Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-02-05 10:40:47

lu-pe
Člen/ka

Rozpor

Dobrý den.

Omlouvám se za nový topic, ale potřeboval bych upřesnit nesrovnalost.

Podnikám vedle zaměstnání i na vedlejší činnost jako OSVČ.
Automobil pro účely podnikání si vypůjčuji od přítelkyně, že ona platí silniční daň je mi jasné.

Jak je to s uplatněním výdajů ale tápu. V některých topicích je u těchto případů odpovídáno na dotaz, že lze uplatnit pouze náhrady výdajů za spotřebované pohonné hmoty a nelze uplatnovat zákl náhrady za km jízdy, ani skutečně doloženou spotřebu.

Jinde je ve stejném případě jako odpověď, že v případě použití soukr vozidla pro pracovní účely se uplatnují náhrady - a to zákl. náhrada za 1km + náhrada za pohonné hmoty.

Přijde mi to v rozporu, ta náhrada za km mi tm hapruje :-) Možná se mýlím já a rozdíl je pouze v tom, jestli si zapůjčuji k podnikání vozidlo v mém vlastnictví, nebo jestli si zapůjčuji cizí.

Nebo jsem jen prostě zmatený a přepracovaný :-)))

Děkuji moc za odpověď :-)

Offline

 

#2 2009-02-05 21:41:40

Zdena
Moderátorka

Re: Rozpor

Důležitý je váš vztah k autu, ale nestačí říci: "Já ho prostě miluju", musí se jednat o vztah vlastnický. Pokud vás auto uctivě oslovuje "pane" (to znamená, že jste jeho vlastníkem vy, případně máte auto ve společném jmění manželů a v TP je zapsaná vaše drahá polovina), pak se jedná o auto VLASTNÍ.

U vlastního auta se můžete rozhodnout, že je vložíte do svého obchodního majetku - pak uplatňujete všechny výdaje, spojené s vozidlem (na které musíte mít doklady), nevypočítáváte si žádné náhrady, neboť není za co. Pokud jste auto nevložil do obchodního majetku a používáte je pro podnikání, pak si uplatňujete NÁHRADY za jeho použití. Vzhledem k tomu, že jste si při plnění pracovních úkolů ošoupal svůj vlastní nástroj (v tomto případě samozřejmě auto), si můžete uplatnit základní náhradu za 1 km jízdy. Náhrada za spotřebované PHM je snad jasná, na vodu se zatím nejezdí.

Také můžete používat auto, které vám nepatří. Pokud taktně vynecháme auto kradené, pak zbývají 2 možnosti:
a) auto najaté - nájemní vztah je vždy úplatný. Uzavřel jste nájemní smlouvu například s leasingovou společností, nebo s přítelkyní, hradíte smluvené nájemné a ve výdajích si uplatňujete prokázanou spotřebu PHM (průměrná spotřeba podle TP není důležitá) prokazování spotřeby a vedení knihy jízd je stejné, jako kdybyste vložil své auto do podnikání. Opotřebení vozidla už je zahrnuto v nájemném
b) auto vypůjčené - našla se nějaká dobrá duše, která vám auto zadarmo půjčila - výpůjčka je vždy bezplatná. V tomto případě si můžete uplatnit pouze NÁHRADU za spotřebované PHM, základní náhradu nikoliv - ošoupal jste cizí majetek, takže si nemáte za co přiznat náhradu.

Na závěr: v nájemním vztahu musí být minimálně dva subjekty: pronajímatel a nájemce. Totéž platí u výpůjčky - jednak musí být půjčitel (který něco má a půjčuje vám to) a jednak vypůjčitel (vy, který nemáte a proto jste si to vypůjčil). Pokud nejste schizofrenik, tak sám sobě prostě nic nepůjčíte, ani nepronajmete ... ani kdybyste se rozkrájel:-)

Offline

 

#3 2009-02-06 00:52:34

lu-pe
Člen/ka

Re: Rozpor

vyčerpávající a moc děkuji. Už jsem doma :-)

Offline

 

#4 2009-02-06 21:56:57

Zdena
Moderátorka

Re: Rozpor

Ještě tam něco chybí. Kdybyste k podnikání používal vlastní auto, které jste ale měl v minulosti zařazené ve svém OM a uplatňoval jste si ve výdajích odpisy hmotného majetku (vyjadřují opotřebení auta), nebo  jste si ve výdajích uplatňoval leasingové nájemné, pak lze uplatňovat pouze náhrady za spotřebované PHM, bez základní náhrady (už byla v minulosti v jiné podobě uplatněna).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB