Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-01-10 18:23:28

Lucie
Host

auto, student

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na několik dotazů týkajících se daní:
1/ jsem osoba, která má příjmy z pronájmu - nejsem OSVČ. Mám dům, do kterého dojíždím několikrát měsíčně. Používám k tomu osobní auto.  Auto jsem koupila v r. 2007, bylo zařazeno do odpisové skupiny 2, odpis na 4 roky. V r. 2008 se tato skupina změnila na odpis na 5 let, jak postupovat? V r. 2007 jsem uplatnila 1/4 vstupní ceny /v poměru soukromě a služebně ujeté km/.
2/ Dcera je studentem VŠ. V r. 2008 byla také zaměstnána na 0,5 úvazku /do konce září/, dále měla DPP- u jiného zaměstnavatele. Musí podávat daň. přiznání, pokud zaměstnavatel zůčtuje daň z jejího příjmu? Mohu uplatnit na ni také odpočet daně na dítě?

 

#2 2009-01-10 22:54:15

Zdena
Moderátorka

Re: auto, student

1/ V roce 2007 bylo auto zařazeno v OS 1a s dobou odpisování 4 roky, zvolila jste zrychlené odpisování, pro výpočet ročního odpisu jste použila koeficient 4. Odpis za rok 2007 nechejte beze změny, od roku 2008 použijte koeficient pro zrychlené odpisování, který přísluší odpisové skupině 2, tedy koeficient 6.
2/ Pokud dcera neměla během roku současně dva zaměstnavatele, kteří by v jednom měsíci srazili zálohovou daň, tak není povinna podávat daňové přiznání. Může požádat o roční zúčtování daní u posledního zaměstnavatele, kterého měla v roce 2008.
Vy si můžete uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované dítě, výdělečná činnost dcery na to nemá vliv.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB