Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2016-08-01 15:37:37

Zuzilda
Člen/ka

Sociální, zdravotní a autorský honorář

Dobrý den, mám otázku. Plánuji na svém blogu prodávat vlastní knížku jako ebook. Jde o umělecké dílo - básně s doprovodným textem. Jinak jsem v současné době zaměstnána na DPP u dvou zaměstnavatelů.

1. Je pravda, že mohu podnikat podle autorského zákona (tj. registrovat se na FÚ a fakturovat na DIČ)? A na konci roku odevzdat daňové přiznání?

2. A teď to hlavní - jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním??? Je pravda, že se musím registrovat na OSSZ i VZP jako OSVČ? Platí se pojistné až při podání přehledu, nebo budu muset platit zálohy?? U VZP jsem v současné době vedena jako OBZP, zvednou se mi tím pak platby? A protože nejsem klas. zaměstnanec, nedosahuji ani na možnost být OSVČ jako vedlejší činnost. Čímž bych nakonec na všech vyšších měsíčních zálohách také mohla zaplatit víc než si prodejem ebooku třeba vydělám :-( Za rok 2015 jsem podávala daňové přiznání (více DPP), byl by příjem dle daňového přiznání pro OSSZ rozhodný, aby mě třeba zařadil do kolonky OSVČ vedlejší s nízkými příjmy a osvobodil mě od záloh??

Moc se v tom nevyznám a v žádných modelových příkladech se nějak nenacházím :-)
Moc děkuji za odpověď,
Zuzka

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB