Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2017-01-02 15:07:55

jirinka
Člen/ka

Vyřazení auta dosud neodepsaného z OM

Dobrý den, OSVČ, fyzická osoba, neplátce DPH si pořídil v roce 2014 os. automobil a v tom samém roce ho vložil do obchodního majetku. Uplatňuje zrychlené odpisy. Plně odepsané bude auto až k 31.12.2018.

1.Pokud by auto v roce 2017 vyřadil z obchodního majetku a převedl ho do osobního užívání, uplatnil by v roce 2017 pouze poloviční odpis? A co se zůstatkovou cenou? Předpokládám, že v případě převodu do osobního užívání by se zůstatková cena neuplatňovala do daňově uznatelných výdajů a zároveň by OSVČ nevznikl daňově uznatelný příjem.

2. Pokud by ho po převodu do osobního vlastnictví za nějakou dobu převedl na dceru, musí se nějak řešit darovací daň? A dcera (nepodnikající) by v případě prodeje auta musela tento příjem zdanit?

Děkuji.

Offline

 

#2 2017-01-02 18:19:12

Zdena
Moderátorka

Re: Vyřazení auta dosud neodepsaného z OM

Dobrý den.
1. Ano, uplatní pouze 50% ročního odpisu. Se zůstatkovou cenou nic nedělá, nejde o daňový výdaj. Vyřazením auta do osobního užívání nevzniká OSVČ žádný příjem, vždyť je to jeho auto. Zůstatková cena by se hodila pouze v případě, že by auto prodal do 5 let od vyřazení z OM. Příjem by musel zdanit (ostatní příjmy, § 10 ZDP), zůstatkovou cenu by si mohl uplatnit jako výdaj.

2. Darování mezi příbuznými v přímé linii je osvobozeno od daně z příjmů (daň darovací byla zrušená, darování se přestěhovalo do daně z příjmů, říká se mu bezúplatný příjem). Dárce nemá příjem, takže nic neřeší. Obdarovaná dcera má osvobozený příjem do 5 mil. Kč, takže také nic neřeší. Kdyby auto prodala do 1 roku od darování, tak by tento příjem danila.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB