Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-01-12 23:26:25

Petr1
Host

Výdaje a pořízení majetku

Dobrý den,
jsem živnostníkem. Zařídil jsem si na své ičo telefonní číslo ke kterému jsem obdržel telefon. Je možné tento telefon bez jakýchkoli následných problémů prodat? Fakturu za telefon do nákladů asi raději dávat nemám?
A ještě jeden dotaz. V případě, že si koupím na své ičo další věc (například notebook). Poté mi notebook přestane vyhovovat, prodám jej a koupím jiný, jak mám tuto věc uvést ve své daňové evidenci?
Díky a s pozdravem

 

#2 2009-01-13 22:18:11

Zdena
Moderátorka

Re: Výdaje a pořízení majetku

Pokud si dáte fakturu za telefon do nákladů, tak se telefon stane součástí vašeho obchodního majetku. Příjmy z prodeje movitých věcí, které byly zařazeny v OM, podléhají dani z příjmů a to ještě 5 let po vyřazení věci z OM. Jedná se o ostatní příjmy podle § 10 zákona o daních z příjmů.
Při prodeji notebooku je vhodnější jej napřed vyřadit z obchodního majetku (stačí poznámka v evidenci majetku) a pak teprve prodat. Příjem sice bude podléhat dani z příjmů, jak jsem uvedla výše, ale nebude alespoň vstupovat do vyměřovacích základů pro výpočet zdravotního a sociálního pojištění.

Offline

 

#3 2009-01-14 00:20:01

Petr1
Host

Re: Výdaje a pořízení majetku

Díky za odpověd. Je tedy lepši fakturu do nákladů nedávat.
Ted k té evidenci majetku - jsem jako živnostník neplátce DPH povinen evidenci vést? Nikde jsem se o tomto nic nedočetl.

 

#4 2009-01-15 00:15:13

Zdena
Moderátorka

Re: Výdaje a pořízení majetku

Ne, tuto povinnost nemáte, je to na vašem rozhodnutí. V této souvislosti upozorňuji na znění § 25/1/u) ZDP, podle kterého nejsou daňově uznatelnými výdaje na osobní potřebu poplatníka; včetně výdajů vynaložených na opravu, údržbu nebo technické zhodnocení majetku sloužícího k podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, který poplatník uvedený v § 2 nezařadí do obchodního majetku podle § 4 odst. 4,

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB