Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2019-09-24 16:15:50

Dagmar80
Člen/ka

Cestovní náhrady-zdanitelný příjem

Dobrý den, pokud zaměstnavatel vyplácí zaměstnanci měsíčně za uskutečněnou jízdu vlastním vozidlem cestovní náhrady, chápu správně, že pokud jde o základní náhradu 4,10Kč/km v letošním roce a spotřebu dle vyhlášky MPSV za naftu 33,60Kč/L (nepředkládá lístky), kdy se dle toho spočítá celková náhrada za 1km a vynásobí počtem km, nejde v tomto případě o nadlimitní příjmy a není nutno, aby je zaměstnanec nějak navíc zdaňoval? Zaměstnavatel jen vyplatí z kasy hotovost zaměstnanci dle výpočtu na dokladu a je vše v pořádku?
A ještě související dotaz. Pokud by si zaměstnavatel  (OSVČ) chtěl tyto náklady dát do výdajů, dopátrala jsem se správně, že tento výdaj je uznatelný jen v případě, že za vozidlo zaměstnance musí odvádět silniční daň? Jen za dny, kdy zaměstnanec opravdu na pracovní cestu vyjel? Tedy se uvede např. jedna cesta každý měsíc.
Pokud by SD neplatil, nemohl by si dát do výdajů?
Děkuji mockrát za odpověď, snad jsem to popsala srozumitelně.

Offline

 

#2 2019-09-25 00:09:58

Zdena
Moderátorka

Re: Cestovní náhrady-zdanitelný příjem

Dobrý den. Náhrady cestovních výdajů do výše stanovené nebo umožněné zákoníkem práce (max. do výše náhrady pro státní zaměstnance) nejsou předmětem daně, takže je zaměstnanci vyplatíte dle výpočtu na dokladu a tím je vše vyřízeno.

Zaměstnavatel si může uplatnit vyplacené cestovní náhrady ve výdajích, daňová uznatelnost není podmíněna platbou silniční daně. Ale nezaplacenou silniční daň mu FÚ při kontrole doměří. Silniční daň se nemusí platit v případě, že už je za konkrétní auto někým odváděna. Pokud zaměstnanec použije k pracovní cestě osobní auto, tak je možné použít sazbu daně 25 Kč za každý den použití auta. Kdyby zaměstnanec použil auto kategorie N, tak by správně měl zaplatit silniční daň sám.

Offline

 

#3 2019-09-25 09:59:40

Dagmar80
Člen/ka

Re: Cestovní náhrady-zdanitelný příjem

Dobrý den paní Zdeno, velice děkuji  za vyčerpávající odpověď. Přeji krásný den.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB