Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2016-03-22 10:36:34

jolly_joker_iii
Člen/ka

Odečet úroků z hypotéky

Zdravím. Loni jsem jako OSVČ uplatňující paušál měl nízký základ daně a po dalších slevách se mi nevyplatí odečítat úroky z hypotéky. Může si je odečíst všechny manželka (zaměstnanec), když jsme to v minulosti dělili půl na půl? Díky za radu! Pavel R.

Offline

 

#2 2016-03-22 23:29:10

Zdena
Moderátorka

Re: Odečet úroků z hypotéky

Ano, všechny úroky může odečíst manželka. Pokud je více účastníků úvěru, tak uplatní celý odpočet buď jeden z nich, nebo si je rozdělí rovným dílem (§ 15 odst. 4 zákona o daních z příjmů).

Offline

 

#3 2017-03-08 08:23:23

Marko78
Člen/ka

Re: Odečet úroků z hypotéky

Dobrý den paní Zdeno, prosím Vás, jak postupovat v případě, že OSVČ má hypoteční úvěr na rekonstr. nemovitosti, všechny podmínky splněny, potvrzení mám k dispozici, ale ve smlouvě o hyp. je uvedeno, že celková výše úvěru je např. 500tis.  a část úvěru ve výši 100tis. bude použita neúčelově a část 400 na rekonstrukci. vůbec nevím, jak to řešit, můžu uplatnit? nebo poměr? nebo vůbec...? moc děkuji

Offline

 

#4 2017-03-08 11:56:01

Zdena
Moderátorka

Re: Odečet úroků z hypotéky

Dobrý den. Předpokládám, že neúčelovou část hypotečního úvěru může použít na cokoliv, například na koupi elektroniky nebo nového auta. Uplatnila bych tedy pouze poměrnou část úroků.

Offline

 

#5 2017-03-08 12:08:54

Marko78
Člen/ka

Re: Odečet úroků z hypotéky

Moc děkuji, určitě na cokoli, nebyla jsem si jistá, zda jde uplatnit poměr.

Offline

 

#6 2017-03-08 12:26:46

Zdena
Moderátorka

Re: Odečet úroků z hypotéky

Já bych ten poměr použila. Na uplatnění úroků v plné výši bych si netroufla a neuplatnit úroky vůbec mi přijde nespravedlivé, vždyť větší část úvěru (asi 80%) použil na financování bytové potřeby.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB