Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-02-01 14:00:45

beruska19
Člen/ka

účtování cestovného pri danove evidenci

Dobrý den, nejak se stale nemohu zorientovat a tak bych byla rada, kdybyste mi to mohli uz jednou pro vzdy objasnit vy. Manzel (ŽL s danovou evidenci bez DPH)ma auto kupovane na úvěr od Essoxu, jakym zpusobem si muze odepisovat najete km a zda ma narok na stravne??? Dle meho si odpise splatky, a z cestovnich nahrad - jen ceny za naftu k ujetym sluzebnim km a stravne si muze narokovat nad cesty delsi 12ti hodin. Je to tak, prosim ????Moc dekuji, jsem na materske a moc mi to nemysli, tedy mysli, ale spis kolem jinych veci. Preji vam prijemny den Ivana K.

Offline

 

#2 2009-02-02 23:31:32

Zdena
Moderátorka

Re: účtování cestovného pri danove evidenci

OSVČ si může uplatnit stravné jen při tuzemských pracovních cestách, které trvají déle, než 12 hodin - upravuje § 24, odst. 2, písm. k), bod 2. zákona o daních z příjmů. Při zahraničních pracovních cestách pro něho platí stejná pravidla, jako pro státní zaměstnance.

Způsob uplatňování výdajů na dopravu záleží na tom, zda se jedná o vlastní vozidlo (v úvěrové smlouvě může být výhrada vlastnictví) a zda je vozidlo vloženo do obchodního majetku. S vozidlem, vloženým do OM, zacházíte jako s firemním autem - vedete knihu jízd (záznamy o veškerém provozu vozidla), uplatňujete všechny PROKÁZANÉ VÝDAJE, například skutečnou spotřebu pohonných hmot, pojistné, opravy atd. Dále můžete uplatňovat odpisy hmotného majetku - splátky úvěru nejsou daňově uznatelným výdajem, ze splátky byste mohla uplatnit jen úrok a pojistné. Pokud by manžel auto používal i k soukromým účelům, pak je třeba uplatněné výdaje přiměřeně krátit.

U vlastního vozidla nevloženého do OM lze uplatnit NÁHRADY - základní sazbu náhrady a náhradu za spotřebované PHM, to je vše.

Offline

 

#3 2009-02-03 17:01:25

beruska19
Člen/ka

Re: účtování cestovného pri danove evidenci

Zdeno, moc děkuji za odpověď, loni dělala evidenci účetní, bohužel u ní zůstalo a tak nemám kam kouknout, co s účty za auto loni dělala, ja předpokládám, že první splátku 80 000 přidala k nákladům. Tim jen patrně vložila i do OM, že ???? Jinak auto je kupováné na manžela a ve smlouvě je uvedeno i jeho IČ. (Bylo kupováno 11/2007). měsíční splátka činí 5753 Kč a je jich 60. Takze roční odpis mi vyšel na 85032,-- Kč, je to tak ??? a pak si jeste do dani dam naklady jak uvadite, je to prosím tak, vím že uz to nejsou cestovní náhrady, ale ty jste mi objasnila na jedničku. Dekuji moc a preji vam příjemný den Ivana K.

Offline

 

#4 2009-02-05 01:11:54

Zdena
Moderátorka

Re: účtování cestovného pri danove evidenci

Forma vložení auta do OM není předepsána, většinou si poplatník založí inventární kartu hmotného majetku. Splátku úvěru (té části splátky, která se většinou nazývá splátkou jistiny) je možné evidovat pouze jako nedaňový výdaj, cena auta se vám dostává do výdajů postupně - cestou odpisů hmotného majetku. Odpisy vypočítáváte podle § 31, nebo § 32 zákona o daních z příjmů. Dokud nebudete mít k dispozici loňskou evidenci (myslím rok 2007), tak se nehnete dál. Nevíte, zda bylo zahájeno odpisování majetku a pokud ano, tak jestli jste zvolili rovnoměrné odpisy podle § 31, nebo zrychlené podle § 32 ZDP. Splátky úroků a případně pojistného uplatníte ve výdajích při úhradě splátky.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB