Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-01-07 14:12:07

michaela
Host

přiležitostná činnost 20 tis. nebo hranice 6 tis

Hezký den Zdeni, chci se vás zeptat zda-li při výpujčce auta či nájmu na dobu kdy mé auto bylo v opravně a mám jej vložené v podnikání, platí pravidlo příležitostný příjem či je to omezene do výše 6 tis. Vypůjčila jsem si autičko na dobu kdy mé bylo v opravě abych mohla jezdit za klienty, avšak nyní neví zda při částce kterou jsem zaplatila pronajímateli 10350,- je to pro nej příležitostná činnost nebo nebo to musí danit protože má příjmy ze závisle čin.jako zaměstnanec kde je hranice pro příjem 6 tis. Omlouvám se jsem z troho trošku zmatená, z mnoha stran slyším různé názory. ještě jeden dotaz když zaplatím do konce ledna sil. dan za r 2008 můžu to dat do výdajů 2008, i když to vlastně opožděne zaplatíám letos?

ps: přeji hezký a úspěšný ror 2009

Míša

 

#2 2009-01-09 22:35:16

Zdena
Moderátorka

Re: přiležitostná činnost 20 tis. nebo hranice 6 tis

Dobrý den, Míšo. Nedivím se, že slyšíte různé názory, ono totiž nikde není stanoveno, co je soustavné a co je příležitostné. Já jsem také trošku zmatená když nevím, na jak dlouho vám bylo auto pronajato, aby to nebylo příležitostně na celý rok:-)
Příjmy z pronájmu movitých věcí se zdaňují podle § 9/1/b) ZDP (pokud nemáte ŽL na pronajímání) Ovšem § 10/1a) zná pojem příležitostný pronájem movitých věcí - například auta - které jsou podle odstavce 3 osvobozeny od daně z příjmů, pokud nepřesáhnou ve zdaňovacím období částku 20 tis. Kč. Viděla bych to tedy na osvobozený příjem z příležitostného pronájmu, kvůli kterému poplatník nemusí podávat daňové přiznání. Je sice pravdou, že zaměstnanec, který má příjmy vyšší, než 6 tis. Kč by měl podávat daňové přiznání, ale do této částky se nezapočítávají osvobozené příjmy, například podle § 10/3 ZDP - příležitostný pronájem movité věci do 20 tis. Kč.
V daňové evidenci uplatňujete výdaj až při zaplacení. Nevadí, že se platba týká roku 2008, výdaj patří do roku 2009.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB