Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-12-02 19:28:12

madman650
Člen/ka

paušální výdaje

Dobrý večer.Rád bych přešel na výdaje procentem,ale jelikož jsem měl k 31.12.2007 pohledávky ve výši asi 80.000 kč tak bych musel doplatit celkem dost vysokou daň.Zajímalo by mě jestli po mne bude chtít FÚ penále.Respektive jestli bude trvat na jeho uhrazení.Připadá mi to nelogické,platit penále,jelikož jsem se nedopustil žádného pochybení,pouze jsem se rozhodl využít zákonnou možnost přejít na výdaje procentem.Pokud by se muselo penále bezpodmínečně uhradit,tak potom by se ten přechod dost prodražil a tudíž nevyplatil.Potom bych rád věděl,jak naložit z vráceným přeplatkem za rok 2007 z soc. a zdr. pojištění,pokud tedy budu uplatňovat výdaje procentem.To se asi připočítává k daň. základu?A z tohoto přeplatku,který si zahrnu do příjmu,se výdaje procentem nepočítají.Děkuji za odpověď.Mirek

Offline

 

#2 2008-12-03 23:21:49

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje

Ano, FÚ bude chtít úrok z prodlení (dříve penále) a bude trvat na jeho uhrazení. Můžete zkusit požádat o odstranění tvrdosti zákona, ale výsledek si netroufám odhadnout. Sice jste se nedopustil žádného pochybení, ale přesto jste (až do doby případného doplacení daně za rok 2007) dlužil daň z příjmů z 80 tis. Kč. Daňové dopady změny způsobu uplatňování výdajů je třeba napřed zvážit a pak se teprve rozhodnout. Možná jste měl k 31.12.2007 i nějaké závazky, kterými byste mohl snížit základ daně. Nebo odložte přechod na paušální výdaje až na rok 2009 a v daňovém přiznání za rok 2008 proveďte potřebné úpravy základu daně. Tím budete se státní kasou vyrovnaný.
Vrácené přeplatky SP a ZP budou zdanitelným příjmem - v roce 2007 jste si je uplatnil jako daňově uznatelný výdaj. Zákon o daních z příjmů v § 5, odst. 6 (a též Pokyn č. D-300) vám dává na vybranou, zda o vrácený přeplatek zvýšíte příjmy, nebo snížíte výdaje. V daňovém přiznání za rok 2008 už ale nebude řádek č. 103, který byl vyhrazen pro pojistné při paušálu a na kterém byste mohl snížit výdaje, takže nezbývá, než zahrnout vrácený přeplatek do příjmů. A když už bude v příjmech, tak z něho budete vypočítávat i procento výdajů:-)

Offline

 

#3 2008-12-04 16:06:25

madman650
Člen/ka

Re: paušální výdaje

Děkuji,už jsem si to ujasnil.Odložím ten přechod o rok.Ale ještě bych se rád zeptal na jednu věc.Dělám teď jednu zakázku,kterou dodělám do konce prosince.Když ji vyfakturiji na počátku ledna,tak už se o pohladávku jednat nebude?
Jedná se o práce s motorovou pilou,ale náklady na tu zakázku budou ještě figurovat v tomto zdaňovacím období (2008),příjem už bude v roce 2009.Není v tom nějaký problém?Nebo bude lepší, to pak zrovna ještě zahrnout do příjmů za rok 2008?Děkuji.Mirek

Offline

 

#4 2008-12-05 00:37:28

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje

Pokud bude zjevné, že jste práci vykonal a DOKONČIL letos (nemohl byste píliť ještě alespoň první týden či dva v lednu?) a budete je fakturovat hned počátkem ledna, tak by mohl být problém s FÚ, samozřejmě za předpokladu, že by se tím zabývali. Nevím, jak časté jsou u vás kontroly a jak jsou důkladní. Dokončená zakázka je pohledávkou a to i v případě, že jste ji nevyfakturoval. Výdaje, které se k ní vztahují, byly vynaloženy letos a pokud byste spekulativně odložil fakturaci na příští rok, pak byste k jedné zakázce uplatňoval výdaje dvakrát. Poprvé letos (skutečné) a podruhé příští rok (výdaj procentem z příjmu). Jestli chcete mít svědomí křišťálově čisté, tak to zahrňte do příjmů tohoto roku.

Offline

 

#5 2008-12-05 16:04:19

madman650
Člen/ka

Re: paušální výdaje

Takže dejme tomu,že bych na té zakázce pracoval ještě v lednu.A fakturoval koncem ledna dohromady prosinec a leden,což je u mne možné.Stále ale bude část nákladů spadat  na prosinec 2008 (jízdy do práce,benzin,náhr. díly na pilu ...).Nebo to už pak nikdo neřeší,když nebude ke konci prosince žádná faktura?Jen pro ujasnění,fakturuji ke konci každého kalendářního měsíce.Děkuji za předchozí vyčerpávající odpovědi,dost jsem si toho ujasnil.Mirek

Offline

 

#6 2008-12-07 18:53:56

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje

Jestliže fakturujete na konci každého kalendářního měsíce, tak by se FÚ mohl při kontrole zeptat, proč ta náhlá změna. Pokud budete mít připravenu uspokojivou odpověď (např. byl dohodnut určitý objem prací, který jste pro nepřízeň počasí, či z jiných důvodů nestihl vykonat, nebo že jste v minulosti měl i jiné zakázky, které jste fakturoval třeba po dvou měsících), pak by to mělo projít. Část nákladů sice spadá do předchozího roku, ale v daňové evidenci nemáte povinnost sledovat nedokončenou výrobu, příjem vykážete v tom roce, ve kterém přijmete peníze.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB