Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2022-01-11 10:33:05

X Jana
Člen/ka

Prodej stroje a paušální výdaje

Dobrý den, paní Zdeno,
prosím Vás o radu, 10 let  platím paušální výdaje a jsem plátce DPH. Proto vedu evidenci majetku jen pro účely DPH. Neodpisuji majetek. Předloni jsem zakoupil lesní vyvážečku, teď ji budu prodávat. Řádně odvedu DPH, ale  nevložím jí do příjmů, t.j. nebudu zdaňovat tuto fa z prodeje , protože jí vlastně nemám v majetku pro účely daně z příjmu. Je to tak?
A jěště Vás prosím o jednu radu: Fakturuji lesnímu podniku za lesnické práce. Zčásti se na práci podílel kolega, který mi  vystavil fakturu. Je neplátce DPH. Mohu si tuto sumu odečíst od sebe, tedy nezdaňovat, když on si tuto poměrnou částku bude zdaňovat sám. pak by ty samé peníze byly zdaněny 2x.
Moc Vám předem děkuji za odpověď a přeji příjemný zbytek dne.
S pozdravem Jana

Offline

 

#2 2022-01-11 18:03:42

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej stroje a paušální výdaje

Dobrý den, paní Jano.

S lesní vyvážečkou je to tak, jak píšete. Prodáváte s DPH, pro účely DPH byla v obchodním majetku, neboť byla používána k ekonomické činnosti (a při pořízení jste si zřejmě uplatnili nárok na odpočet).
Pro účely daně z příjmů je příjem osvobozený od daně. Prodáváte movitou věc, která není nebo v období 5 let před prodejem nebyla zahrnuta do obchodního majetku (§ 4/1/c) ZDP). Jestliže uplatňujete výdaje procentem z příjmů, tak nemáte obchodní majetek, o kterém byste mohli účtovat, nebo jej vést v daňové evidenci (§ 4/4 ZDP).

Lesnické práce: částku, kterou zaplatíte kolegovi, si nemůžete nijak odečítat. Je součástí výdajů, které neprokazujete, ale vypočítáváte procentem z příjmů.

Offline

 

#3 2022-01-11 21:03:24

X Jana
Člen/ka

Re: Prodej stroje a paušální výdaje

Děkuji Vám.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB