Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2022-04-01 13:36:25

aroma17
Člen/ka

prodej auta v daňovém přiznání

Prosím o pomoc. Řeším prodej auta, které bylo koupené na úvěr. Příjem z prodeje bych uvedla do přílohy 2. a jako výdej 1/2 odpisu. Je možné uplatnit za dobu, kdy bylo auto v majetku i výdaje dle §7 úroky z úvěru a náklady na auto paušálem - tedy 5000,.. za každý měsíc? Podle § 10 chci danit z důvodu úspory na zdravotním a sociálním. Vedu DE. Děkuji za objasnění. Broňa

Offline

 

#2 2022-04-01 18:43:41

Zdena
Moderátorka

Re: prodej auta v daňovém přiznání

V období, kdy auto bylo zařazeno v obchodním majetku, můžete uplatňovat úroky z úvěru a paušální výdaj na dopravu. Pokud bylo auto vyřazeno z OM v průběhu měsíce, tak v měsíci vyřazení musíte pokrátit i paušální výdaj na dopravu.

Jako výdaj v § 10 můžete uplatnit polovinu ročního odpisu (pokud jej nedáte do § 7) a také zůstatkovou cenu auta.

Offline

 

#3 2022-04-02 13:49:34

aroma17
Člen/ka

Re: prodej auta v daňovém přiznání

Děkuji. Jen se chci ujistit, že jsem pochopila správně, že náklady musím rozdělit mezi §10 a §7? Více by se mi hodilo dát náklady za paušál a úroky do §10, protože  v § 7 tím vytvářím ztrátu a nechce se mi na sebe moc upozorňovat.

Offline

 

#4 2022-04-02 13:54:32

aroma17
Člen/ka

Re: prodej auta v daňovém přiznání

a taky mě ještě napadlo, jestli si můžu, při ztrátě, uplatnit daňový bonus na děti. Příjem byl vyšší než 91.000.

Offline

 

#5 2022-04-02 14:33:33

Zdena
Moderátorka

Re: prodej auta v daňovém přiznání

Paušál na auto a úroky z úvěru lze uplatnit pouze v § 7 a samozřejmě jen za dobu, kdy auto bylo zařazeno v OM. Jestli tím vytváříte ztrátu, kterou nechcete, tak tyto výdaje neuplatňujte, uplatnění výdajů je právo, nikoliv povinnost. Do § 7 nemusíte dávat 1/2 ročního odpisu, tím vyšší bude zůstatková cena, kterou si uplatníte v § 10.

Daňový bonus můžete uplatnit i při ztrátě. Důležité jsou příjmy (pouze příjmy podle § 6 a § 7), nikoliv daňový základ.

Offline

 

#6 2022-04-02 15:13:06

aroma17
Člen/ka

Re: prodej auta v daňovém přiznání

Zdenko, moc, moc děkuji. Už se tu v tom patlám dva týdny.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB