Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2012-07-03 11:36:58

souczech
Člen/ka

Pořízení auta - účtování a daně

Dobrý den, pořídili jsme auto do podnikání a ráda bych se prosím ujistila ve svých poznatcích, které jsem nastudovala. O majetku jsme zatím neúčotvali a nerada bych udělala chybu.

OSVČ plátce DPH - Automobil pořízen s částečnou akontací a zbytek na úvěr. Automobil nebyl pořizován nový (je ojetý). Bude využíván k podnikatelským i soukromým účelům.

DPH
1) Lze uplatnit DPH z nákupu automobilu předpokládám 20% pro soukromé účely, uplatním 80% odpočet DPH za automobil. Ke konci roku po celou dobu odpisování se musí poměr hlídat a případně upravit v přiznání k DPH dle skutečnosti (podle knihy jízd).
2) Dle dokladů za pohonné hmoty mohu odečíst DPH také ve výši 80% - kvartálně dle skutečnosti polde knihy jízd.
Pro účely DPH musím vést knihu jízd, abych prokázala použití pro ekonomickou činnost.

Daňová evidence pro účely daně z příjmu
1) Vstupní cena automobilu - základem je cena bez DPH k té se ještě přičte neuplatněné DPH  (20% pro soukromé účely),
dále se přičle poplatek za evidenci STK a přihlášení vozidla. Z této pořizovací ceny se budou vypočítávat odpisy.
2) Výdaje na automobil - pro účely daně z příjmu bychom chtěli využít možnost kráceného paušálního výdaje 4tis. Kč/měsíčně. Z tohoto kráceného paušálu vyplývá i poměr 80% podnikání / 20% soukromé účely. Ze všech dalších plateb na opravy, pojištění a úroky z úvěru budu uplatňovat do výdajů 80%.
3) Odpisy - dle výše uvedeného poměru uplatním 80% odpisů
4) Silniční daň -  silniční daň jde do daňově uznatelných výdajů celá (100%)

Předem děkuji za jakékoliv připomínky, případně další upozornění.

Offline

 

#2 2012-07-03 21:05:00

Zdena
Moderátorka

Re: Pořízení auta - účtování a daně

DPH
1) Sledujete po dobu 5 let, nikoliv po dobu odpisování, odpisovat můžete třeba 8 let. Pokud by skutečné využití auta bylo o více než 10 procentních bodů vyšší než původní odhad, tak v prvním roce (v posledním přiznání za rok 2012) opravíte celý odpočet, v následujících letech upravujete pětinu odpočtu. Pokud se skutečné využití auta nebude lišit o víc než 10 procentních bodů, tak nemusíte nic upravovat. Kdyby bylo skutečné využití auta nižší, než původní poměrný koeficient (o více než 10 procentních bodů), tak můžete, ale nemusíte provést úpravu odpočtu.
2) DPH z PHM odečítáte podle skutečnosti, tedy poměrem podle knihy jízd.

Daň z příjmů
1) Do vstupní ceny započítejte vstupní cenu auta bez DPH + neuplatněnou část DPH z prvního roku. Poplatek za STK a registraci u staršího vozidla bych dala rovnou do výdajů.
2) Ano.
3) Ano.
4) Ano.

Offline

 

#3 2017-01-18 20:41:20

zuzkan
Člen/ka

Re: Pořízení auta - účtování a daně

Dobrý den, už mám zavařený mozek zjišťováním - s používáním vozu pro soukromé účely. Je podnikatel, plátce DPH, dokladuje účtenky a bude využívat motorku i pro soukromé účely. Chápu to dobře, že do účta zanesu HIM dle faktury, tedy celkovou částku bez DPH (snižuji pak o 20% odpisy) a v přiznání k DPH uplatním DPH o 20% nižší? Aniž by věděl jak moc motorku bude využívat?

děkuji moc

Offline

 

#4 2017-01-18 22:13:10

Zdena
Moderátorka

Re: Pořízení auta - účtování a daně

Ano, do účta celkovou částku bez DPH a odpisy snižovat o 20%, jak píšete.

Nárok na odpočet DPH krátíte poměrným koeficientem podle § 75 ZDPH. Jestli máte motorku v OM poprvé a nevíte, jaký by mohl být skutečný rozsah jejího použití pro ekonomické činnosti, tak si poměr stanovíte kvalifikovaným odhadem, třeba 70 : 30. Odhad by měl udělat pan podnikatel. Pak sledujete skutečné využití motocyklu. Pokud se bude lišit od odhadu o více než 10%, tak v roce pořízení opravíte celý nárok na odpočet (v posledním přiznání za příslušný rok v ř. 45), tím odhadnutý koeficient upřesníte. V následujících 4 letech budete nadále sledovat využití motorky a případně provádět úpravy odpočtu podle § 78a ZDPH (upravujete vždy 1/5 původně uplatněného odpočtu, uvádí se v posledním přiznání za daný rok na ř. 60). Podotýkám, že pokud se bude skutečné využití vozidla lišit oproti předpokladu v neprospěch podnikatele (menší využití pro soukromé účely a vyšší využití pro podnikání), tak nemáte povinnost provádět korekce, máte pouze nárok je provést.

Offline

 

#5 2017-01-19 07:02:16

zuzkan
Člen/ka

Re: Pořízení auta - účtování a daně

Dobré ráno, mockrát děkuji za rychlou odpověď, pochopila jsem to tedy správně. Ohledně zaúčtování faktury pořízení a kontrolního hlášení, dám základ daně a ponížené DPH o těch 20%? Pak ale nebude sedět celková částka za fakturu, to nevadí?

Offline

 

#6 2017-01-19 10:33:24

Zdena
Moderátorka

Re: Pořízení auta - účtování a daně

Ano, do přiznání a do KH dáte ponížený základ daně a daň. V KH zaškrtněte poměr ANO. Přiznání k DPH a KH budou sedět, to stačí.

Offline

 

#7 2019-07-20 07:05:46

zuzkan
Člen/ka

Re: Pořízení auta - účtování a daně

Dobrý den, mám tedy ještě otázku, pán motorku prodává, celou dobu uplaťoval poměr 80% výdajů, nic jsme v průběhu let neupravovali. Jak je to nyní s prodejem a DPH? Zde se odvádí celé DPH z prodejní ceny a dělá se úprava odpočtu? Ale jak? děkuji

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB