim paušální výdaje (na řádcích 101 a 102) a navíc na ni budou rozděleny manželovy skutečné příjmy a výdaje (na řádcích 109 a 110). V tomto případě neplatí podmínka, že (cituji z Pokynu D-300) pokud poplatník uplatní daňové výdaje procentem z příjmů, uplatní takto výdaje ze všech druhů příjmů, které má podle § 7 odst. 1 a) až c) a odst. 2 zákona a které tvoří jeden dílčí základ daně.... neboť spolupracující osoba má příjmy podle § 13 ZDP.

Offline

 

#3 2009-03-18 23:52:57

nunyn
Člen/ka

Re: výdaje % a spolupracující osoba

Dobrý večer,
pokud jsem to tady dobře pochopil,tak při uplatnění paušálních výdajů,musím tyto paušální uplatnit i na příjmy,které na mě převedla manželka jako spolupracující osoba?Do teď jsme to praktikovali 50/50 tzn.
že ona převedla 50%svých příjmů a výdajů na mě a já naopak 50% př.a výd. na ni.Letos ale uplatňuji výdaje paušálem.Změní se něco?Musím i na těch jejích 50% příjmů uplatnit paušální výdaje,nebo můžu použít jejich skutečně vynaložených 50%.Snad jsem se do toho moc nezamotal a je to srozumitelné.Oba jsme OSVČ. Děkuji

Editoval nunyn (2009-03-19 22:47:50)

Offline

 

#4 2009-03-19 23:36:09

Zdena
Moderátorka

Re: výdaje % a spolupracující osoba

Nic se nezmění.  Vy budete mít své příjmy (na řádku 101), ke kterým uplatníte paušální výdaje (na řádku 102). Dále na vás manželka převede určitý podíl - 50% - svých příjmů (uvedete na řádku 109) a výdajů (uvedete na řádku 110) a protože uplatňovala skutečné výdaje, tak zapíšete podíl skutečných výdajů.

Offline

 

#5 2012-01-25 15:26:35

jedle
Člen/ka

Re: výdaje % a spolupracující osoba

Můžu taky poprosit? Jestli tomu dobře rozumím? Manželé, oba OSVČ, uplaňují paušální výdaje kvůli nízkým reálným výdajům. Manžel má oproti manželce příjmy vysoké, může i v případě paušálních výdajů přepsat část příjmů na manželku? Bude to tak, že ze svých příjmů vypočte % paušálních nákladů a z těchto čísel vypočte např. 30% rozdělení na manželku jako spolupracující osobu. Ta ze svých příjmů vypočte taky % výdajů a připočte si výši příjmů a výdajů na ni připadajících jako na spolupracující osobu. Je to tak? Díky těmto "čachrům" rodina ušetří i na sociálním a zdravotním, které by platil manžel...
Moc děkuji!

Offline

 

#6 2012-02-18 20:44:05

Zdena
Moderátorka

Re: výdaje % a spolupracující osoba

Ano, je to tak, jak píšete.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB