Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2016-01-17 17:56:06

Rama
Člen/ka

Identifikovaná osoba

Dobrý den,
jsme firma, neplátce DPH. Přijímáme platby od Google Adsence, kdy teda nám vzniká povinnost být osobou IO a podávat souhrnné hlášení, ale ráda bych se zeptala, když přijímáme službu od společnosti sídlící v Americe (jedná se o službu, kdy nám tato firma ukládá fotky na jejich uložiště), jak je to s povinností týkající se DPH (jak a co podávám a kde uvádím) . Také využíváme služby Facebooku, kde máme reklamu. U této služby uvádím ř. 5 DP ? Moc děkuji za odpovědi.

Offline

 

#2 2016-01-18 17:11:45

Zdena
Moderátorka

Re: Identifikovaná osoba

Po přijetí služby od americké společnosti, nebo od Facebooku budete muset podat přiznání k DPH. Přijatou službu z USA uveďte do ř. 12 (Ostatní zdanitelná plnění, u kterých je povinen přiznat daň plátce při jejich přijetí, § 108) a službu od Facebooku do ř. 5. Nemáte nárok na odpočet, takže zaplatíte daň. Přijaté služby neuvádíte v souhrnném hlášení.

Offline

 

#3 2016-07-27 07:02:01

Jarka6
Člen/ka

Re: Identifikovaná osoba

Když se kvůli příjmům z Adsence musím stát identifikovanou osobou a podávat hlášení, znamená to že z toho příjmu budu platit i daně? Nebo jim stačí pouze to hlášení? Mám za to, že peníze jsou již zdaněné.. Omlouvám se, jsem v tom nováček..

Offline

 

#4 2016-07-27 10:50:34

Zdena
Moderátorka

Re: Identifikovaná osoba

Stačí souhrnné hlášení. DPH odvede Google v Irsku. Více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/adsense-dph.php

Offline

 

#5 2016-08-10 09:26:28

Jarka6
Člen/ka

Re: Identifikovaná osoba

Děkuji. Tím pádem pokud pracuji na HPP a budu mít dodatečné příjmy z Adsence, tak nebudu platit žádné dodatečné daně? A co sociální a zdravotní?

Offline

 

#6 2016-08-10 14:11:27

janavk
Administrátorka

Re: Identifikovaná osoba

Daně a pojištění se platit musí, přečtěte si ještě
Výdělek z Google Adsense viz http://jakpodnikat.cz/reklama-na-internetu-adsense.php
a Jak začít podnikat viz  http://jakpodnikat.cz/jak-zacit-podnikani.php

Offline

 

#7 2017-10-04 21:37:47

Evelína77
Člen/ka

Re: Identifikovaná osoba

dobrý den paní Zdenko
prosím o radu:
podnikatel neplátce dělal po část roku v tuzemsku (vyfakturoval +/- 300 tis.), nyní poskytuje služby (stavební) do Rakouska plátci DPH. Takže se zaregistroval jako identifikovaná osoba. Už teď ví, že zakázka v Rakousku bude přes 1mil. Kč. Dle mého se příjmy, které bude fakturovat do Rakouska nebudou zahrnovat do obratu pro povinnost stát se plátcem DPH. Je to tak? prosím o váš názor. Děkuji mockrát.

Offline

 

#8 2017-10-05 17:40:27

Zdena
Moderátorka

Re: Identifikovaná osoba

Dobrý den, paní Evelíno. Faktury za stavební práce, které podnikatel provádí mimo území ČR, se nezapočítávají do obratu pro povinnost stát se plátcem v ČR. Jaký měl důvod pro registraci identifikované osoby? Stavební práce (služby s místem plnění podle § 10 ZDPH), prováděné v Rakousku, nezakládají povinnost registrace identifikované osoby v ČR.

Offline

 

#9 2017-10-05 20:33:06

Evelína77
Člen/ka

Re: Identifikovaná osoba

Zdenko, děkuji za Vaší reakci. S tím obratem jsem si to u Vás utvrdila. Dále ohledně té identifikované osoby - to jste mě zpochybnila. Odběratel ( z Rakouska, plátce DPH) vyžadoval po podnikateli, aby se stal plátcem nebo alespoň identifikovanou osobou. Mohla by jste mi objasnit, zda je nyní v nějaké nevýhodě, když se identifikoval, nebo jak se měla tato situace řešit? mockrát Vám děkuji.

Offline

 

#10 2017-10-05 22:48:45

Zdena
Moderátorka

Re: Identifikovaná osoba

Co jste uvedli v přihlášce k registraci jako důvod dobrovolné registrace? Zákon o DPH umožňuje dobrovolnou registraci IO z důvodů vyjmenovaných v § 6j, v § 6k a v § 6l ZDPH. Váš případ tam nevidím. Nechala bych to být. Třeba měl podnikatel předjednáno, že poskytne rakouskému podnikateli službu, která nesouvisí s nemovitostí (službu podle § 9/1 ZDPH) a pak z toho sešlo.

Nemyslím si, že by byl podnikatel v nějaké velké nevýhodě. Pouze kdyby si chtěl v Rakousku (nebo jinde v EU) koupit nějaké zboží, třeba nářadí, nebo materiál a dovézt je do ČR, tak bude přiznávat DPH i z hodnoty zboží, která nepřesáhne 326.000,- Kč.

Poskytnutí služby vztahující se k nemovité věci, provedené mimo ČR, se nevykazují v souhrnném hlášení. Identifikovaná osoba nemusí při poskytnutí těchto služeb podat přiznání k DPH (nevznikla jí daňová povinnost).

Měl by si zjistit, zda nemá nějaké povinnosti v Rakousku. Případný odvod DPH se řídí rakouským zákonem. Pokud je rakouská úprava obdobná, jako naše (nemusí to tak být), tak DPH odvede odběratel, který je v Rakousku plátcem.

Offline

 

#11 2017-10-08 20:37:35

Evelína77
Člen/ka

Re: Identifikovaná osoba

Zdenko děkuji za poskytnuté informace. Podnikatel to má dost zamotané.
Jako identif.osoba se registroval §6i , protože zprostředkovával služby : asi třem drobným živnostníkům (zedníkům) dohodil zakázku a za to si měl fakturovat provizi. Provizi si měl fakturovat s těmi drobnými živnostníky, ale a s IO neměl mít nic společného. Ale protože kolegové nechtěli s fakturaci do Rakouska mít nic společného, tak fakturoval sám na sebe a protože Rakousko požadovalo jeho registraci, tak se stal IO. Tím pádem se ale na něho převádí celá zodpovědnost za stavbu a uvědomil si že se nejedná o provizi ale o službu za stavební práce, tak by se mu asi vyplatilo stát se plátcem, protože už bude nakupovat i stavební materiál. Tou IO se vůbec nemusel stát. Má registraci od července. Má to tak zamotané, že i já už se v tom vůbec neorientuji, co je a není pro něho výhodnější.

Zdenko pokud by materiál nakoupil v Rakousku jako IO a tam ho i spotřeboval na stavbě, tak by ho musel tady v SH dodanit? nebo pokud zůstane materiál na stavbě v Rakousku tak nemusí dodanit DPH.
Vy jste psala, že služby vztahující se k nemov. se nevykazují v SH, takže pokud zůstane pouze jako IO s těmito službami k nemovitostem, tak ty se vůbec do SH nebudou uvádět?

Offline

 

#12 2017-10-09 17:42:15

Zdena
Moderátorka

Re: Identifikovaná osoba

Pokud nakoupí materiál v Rakousku a tam jej také spotřebuje, tak nebude nic dodaňovat. Zdaňuje se pouze pořízení zboží z jiného členského státu, tj. zboží nakoupené od unijního plátce, dopravené z jiného členského státu do ČR.

Kdyby si chtěl odečítat DPH z materiálu nakoupeného v ČR a spotřebovaného v Rakousku, tak by se musel stát plátcem DPH v ČR.

Kdyby si chtěl odečítat DPH z materiálu nakoupeného a spotřebovaného v Rakousku, tak by se musel stát plátcem DPH v Rakousku.

V souhrnném se vykazují jenom služby podle § 9/1 ZDPH, u kterých se přechýlilo místo plnění z tuzemska do země EU, kde má odběratel (osoba povinná k dani) sídlo nebo provozovnu. Služby, které nepodléhají základnímu pravidlu podle § 9/1, se v souhrnném hlášení neuvádějí.

Služby vztahující se k nemovitostem mají místo plnění stanovené napevno (žádné přenášení daňové povinnosti na odběratele) v zemi, ve které se nachází nemovitost. Pokud zůstane pouze jako IO, tak nebude tyto služby nikde vykazovat. Podle našeho zákona o DPH (§ 102/2 ZDPH) není povinen podat souhrnné hlášení. DPH se v těchto případech řídí rakouským zákonem o DPH, a podnikatel, který tam poskytuje stavební práce, je povinen plnit povinnosti, které mu ukládá rakouský zákon, nikoliv ten náš. Kdyby se stal plátcem v ČR, tak uvede tyto služby pouze na ř. 26 přiznání.

Offline

 

#13 2017-10-13 11:11:15

Evelína77
Člen/ka

Re: Identifikovaná osoba

Zdenko děkuji Vám za objasnění. Pomohlo mi to dostatečně.

Offline

 

#14 2018-11-28 23:50:51

Michal Z.
Člen/ka

Re: Identifikovaná osoba

Dobrý den, paní Zdenko. Mohu poprosit o radu ohledně případné registrace jako identifikovaná osoba. Jsme malá s. r. o., neplátci DPH a nakupujeme zboží v Německu, které pak prodáváme v tuzemsku. Zboží nenakupujeme na fakturu ale klasicky v obchodě na paragony. Platba probíhá kartou. Pokud některý výrobek neprodáme, tak ho ve lhůtě, kterou umožňuje německý řetězec, vracíme zpět a přes platební kartu se částka znovu připíše na účet. A teď k tomu dotazu - aktuálně máme nakoupené zboží za cca 318tisíc a vrácené za 12tisíc - počítá se do limitu 326tisíc pouze nakoupené zboží anebo se vrácené zboží odečítá? Tzn. chybí nám do limitu 8tisíc anebo 20tisíc? A ještě si potřebuji potvrdit že se limit počítá za kalendářní rok a v lednu se začne počítat znovu od nuly. Myslím si to správně? Děkuji a přeji hezký den, Michal

Offline

 

#15 2018-11-29 22:37:24

Zdena
Moderátorka

Re: Identifikovaná osoba

Dobrý večer, pane Michale. Do limitu 326 tis. Kč se podle mého názoru počítá celková hodnota veškerého zboží, které jste nakoupili od německých plátců. Že později část zboží vrátíte, nehraje roli, to zboží jste zkrátka pořídili. Limit se počítá za kalendářní rok (nikoliv za 12 po sobě jdoucích měsíců, jako obrat pro povinné plátcovství), takže v lednu můžete začít počítat od nuly.

Offline

 

#16 2021-04-15 12:05:34

k.lenka
Člen/ka

Re: Identifikovaná osoba

Dobry den,

kvuli fakturam od slovenskeho portalu, pres ktery prodavam sve vyrobky zakaznikum na Slovensku, jsem se predminuly rok registrovala jako Identifikovana osoba a mesicne k nim podavala danove priznani. S nastupem koronavirove krize a vladnich opatreni - odpustkum, odkladum,..., jsem tuto povinnost bohuzel "vypustila" a nyni zjistila, ze jsem nepodala danove priznani k 9ti fakturam - velmi male castky od 11,- do 50,-. Rada bych ted tato priznani podala a zajimalo by me, zda je nutne podat kazde zvlast - 9 najednou - nebo je mozne podat formular jeden - castky secist - a do prilohy pridat vsech 9 faktur. Kde bych potom mohla pripadne zjistit, jake penale na techto podanich vznikly, abych je mohla vcas uhradit? Moc dekuji, Lenka

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB