Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-01-04 09:39:13

jan
Host

důchodce a příjem

Dobrý den, prosím Vás, chtěl jsem se zeptat na následující. Jsem důchodce, bez živnostenského oprávnění.
U svého zetě jsem si vloni vydělal za výpomoc 70 000 kč. Zeť nemá žádné zaměstnance, není tedy registrován jako plátce daně z příjmů ze závislé činnosti. Musím podat daň.přiznání k dani z příjmu fyz.osob? V případě, že ano,jaké slevy na dani se na mě vztahují, když vlastně výdaje nebudu mít žádné.
A jak to bude s placením sociálního a zdrav.pojištění za rok 2008, popřípadě záloh na rok 2009? vztahují se na mě? děkuji

 

#2 2009-01-05 12:36:45

Zdena
Moderátorka

Re: důchodce a příjem

Při příjmu ve výši 70 tis. Kč vám vzniká povinnost podat daňové přiznání, zřejmě se bude  jednat o ostatní příjmy podle § 10 zákona o daních z příjmů (záleží na tom, v čem výpomoc spočívala). Pokud nemáte žádné výdaje, pak bude příjem základem daně. Z tohoto základu vypočítáte daň z příjmů (15%) ve výši 10.500,- Kč. V daňovém přiznání za rok 2008 mohou uplatnit základní slevu na poplatníka (sleva činí 24.840,- Kč) i důchodci, takže si k vypočtené dani 10.500,- uplatníte slevu 10.500,- (sleva lze uplatnit jen do výše daně) a vaše daňová povinnost bude nula korun českých:-)
Příjmy z příležitostné činnosti podle § 10 ZDP nepodléhají odvodům zdravotního, ani sociálního pojištění.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB