Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2021-01-26 16:23:24

TomasM
Člen/ka

Dlouhodobý hmotný majetek - odpisy

Dobrý den,
prosím diskutující o radu, zda uvažuji správně.

Jsem FO (daňová evidence), plátce DPH. Náklady (resp. výdaje) vedu dle skutečnosti.

V lednu 2021 jsem zakoupil použitý karavan (obytný přívěs), který budu převážně používat k podnikání (především jako pojízdná kancelář). V létě ho pak čas od času využiji i pro soukromé účely (dovča s rodinkou). Karavan jsem pořídil za 150.000,- (0% DPH, nemožnost odpočtu). Abych ho mohl uplatnit jako výdaj (a následně i další výdaje na servis, údržbu, pojištění atp.), budu ho muset vložit do dlouhodobého HM a odepisovat ho dle skupiny IV 20 let. Odpisy i následné faktury za servis a údržbu procentuálně pokrátím dle četnosti soukromého užívání (asi to udělám 50/50, abych bérňák moc nedráždil, byť přívěs bude pro podnikání využívaný tak 70/30 - prostě pro sichr). Potud asi vše jasné. Nicméně vzhledem k novele zákona, kdy se od letoška zvedla hranice pro dlouhodobý HM ze 40 na 80.tis. jsem lehce znejistil.

Má úvaha je ta, že budu muset do OM vložit "celý přívěs", tedy v částce 150.000,- a následně krátit každoroční odpis v patřičném poměru (50:50) + všechny další s ním spojené výdaje také v poměru. Nebo do OM vložím pouze již pokrácenou "polovinu přívěsu" (poměr 50% k podnikání), tedy částku 75.000,-, čímž bych se dostal pod onu novou hranici 80.000,- a mohl ho odepsat v jednom roce najednou?

Obávám se, že správně je první varianta, co? :-)

Předem díky všem.

Tomáš.

Offline

 

#2 2021-01-26 23:19:32

Zdena
Moderátorka

Re: Dlouhodobý hmotný majetek - odpisy

Dobrý den, správně je první varianta.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB