Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-01-17 17:43:52

JANALU
Člen/ka

Musím podat daňové přiznání

Dobrý den od října 2008 jsem začala pracovat jako úvěrový poradce , na finančním jsem se přihlásila k silniční dani, v pondělí ponesu formulář na FU.Je mi jasné ,že silniční daň musím zaplatit.
Jde mi o to ,že bych chtěla daně platit paušálem. Moje náklady byly asi 4000,- za reklamu 500,- za telefon+něco za naftu. A moje příjmy -vrátí mi 50% z těch 4000,- za reklamu. Dostala jsem CCS na 1000kč, a 500,- odměnu.A provizi 500,- kterou ale dostanu teď v lednu. Někde jsem četla ,že daňové přiznání se podává až pokud je příjem více jak 6000,-
Děkuji za odpověď Jana

Offline

 

#2 2009-01-17 17:46:46

JANALU
Člen/ka

Re: Musím podat daňové přiznání

Ještě jsem zapoměla dodat ,že podnikám při mateřské dovolené děkuji Jana

Offline

 

#3 2009-01-19 23:27:31

Zdena
Moderátorka

Re: Musím podat daňové přiznání

Pokud nechcete vykázat ztrátu z podnikání, ta nemáte povinnost podat za rok 2008 daňové přiznání.

Offline

 

#4 2009-01-20 09:04:18

JANALU
Člen/ka

Re: Musím podat daňové přiznání

A jaký je pro mě rozdíl v tom jestli vykážu ztrátu ,a nebo daňové přiznání nepodám vůbec,a pokud bych ho nepodávala musím to někde nahlásit děkuji Jana

Offline

 

#5 2009-01-20 23:30:36

Zdena
Moderátorka

Re: Musím podat daňové přiznání

Když vykážete ztrátu, tak budete mít spoustu práce navíc a někdy později možná trochu málo užitku. Vaše výdaje byly v roce 2008 vyšší, než příjmy, a pokud byste zvolila uplatňování skutečných výdajů, tak vykážete ztrátu z podnikání (v tom případě je ale třeba podat daňové přiznání), kterou byste si mohla v následujících pěti letech odečíst od základu daně. Pokud byste v roce 2009 uplatňovala paušální výdaje, pak byste měla v přiznání za rok 2008 zvýšit základ daně o pohledávky (jestli nějaké byly).

Myslím, že pro vás bude jednodušší, když zapomenete, že jste vynaložila nějaké výdaje a za rok 2008 nepodáte přiznání - při takto nízkém příjmu nemusíte.
Pokud nebudete podávat přiznání, nemusíte to nikam hlásit. Je ale vhodné poslat správci daně oznámení (čestné prohlášení), že vám nevznikla povinnost podat daňové přiznání za rok 2008.

Offline

 

#6 2009-01-21 19:50:43

JANALU
Člen/ka

Re: Musím podat daňové přiznání

Děkuji za odpověď Jana

Offline

 

#7 2009-02-05 16:48:33

JANALU
Člen/ka

Re: Musím podat daňové přiznání

Tak jsem včera navštívila finanční úřad, a bylo mi řečeno ,že daňové přiznání musím podat i když bude nulové.
Jana

Offline

 

#8 2009-02-05 20:31:13

Zdena
Moderátorka

Re: Musím podat daňové přiznání

Krindapána:-) ... a kdopak vám ten nesmysl řekl? Vrátný, nebo baba na podatelně?

Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, upravuje vaše povinnosti takto - kopíruji:

§ 38g Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob
(1) Daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Daňové přiznání je povinen podat i ten, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, nepřesáhly 15 000 Kč, ale vykazuje daňovou ztrátu.

(2) Daňové přiznání není povinen podat poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky podle § 6 pouze od jednoho a nebo postupně od více plátců daně včetně doplatků mezd od těchto plátců (§ 38ch odst. 4). Podmínkou je, že poplatník podepsal u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k, a vyjma příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je vybírána daň srážkou sazbou daně podle § 36, nemá jiné příjmy podle § 7 až 10 vyšší než 6 000 Kč. Rovněž není povinen podat daňové přiznání poplatník, jemuž plynou pouze příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky ze zahraničí, které jsou podle § 38 vyjmuty ze zdanění. Daňové přiznání za zdaňovací období je ale povinen podat poplatník uvedený v § 2 odst. 3, který uplatňuje slevu na dani podle § 35ba odst. 1 písm. b) až e), nebo daňové zvýhodnění a nebo nezdanitelnou část základu daně podle § 15 odst. 3 a 4. Daňové přiznání je také povinen podat poplatník, kterému byly vyplaceny nebo který jiným způsobem obdržel příjmy ze závislé činnosti a nebo funkční požitky za uplynulá léta, které se nepovažovaly podle § 5 odst. 4 za jeho příjmy ve zdaňovacím období, kdy byly zúčtovány plátcem daně v jeho prospěch. (Tato novelizace nabývá účinnosti 1. července 2008.)

(3) V daňovém přiznání poplatník uvede veškeré příjmy, které jsou předmětem daně, kromě příjmů od daně osvobozených, příjmů, z nichž je daň vybírána zvláštní sazbou daně. V daňovém přiznání poplatník rovněž uvede částku slevy na dani podle § 35ba a daňového zvýhodnění podle § 35c a 35d. Jsou-li součástí zdanitelných příjmů též příjmy ze závislé činnosti a funkčních požitků, doloží je poplatník daně dokladem vystaveným podle § 38j odst. 3.

Offline

 

#9 2009-02-06 09:00:45

JANALU
Člen/ka

Re: Musím podat daňové přiznání

Bohužel paní ,které jsem přidělena , a u které podávám daňové přiznání.

Offline

 

#10 2009-02-06 12:59:36

Re: Musím podat daňové přiznání

Bohužel úředníci často radí nesmysly, poradí částečně, nebo vůbec, něco vynechají... Asi je nebaví lidem vysvětlovat stále totéž. Taky si chtějí usnadnit práci...

Také jsem se dříve s dotazy obracel na úředníky, ale moje zkušenost zejména s úředníky FÚ a OSSZ je naprosto otřesná. Už se neptám na nic a studuji zákony nebo diskusní fóra :-)

Zdena vám to říká správně.

Offline

 

#11 2009-02-08 12:30:24

JANALU
Člen/ka

Re: Musím podat daňové přiznání

Mě nezbyde nic jiného než to daňové přiznání udělat, protože ta paní u které budu to daňové přiznání podávat ho prostě chce, prohlášení jí nestačí, ale děkuji Jana

Offline

 

#12 2009-02-09 20:47:04

JANALU
Člen/ka

Re: Musím podat daňové přiznání

Ještě bych se chtěla zeptat, pokud jsem ještě do listopadu 2009 na rodičovské dovolené , jestli budu muset platit zálohy na ZP a SP a kolik . Vzhledem k tomu ,že jsem si neschovávala výdaje, daňové přiznání budu podávat paušálně a moje příjmy mám vyčíslené na 1000,- děkuji Jana

Offline

 

#13 2009-03-30 19:53:21

kalaka
Host

Re: Musím podat daňové přiznání

Mám podobnou otázku. Jsem na mateřské dovolené a v půlce října jsem si zřídila ŽL Zprostředkování obchodu a služeb. V té době jsem otěhotněla a tak nějak se vše semlelo, že jsem se k podnikání a vydání první faktury dostala až letos v únoru. Jsem povinna podat nulové daňové přiznání?

 

#14 2009-03-30 22:56:53

Zdena
Moderátorka

Re: Musím podat daňové přiznání

Pokud jste neměla příjmy z podnikání vyšší, než 15 tis. Kč a nevykazujete ztrátu z podnikání, pak nemáte povinnost podat daňové přiznání.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB