Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#26 2014-03-22 09:02:59

jedle
Člen/ka

Re: Daň z pronájmu bytu - výpočet

Dobrý den Heli,
domnívám se, že výdaje k pronájmu nejsou potřeba a pak si uplatnit dvě děti může, podle mého mu žádná daň. povinnost nevyjde a stát mu za děti vrátí vše.
66 000 *0,15 je 9900 kč a sleva na poplatníka je 24 840.
Berou se příjmy 66 000. U vás ale kdyby použil paušál na pronájem, tak nemá nárok na zvýhodnění, protože základ daně je vyšší než základ daně z par. 7 (ztráta).

Offline

 

#27 2014-03-22 16:54:39

Helena71
Člen/ka

Re: Daň z pronájmu bytu - výpočet

Jestli jsem dobře pochopila, v tomto roce si výdaje z pronájmu uplatní skutečné a žádné nevykáže? Jinak moc děkuji za radu.

Offline

 

#28 2014-03-22 17:04:30

Zdena
Moderátorka

Re: Daň z pronájmu bytu - výpočet

Ano, hlavně nezaškrtávejte, že uplatňujete výdaje procentem z příjmů. Do výdajů můžete dát nulu nebo třeba jenom daň z nemovitosti.

Offline

 

#29 2016-03-31 22:11:51

Lenka166
Člen/ka

Re: Daň z pronájmu bytu - výpočet

Dobrý večer.
Prosím Vás je možné u příjmu z pronájmu §9 uplatnit jako výdaj daň z nabytí nemovitých věcí? Byt nezahrnuji do majetku.
Děkuji.

Offline

 

#30 2016-03-31 23:43:29

Zdena
Moderátorka

Re: Daň z pronájmu bytu - výpočet

Ano, pokud byla zaplacena (§ 24/2/ch) ZDP).

Offline

 

#31 2016-07-15 13:13:31

ivca
Člen/ka

Re: Daň z pronájmu bytu - výpočet

mám prosbičku - chci začít pronajímat družstevní byt na ŽL (budu mít i úklid a jiné služby)..... chci danit podle paragrafu 7. Jelikož je to družstevní byt, nemohu použít odpisy, takže paušálem (60 procent). Musím byt zařadit do obchodního majetku? mockrát děkuji za odpověd

Offline

 

#32 2016-07-15 17:58:21

Zdena
Moderátorka

Re: Daň z pronájmu bytu - výpočet

Byt je majetkem družstva. Cizí majetek nemůžete zařadit do svého obchodního majetku.

Offline

 

#33 2016-07-15 23:26:13

ivca
Člen/ka

Re: Daň z pronájmu bytu - výpočet

Dekuji moc za odpoved... jeste doplnujici otazka... mohu ho ale dale pronajimat a danit podle paragrafu 7   (treba na ubytovaci sluzby) nebo ho muzu priznat jen pod paragrafem 9?

Offline

 

#34 2016-07-16 22:06:05

Zdena
Moderátorka

Re: Daň z pronájmu bytu - výpočet

Pokud budete poskytovat ubytovací služby, například úklid a praní prádla (musíte si opatřit živnostenské oprávnění), tak budete danit jako příjem ze živnosti podle § 7. S ubytovaným uzavřete smlouvu o ubytování.

Pokud byste byt pouze pronajímala bez poskytování dalších služeb, tak budete danit podle § 9 zákona o daních z příjmů. Uzavřete podnájemní smlouvu. Zdanění podle § 9 má sice menší procento výdajů, ale na druhou stranu nemusíte platit zdravotní a sociální pojištění.

Nejsem si jistá, zda je možné poskytovat v bytové jednotce ubytovací služby (podle § 2326 NOZ poskytujete přechodné ubytování v ZAŘÍZENÍ K TOMU URČENÉM), to je otázka spíše pro právníka. Podle živnostenského zákona lze poskytovat ubytovací služby i v bytových domech. Pochybuji, že by toto finanční úřad zkoumal.

Offline

 

#35 2016-07-19 13:02:34

ivca
Člen/ka

Re: Daň z pronájmu bytu - výpočet

Zdeno, mockrat Vam dekuji za odpoved.

Offline

 

#36 2016-10-29 17:57:19

cejans
Člen/ka

Re: Daň z pronájmu bytu - výpočet

Dobrý den,

chtěla bych pronajímat byt. V současné době se zde mění okna, nechám opravit stávající linku (výměna dvířek a úchytek) a koupím nový sporák.
V přiznání k dani z příjmu bych chtěla uplatnit skutečné výdaje. Podle mě sporák a opravu stávající linky bych mohla dát hned do výdajů.
Potom bych chtěla uplatňovat odpisy, tzn. cenu bytu dle kupní smlouvy podělím 30 roky, tzn. každý rok dám 1/30 do výdajů. To samé asi výměna oken, že? Ty nemůžu dát hned do výdajů, takže je přičtu k ceně bytu a celou sumu podělím 30. Je má úvaha správná? Mohu to takto jednoduše podělit 30 nebo musím použít daňové odpisy?


Děkuji za odpověď.

Offline

 

#37 2016-10-29 18:38:05

cejans
Člen/ka

Re: Daň z pronájmu bytu - výpočet

Dobrý den,

mohu do výdajů spojených s pronájmem zahrnout daň z nemovitosti?

Děkuji.

Offline

 

#38 2016-10-29 18:46:30

Zdena
Moderátorka

Re: Daň z pronájmu bytu - výpočet

Dobrý den. Sporák a opravu linky můžete dát hned do výdajů. Pokud měníte dřevěná okna za plastová o stejných rozměrech a stejném počtu vrstev skel, tak můžete také dát hned do výdajů.
Vstupní cenu majetku nelze jednoduše podělit 30, musíte použít daňové odpisy. Odpisy si můžete spočítat v odpisové kalkulačce zde: http://odpisy-majetku.mcsoftware.cz/ind … kalkulacka
Zaplacenou daň z nemovitosti můžete zahrnout do výdajů spojených s pronájmem.

Offline

 

#39 2016-10-30 08:59:14

cejans
Člen/ka

Re: Daň z pronájmu bytu - výpočet

Dobrý den paní Zdeno,
moc vám děkuji za rychlou odpověď.

Ještě bych měla dotaz, zda se zvolení zrychlených nebo rovnoměrných odpisů podle něčeho řídí nebo si to mohu rozhodnout sama?
Vyčetla jsem, že bych mohla i použít paušál na auto. Mám je půjčené od rodičů, používám je pro soukromé účely i záležitosti kolem bytu tzn. s nimi bych sepsala "zápůjčku" a pak bych si mohla dát měsíčně 4 000 Kč do výdajů (80 % z 5 000 Kč), je to tak?

Děkuji.

Offline

 

#40 2016-10-30 10:50:13

Zdena
Moderátorka

Re: Daň z pronájmu bytu - výpočet

O způsobu odpisování rozhodujete sama. Zvolený způsob (rovnoměrně či zrychleně) pak uplatňujete po celou dobu odpisování konkrétního majetku.

Paušální výdaj na dopravu můžete využít pouze u auta vlastního nebo najatého. Nelze použít u bezplatně zapůjčeného auta.

Offline

 

#41 2016-11-10 15:33:55

ivca
Člen/ka

Re: Daň z pronájmu bytu - výpočet

Dobrý den, Zdeno,

pronajímala jsem družstevní byt a budu danit  podle § 9.  Jelikož jsem si ale založila ŽL je pro mě výhodnější danit podle §7 (ubytovaci služby - poskytuji uklid a praní).  Nájemné jsem rozepisovala na Kč 8000 nájemné plus Kč 3500 služby (vyúčtovávám), takže budu danit Kč 8000 po dobu pronájmu ( a odečtu si paušálně 30 procent).

Chci se zeptat, jak je to v případě ŽL?  Mám smlouvu o ubytování na 6 měsícu. Můžu na fakturu rozepsat zvlášť poplatek za ubytování a zvlášť ostatní služby (prokazatelně spotřebované a zúčtované) a danit jen poplatek za ubytování či musím danit celou častku? Předem děkuji za odpověď

Offline

 

#42 2016-11-10 21:24:24

Zdena
Moderátorka

Re: Daň z pronájmu bytu - výpočet

Dobrý večer, ivca. Podle mého názoru budete v případě ŽL danit celou přijatou částku.

Offline

 

#43 2016-11-14 22:22:43

ivca
Člen/ka

Re: Daň z pronájmu bytu - výpočet

Mockrat dekuji za upresneni

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB