Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-08-06 10:11:07

Andrea
Host

ŽL a mateřská

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující - jsem na rodičovské dovolené, pobírám rodičovský příspěvek a zároveň mám ŽL jako vedlejší činnost. Jsem podruhé těhotná, budu nastupovat na mateřskou. Od svého zaměstnavatele chci pobírat mateřskou, musím si proto pozastavit živnostenský list na dobu mateřské (28 týdnů) a  přerušit podnikání a poté při nástupu na rodičovskou dovolenou si ŽL obnovit? Děkuji.

 

#2 2008-08-07 21:16:19

Zdena
Moderátorka

Re: ŽL a mateřská

Jen kvůli pobírání mateřské od zaměstnavatele podnikání přerušovat nemusíte. Určitě to ale zvažte, neboť v době mateřské budete považována za OSVČ hlavní (pobírání PPM od zaměstnavatele není důvod k vedlejší činnosti) a budete odvádět pojistné z minimálního vyměřovacího základu.

Offline

 

#3 2009-01-12 13:18:57

Lucie
Host

Re: ŽL a mateřská

Dobrý den,

chtěla bych se optat ohledně ŽL

Před dvěma lety jsem si zařídila ŽL s úmyslem podnikat. Podnikat jsem ovšem nezačla - vdala jsem se a založila rodinu..

Ted bych ráda s podnikáním začla, mám však ŽL ještě na jméno za svobodna.

Prosím o radu jak postupovat?Zda je potřeba ŽL zrušit a založit nový?

Děkuji za případnou pomoc

Lucie

 

#4 2009-01-12 20:58:21

Zdena
Moderátorka

Re: ŽL a mateřská

Bude stačit, když si vezmete občanku a zajdete na ŽÚ. Tam vyplníte Změnový list, do kterého uvedete současné příjmení. ŽÚ už nevystavuje nové živnostenské listy, ale pouze výpis ze živnostenského rejstříku. Možná vám vystaví výpis na počkání:-)

Offline

 

#5 2009-01-21 23:03:13

Markéta
Host

Re: ŽL a mateřská

Dobrý den,
jsem na mateřské a již 3 roky vlastním ŽL- nikdy jsem však podnikat na ŽL nezačala a tím pádem ani neregistrovala na FÚ. Teď mám dítě a ráda bych podnikat začla. ŽL byl vydán na staré jméno a asi 2 roky již tedy mám jiné příjmení co kromě změny přijmení budu muset doložit nebo vyřídit?Děkuji a ovlivní to nějak rodičovský příspěvek?

 

#6 2009-01-27 18:34:46

Zdena
Moderátorka

Re: ŽL a mateřská

Oznamte změnu příjmení na ŽÚ prostřednictvím Změnového listu,  kolonce 15 požádejte ŽÚ, aby tuto změnu oznámil i ostatním dotčeným institucím.
Příjem z podnikání nemá vliv na rodičovský příspěvek.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB