Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2016-08-11 16:15:22

tom.brno.1980
Člen/ka

Práce OBZP

Dobrý den,

Dělám grafiku pro různé firmy, letos i min. rok jsem ,musel přerušit OSVČ, prot. jsem měl málo zakázek a naskákaly mi už dost velké dluhy za ZP a SP za poslední 2 roky. Takže teď je ze mně OBZP, ale zakázek mám už poměrně více a práce i peněz bude dost a chci se zeptat, jak mám vlastně řešit svoji současnou pracovní situaci, abych mohl platit co nejméně na ZP a SP? Smlouva o dílo, DPP, popř něco jiného, nebo to má platit klient? Obnovovat ŽL zatím nechci, nejdříve chci v klidu splatit ty nasekané velké dluhy za ZP a SP.

Teď například dodělávám zakázku pro jednu firmu za desítky tisíc a mám to na smlouvu o dílo.


Díky za Vaši odpověď

Tom z Brna

Offline

 

#2 2016-08-16 00:24:36

Zdena
Moderátorka

Re: Práce OBZP

Pokud nechcete platit zdravotní a sociální pojištění jako OSVČ, tak uzavírejte dohody o provedení práce s měsíční odměnou do 10 tis. Kč. Zaměstnavatel neodvádí z těchto odměn ZP ani SP, takže budete i nadále OBZP a budete platit pouze ZP. Hranice 10 tis. Kč/měs. platí pro každého zaměstnavatele zvlášť, takže můžete mít uzavřeno více dohod u více zaměstnavatelů současně. U jednoho ze zaměstnavatelů můžete podepsat prohlášení k dani z příjmů, abyste mohl uplatnit slevu na dani. Nebo nepodepíšete prohlášení a uplatníte si slevu v daňovém přiznání.

Offline

 

#3 2016-08-16 00:45:08

tom.brno.1980
Člen/ka

Re: Práce OBZP

To mi nevyhovuje, tak směšně malé výdělky. Potřebuju rychle doplatit ty dluhy na ZP a SP a koupit si pořádný počítač, protože jsem nedostal žádnou dotaci ani půjčku a ne ještě navíc platit vysoké ZP a SP. Nebylo to dříve tak, že jsem mohl vydělat vpodstatě jakoukoliv částku NAD 10 tis na DPP a zaplatit jen ZP jako OBZP a daň zaplatitl zamestnavatel či klient?

Offline

 

#4 2016-08-16 12:21:16

Zdena
Moderátorka

Re: Práce OBZP

Pokud budete mít DPP s odměnou nad 10 tis. Kč měsíčně, nebo DPČ, nebo pracovní poměr, tak odvody na ZP a SP zajistí zaměstnavatel, který odvede i zálohy na daň. Z hlediska odvodů budete v pozici klasického zaměstnance. Nemusíte se o nic starat a můžete se odhlásit od ZP, které si nyní platíte sám. 

Firma, se kterou jste uzavřel smlouvu o dílo za desítky tisíc, nic neodvede. Správně byste měl obnovit samostatnou výdělečnou činnost a odvádět ZP a SP jako OSVČ.

Offline

 

#5 2016-08-16 15:36:15

tom.brno.1980
Člen/ka

Re: Práce OBZP

A když tedy budu pracovat na DPP nad těch 10 tis, tak co tedy budu? Už ne OBZP? To se musím odhlásit z placení ZP? To jde?

Offline

 

#6 2016-08-16 19:09:53

Zdena
Moderátorka

Re: Práce OBZP

Z DPP nad 10 tis. Kč odvádí ZP zaměstnavatel. Vy budete zaměstnanec a můžete se odhlásit z placení ZP, neboť už nebudete osobou bez zdanitelných příjmů (OBZP).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB