Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2017-09-04 10:42:45

Marko78
Člen/ka

Cestovní náhrady - jednatel, společník

Dobrý den paní Zdeno, prosím o radu. Situace: jednočlenná s.r.o.-společník zároveň jednatel. Smlouva o výkonu fce není, jednatel odměňován není, společník také ne. Je možno čerpat cestovní náhrady? zajímá mne především za užití soukromého vozidla. V souvislosti s výkonem fce jednatelem, tam se domnívám, že pokud není ve smlouvě a nemá odměnu tak ne. ale nevím si rady s tím společníkem. pokud se jedná o použití soukromého vozidla společníka pro potřebu společnosti, i když si společník žádnou odměnu nevyplácí, pracuje pro společnost zdarma, nevzniká mu nárok na náhradu za opotřebení vozu? a pokud vzniká, je to u společníka daňově osvobozené? moc Vám děkuji.

Offline

 

#2 2017-09-05 21:31:28

Zdena
Moderátorka

Re: Cestovní náhrady - jednatel, společník

Dobrý večer, Marko. Podle mého názoru je to u jednatelů a společníků stejné. Pokud vynaložili nějaké cestovní výdaje v souvislostí s výkonem činnosti pro své s.r.o., tak mají právo na jejich náhradu. Cestovní náhrady jsou pro s.r.o. daňově uznatelnými výdaji. Problém je v daňovém osvobození. Podle ustanovení § 6/7/a) ZDP nejsou předmětem daně náhrady cestovních výdajů poskytované v souvislosti s výkonem činnosti, ze které PLYNE PŘÍJEM ze závislé činnosti. Jednateli - společníkovi  neplyne žádný příjem, takže nelze použít ustanovení § 6/7/a) ZDP a náhrady by měla být zdaněna.
Podle odpovědi v poradně ADAR:
http://www.adar.cz/online-poradna/12139 … -jednatele
by měl cestovní náhrady zdanit podle § 10 ZDP.

Podle odpovědi lektora zde:
https://blog.videolektor.cz/uznatelnost … ne-prijmy/
je první cestovní náhrada v roce příjmem ze závislé činnosti (a měla by tak být zdaněna), další cestovní náhrady už by byly osvobozené. 

Nebylo by lepší udělat smlouvu o výkonu funkce (nebo příkazní smlouvu na nějakou práci společníka pro společnost) s odměnou třeba 1,- Kč ročně? Bude mít příjmy, které se považují za příjmy ze závislé činnosti, a tím pádem si bude moci proplácet cestovní náhrady.

Offline

 

#3 2017-09-06 08:28:52

Marko78
Člen/ka

Re: Cestovní náhrady - jednatel, společník

moc Vám děkuji, ano jistě by bylo lepší nějakou sml. udělat, ale z nějakého důvodu není zájem....
jen jsem se domnívala, že:
- jednatel: pokud vůbec žádnou smlouvu nemá, tak společnost není povinna mu cokoliv vyplácet, a že by mu nárok na cestovné vůbec nevznikl,protože to nemá ve smlouvě, pokud by smlouvu měl, měl v ní sjednané cestovní náhrady, ale výkon práce by byl bezplatný, tak by měl nárok na cestovné-daňově uznatelné u s.r.o., ale neosvobozené u jednatele, a pokud by měl i odměnu za výkon fce, pak by byly cest.náhrady osv.
- společník: bych si myslela, že mu vzniká nárok na náhradu výdajů vždy, ale pokud by nedostával žádnou odměnu za práci pro společnost, tak by musel cestovné danit.
asi jsem to moc překombinovala,  potřebovala jsem si to ujasnit, moc vám děkuji za Váš čas.

Offline

 

#4 2018-01-24 18:14:20

Monka03
Člen/ka

Re: Cestovní náhrady - jednatel, společník

Dobrý den,
v návaznosti na výše uvedené bych se chtěla zeptat, jak je to s cestovními náhradami, když společník používá k pracovním cestám soukromé auto s německou poznávací značkou? Jak je to se silniční daní, když se platí jen za auta registrovaná v ČR? Můžu vyplácet cestovní náhrady bez platby silniční daně?
děkuji za odpověď

Offline

 

#5 2018-01-26 21:58:55

Zdena
Moderátorka

Re: Cestovní náhrady - jednatel, společník

Dobrý den. Předmětem silniční daně jsou vozidla registrovaná v tuzemsku, za vozidlo registrované v Německu se silniční daň neplatí. Cestovní náhrady lze vyplácet i bez platby silniční daně.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB