Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2019-11-18 21:53:33

Luk
Člen/ka

Prodej automobilu

Dobrý den, poprosil bych o radu v mé situaci, kdy řeším prodej automobilu. Vedu daňovou evidenci.

V roce 2016 jsem zakoupil automobil pro účely podnikání za 330.000 Kč. V té době jsem ještě nebyl plátce DPH, ale kupoval jsem jej od plátce DPH. DPH jsem si tedy žádné neuplatňoval.
Na automobil uplatňuji zrychlený odpis a příští rok, kdy plánuji jeho prodej (leden 2020) bude jeho zůstatková cena 78.000 Kč. Nebude tedy odepsaný.

Jelikož se jedná o zachovalý a žádaný automobil, domnívám se, že jej prodám za 250.000 Kč s tím, že jsem se letos stal plátcem DPH.

Dotazů mám více:
1) Jsem povinen odvést z prodeje DPH?
2) Zisk, který budu z prodeje automobilu mít má vliv na zálohy zdravotního a sociálního? Daně z příjmu? Nebo je to pro mne "ostatní" příjem a bude mít vliv pouze na daň z příjmu?
3) Je vhodnější počkat s prodejem automobilu na dobu, kdy bude odepsaný?

Offline

 

#2 2020-03-02 23:53:38

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej automobilu

Dobrý den. Prodej automobilu z obchodního majetku by byl zatížen DPH (nejde o osvobozené plnění). Doporučuji vyřadit automobil z OM do osobního užívání, v tomto případě nemusíte odvést DPH. Následný prodej bude bez DPH (prodáváte soukromý majetek), příjem bude podléhat dani z příjmů. Bude se jednat o ostatní příjmy podle § 10 ZDP, ze kterých se neodvádí zdravotní ani sociální pojištění. Zůstatkovou cenu můžete uplatnit jako výdaj i u příjmů podle § 10.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB