Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2017-03-03 15:42:20

jirinka
Člen/ka

Auto pořízení na úvěr

Dobrý den, prosím o Vaše stanovisko. OSVČ, neplátce DPH si pořídil auto na úvěr, v technickém průkazu je zapsaný jako vlastník. Současně se smlouvou o úvěru byla sepsána smlouva o zajištění závazku převodem práva, na základě které převádí OSVČ vlastnické právo na úvěrovou společnost. Součástí toho je i smlouva o výpůjčce.

1. Může být auto vloženo do OM?
2. Auto může OSVČ odepisovat, protože byla uzavřena smlouva o výpůjčce?
3. Úroky z úvěru,pojistné, výdaje na opravu jsou daňově uznatelnými výdaji?
4. Může si OSVČ uplatnit paušál na dopravu (při kráceném paušálu 4000,- Kč bych krátila všechny ostatní výdaje včetně odpisů).  Pokud ne, může pak uplatnit do výdajů doklady za nákup benzínu? Musí se v takovémto případě vést kniha jízd?

Děkuji předem.

Offline

 

#2 2017-03-03 22:57:42

Zdena
Moderátorka

Re: Auto pořízení na úvěr

Dobrý večer.
1. Auto může být vloženo do OM.
2. Auto můžete odepisovat na základě smlouvy o výpůjčce (§ 28/4 ZDP).
3. Můžete se rozhodnout, že úroky zahrnete do pořizovací ceny auta, jinak jsou daňovými výdaji při úhradě. Pojistné a opravy jsou daňovými výdaji, Pokud je auto používáno i k soukromým účelům podnikatele, tak je třeba tyto výdaje poměrně krátit.
4. Paušál na dopravu nelze použít. Doklady o nákupu benzinu jsou daňovými výdaji, Je třeba vést knihu jízd, nebo jinou evidenci jízd, abyste mohli prokázat, že výdaje (za PHM, opravy, pojistné atd.) byly vynaloženy za účelem dosažení příjmů. Evidence by měla obsahovat tyto minimální údaje:
datum, cíl a účel jízdy, ujeté km. Dále byste měli uvést údaje o typu vozidla, registrační značce, stavu počítadla k 1.1.(nebo ke dni zahájení používání vodidla) a k 31.12. (nebo ke dni ukončení používání vozidla).

Offline

 

#3 2017-03-04 00:47:54

jirinka
Člen/ka

Re: Auto pořízení na úvěr

Moc děkuji za odpověď. Trošku si lámu hlavu s těmi paragony od benzínu, zda jsou v tomto případě daňovými výdaji. V některých výkladech se uvádí, že jediný možný způsob uplatnění výdajů za PHM je v případě výpůjčky ve výši náhrady. Ještě jednou díky za Vaše rady a čas.

Offline

 

#4 2017-03-04 11:43:47

Zdena
Moderátorka

Re: Auto pořízení na úvěr

Omlouvám se. Dle současného znění zákona o daních z příjmů by se v případě výpůjčky měly uplatňovat výdaje za PHM ve výši náhrady.

Sledujte ale osud sněmovního tisku č. 873:
http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?o= … 2&pt=1
Tisk je nyní v Senátu. Pokud bude schválen bod 86. vládního návrhu zákona (což zřejmě bude), tak uplatníte prokázané výdaje podle paragonů od benzínu. Jestli jsem pozorně četla, tak toto ustanovení nabude účinnosti už od 1. 1. 2017.

Offline

 

#5 2017-03-04 17:24:29

jirinka
Člen/ka

Re: Auto pořízení na úvěr

Ještě jednou děkuji.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB