Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#26 2008-01-14 20:54:15

Michaela
Host

Re: Silniční daň

Dobrý den, prosím vás o malinkou radu. V loňském roce jsem si pořídila osobní autmobil který není zahrnutý do podnikání, ale využívám je pro tyto účely. Auto je pořízeno částečně z vlastních prostředků a částečně profinancován formou úvěru ne klasického leasingu. Chci si ověřit zda pro zaevidování do DE mám jen uvést částku která vyjde z knihy jizd a samozřejmě zaplatit silniční daň. Nebo je potřeba uvést ještě něco? Předpokladam že splátky úvěru se nepočítají do výdajů a jiné výdaje spojené s autem nebot není v podnikání. Děkuji za radu a přeji hezký den

 

#27 2008-01-14 22:18:35

Davinka
Host

Re: Silniční daň

dobrý večer, taky prosím o malou radu. Lze uplatňovat slevu silniční daně u osobního auta, splňuje-li limity EURO 3?
Jsem OSVČ , nemám auto vložené do obchodního majetku,ale používám jej k podnikání. Děkuji

Editoval Davinka (2008-01-14 22:19:46)

 

#28 2008-01-14 22:31:18

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Pro Michaelu:
Do výdajů jen částku základní náhrady za ujeté km podle knihy jízd a náhradu za spotřebované PHM, dále pak zaplacenou silniční daň.  Jiné výdaje, spojené s provozem vozidla, nelze uplatnit, protože auto není v obchodním majetku. Už jsou jakoby zahrnuté v základní náhradě za ujeté km.
Splátky úvěru se nepočítají do výdajů ani když je auto v podnikání:-)
Nechci být šťoura, ale ještě se pro jistotu podívejte na podmínky úvěru, zda je auto od samého začátku opravdu ve vašem vlastnictví. Může tam být například zajišťovací převod vlastnického práva, nebo ujednání, že auto přejde do vlastnictví až po částečném, případně úplném splacení úvěru.

Editoval Martina (2008-01-15 00:29:43)

Offline

 

#29 2008-01-15 00:30:56

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Davinka napsal(a):

dobrý večer, taky prosím o malou radu. Lze uplatňovat slevu silniční daně u osobního auta, splňuje-li limity EURO 3?
Jsem OSVČ , nemám auto vložené do obchodního majetku,ale používám jej k podnikání. Děkuji

Slevy SD už se vztahují jen na nákladní auta.

Offline

 

#30 2008-01-15 18:32:35

Esterka
Host

Re: Silniční daň

Ráda bych se zeptala.Manžel je OSVČ a půjčuje si auto od bratra, který je také OSVČ a má auto přihlášené k podnikání.Ten uplatňuje PH, daň,pojištění a vše co s tím souvisí a na konci roku odečte osobní spotřebu.Manžel se na provozu auta finančně podílí, ale nedává si nic do nákladů. Je  nějaká možnost ,jak to účtovat ? Samozřejmě výhodně pro oba dva? Děkuji.

 

#31 2008-01-16 09:20:59

Cermanová
Host

Re: Silniční daň

Chci se ujistit, že odpis udělám správně.Dodávka používaná k podnikání. Je zařazená do  druhé odpisové skupiny, tudíž ji budu odepisovat 5 let, v prvním roce 11%, v dalších 22.25%.Je to tak správně ?

 

#32 2008-01-16 14:12:12

Evelinka
Člen/ka

Re: Silniční daň

Dobry den,

chtela jsem se radeji jeste ujistit. Jeden takovy prispevek uz tu byl zodpovezeny, ale jenom tak pro presnost. Letos jsme vlozili do podnikani dve auta, jedno je osobni, ktere se pouziva kazdy mesic, ale druhe je nakladni a pouziva se jenom pri vozeni vetsich veci, ne vzdy kazdy mesic, uctovali jsme v roce 2007 do zaloh sazbu 25,- Kc/den, ale cetla jsem tu, ze tato sazba lze uplatnit pouze pro zamestnance? Jeste se chci zeptat, pokud mame tedy auto v podnikani, musime tedy platit rocni sazbu a co kdyz to auto nepouzivame nektery mesic, i tak musime ten mesic zaplatit? Dekuji predem a preji hezky den

Offline

 

#33 2008-01-16 22:02:26

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Cermanová napsal(a):

Chci se ujistit, že odpis udělám správně.Dodávka používaná k podnikání. Je zařazená do  druhé odpisové skupiny, tudíž ji budu odepisovat 5 let, v prvním roce 11%, v dalších 22.25%.Je to tak správně ?

Jestli se jedná o vozidlo, zařazené v roce 2008, tak ano.

Offline

 

#34 2008-01-16 22:21:07

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Evelinka napsal(a):

Dobry den,

chtela jsem se radeji jeste ujistit. Jeden takovy prispevek uz tu byl zodpovezeny, ale jenom tak pro presnost. Letos jsme vlozili do podnikani dve auta, jedno je osobni, ktere se pouziva kazdy mesic, ale druhe je nakladni a pouziva se jenom pri vozeni vetsich veci, ne vzdy kazdy mesic, uctovali jsme v roce 2007 do zaloh sazbu 25,- Kc/den, ale cetla jsem tu, ze tato sazba lze uplatnit pouze pro zamestnance? Jeste se chci zeptat, pokud mame tedy auto v podnikani, musime tedy platit rocni sazbu a co kdyz to auto nepouzivame nektery mesic, i tak musime ten mesic zaplatit? Dekuji predem a preji hezky den

Sazbu 25,- Kč denně opravdu můžete použít jen tehdy, když vyplácíte cestovní náhrady zaměstnanci - vyplývá to z § 6, odst. 4 zákona o dani silniční.
V ostatních případech je nutné platit SD podle roční sazby. U osobního auta platíte daň jen v měsících, ve kterých jste auto používali k podnikání (třeba jen 1 den). U nákladního auta, které je určené výhradně k přepravě nákladů, je důležitá jeho nejvyšší povolená hmotnost. Při hmotnosti do 12 tun také platíte SD pouze v měsících, ve kterých bylo používáno k podnikání. Při hmotnosti 12 t a vyšší už musíte platit SD celý rok, nebo odevzdat registrační značky do depozita.

Offline

 

#35 2008-01-19 21:30:32

Radek
Host

Re: Silniční daň

Dobrý den.
Přemýšlím o založení živnosti v oboru autodoprava,jen transita tj. do 3,5T a jít smluvně pracovat pod jednu velkou rozvážkovou službu.
Zajímalo by mě,do jaké skupiny živností patří autodoprava,zda do skupiny živností ohlašovacích,řemeslných atd.
Také by mě zajímalo,zda při koupi dodávky,kterou koupit musím je možné učinit nějaké výhodné odpočty.
Chtěl bych začít vlastně od začátku,byl bych rád,kdyby se mi ozval někdo,kdo autodopravu již provozuje a poradil mi co a jak.
Skrze daně jsem taky naprostý amatér,vaše stránka mi hodně pomohla pochopit co a jak,ale uvítal bych zkušenosti nějakého zaběhlého podnikatele.
Prosím,kdyby byl někdo tak ochotný a poradil mi,mail mám jasnej.86@seznam.cz .

Moc vám děkuji za odpověď na mé otázky.

Radek

 

#36 2008-01-20 20:31:17

Heli
Host

Re: Silniční daň

Dobrý večer manžel začíná podnikat ve stavebnictví a bude zřejmě potřebovat soukromé auto k práci a mám dotaz jak postupovat v úplném začátku jak auto zařadit do účetnictví  a jak účtovat. Prosím o radu jak začít. Mnohokrát děkuji Heli

 

#37 2008-01-21 11:36:03

Šrámková Blanka
Host

Re: Silniční daň

Dobrý den, od ledna 2007 jsem se přihlásila na FÚ a obdržela Osvědčení o registraci a své DIČ, dále jsem se přihlásila na příslušné správě ZP a SP. Měla jsem v úmyslu spolupracovat s manželem, který je živnostník. Chtěla bych se tedy zeptat, zda můžu v daňovém přiznání uplatnit společné zdanění manželů. Živnostenský list nemám a ani žádné příjmy.

Děkuji

 

#38 2008-01-21 11:59:16

Josef
Host

Re: Silniční daň

Začínám podnikat a pro cesty za zákazníky používám automobil který vlastní moje přítelkyně. Jak mám postupovat, abych mohl uplatnit náklady spojené s jeho provozem ve svých výdajích. Zároveň bych chtěl uhradit přítelkyni náklady na amortizaci automobilu alespoň ve výši stanovené pro propoužití vlastního automobilu (na rok 2008 4,10 Kč/km). Bude muset přítelkyně takto přijaté peníze někde vykazovat a zdaňovat?

 

#39 2008-01-24 14:22:34

Diana
Host

Re: Silniční daň

Dobrý den, prosím Vás o radu, začínáme podnikat, v prosinci 2007 jsme koupili nákladní automobil 3,5 t, r. v. , 2000,  v jaké výši si mohu uplatnit odpisy za rok 2007?
Ještě bych měla jednu prosbu, pokud vkládám osobní automobil do podnikání, stačí  kupní smlouva, nebo je nutné doložit odborný odhad? Za odpověď předem mnohokrát dík.

 

#40 2008-01-24 17:05:24

Lenka1
Host

Re: Silniční daň

Koupili jsme si nákladní přívěs za osobní auto.Hmotnostdo 750kg,kategorie 01,po odečtení DPH jsme to účtovali jako DKP. Musíme platit silniční daň? Děkuji

 

#41 2008-01-24 19:41:39

Radek
Host

Re: Silniční daň

Dobrý den!Jsem jednatel v s.r.o.,máme auto ve firmě,neuplatňujeme na něj odpisy,píšeme si jen cesťaky z místa bydliště do provozovny!Budeme však zajíždět pro zaměstnance do vedlejšího města!Prosím o radu zda si i tyto kilometry,cca 30,můžu odepsat a za jakých podmínek!Děkuji za odpověď!

 

#42 2008-01-25 14:34:32

Svatka
Host

Re: Silniční daň

Dobrý den, prosím o radu. K 31.12.2007 byla ukončena podnikatelská činnost. Osobní automobil byl používán k podnikatelské činnosti. Jeho hodnota je asi 80 000,- Kč. Leasing byl ukončen v roce 2005. Podávám daňové přiznání za rok 2007, musím v příjmech nějak zohlednit cenu osobního automobilu a zaplatit za něj daň? Děkuji.

 

#43 2008-01-25 23:49:16

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Nejsem si jistá, zda dobře chápu dotaz, raději se zeptám:-)  Automobil byl pořízen formou leasingu, splátky nájemného byly uplatňovány jako výdaj na podnikání, po ukončení finančního pronájmu byl zařazen do obchodního majetku podnikatele a setrval tam do 31. 12. 2007. Hodnotou 80 tis. Kč zřejmě myslíte cenu, za kterou byste vozidlo v současné době prodali.
Pokud je to tak, jak píši, pak jednoduše vozidlo vyřadíte z obchodního majetku do osobního užívání a nic nezdaňujete. Kdybyste později auto prodávali a v době prodeje ještě neuplynulo 5 let od jeho vyřazení z obch. majetku, pak byste museli příjem z prodeje zdanit.

Offline

 

#44 2008-01-25 23:54:41

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Lenka1 napsal(a):

Koupili jsme si nákladní přívěs za osobní auto.Hmotnostdo 750kg,kategorie 01,po odečtení DPH jsme to účtovali jako DKP. Musíme platit silniční daň? Děkuji

Silniční daň se platí i z přívěsných vozíků. Platíte jen za měsíce, ve kterých bylo přívěsné vozidlo používáno v přímé souvislosti s podnikáním.

Offline

 

#45 2008-01-26 11:05:11

Eva
Host

Re: Silniční daň

Mám připomínku:
Domnívám se, že v sekci Pohonné hmoty a jejich průměrná cena, v tabulce pro zaměstnance rok 2007,
jsou uvedeny jiné hodnoty nežli uvádí vyhl.MPSV č. 577/2006 platná od 1.1.2007 pro rok 2007. Rok 2008 je OK.

 

#46 2008-01-26 20:01:52

Svatka
Host

Re: Silniční daň

Martino,
děkuji za odpověď, otázka byla myšlena přesně tak, jak jste na ni odpověděla. Díky Svatka.

 

#47 2008-01-28 18:34:01

Lenca
Host

Re: Silniční daň

Dobry den, mam dotaz ohledne silnicni dane: za ktere mesice mam dan zaplatit, pokud jsem osobni automobil urceny k podnikani koupila 24.5.2007 a prodala 3.10.2007 (za kveten - rijen)? A pokud mam automobil na leasing, plati silnicni dan leasingova spolecnost nebo ja? Dekuji za odpoved.

 

#48 2008-01-28 19:02:07

Bohuslav
Host

Re: Silniční daň

Já Vás zdravím,měl bych dotaz.Začal jsem podnikat v polovině ledna letošního roku a používam auto k praci.Slyšel jsem,že mám platit silníční daň,čtvrtletně,ale nevím kdy mám začít platit tu daň za letošní rok zda ještě do konce měsíce ledna nebo až příští rok.Pokud příští rok tak proč jí mam platit čtvrtletně a né celou částku.A zajímalo by mě tež jakou častku bych měl platit,když vlastnim Š.Felicie o obsahu1,3 litru.Předem děkuji za odpověď.Z pozdravem p.Bohuslav P.

 

#49 2008-01-30 17:09:56

Hana Schindlerová
Host

Re: Silniční daň

Prosím o radu. Kamarád podniká jako autodopravce, nákladní auto nemá vložené do majetku. Nyní si pořídil do auta navigaci - mohu ji dát do nákladů? A co pojištění nákladu a ubytování? Jdou do nákladů? Děkuji za radu

 

#50 2008-01-30 23:19:32

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Bohuslav napsal(a):

Já Vás zdravím,měl bych dotaz.Začal jsem podnikat v polovině ledna letošního roku a používam auto k praci.Slyšel jsem,že mám platit silníční daň,čtvrtletně,ale nevím kdy mám začít platit tu daň za letošní rok zda ještě do konce měsíce ledna nebo až příští rok.Pokud příští rok tak proč jí mam platit čtvrtletně a né celou částku.A zajímalo by mě tež jakou častku bych měl platit,když vlastnim Š.Felicie o obsahu1,3 litru.Předem děkuji za odpověď.Z pozdravem p.Bohuslav P.

Zaregistrujte se na svém FÚ jako plátce silniční daně. Daň na letošní rok budete platit letos (pokud zvolíte zálohy, tak za leden - listopad), příští rok v lednu budete podávat daňové přiznání za rok 2008 a případně doplácet zálohy.
Zálohové období je čtvrtletní, první záloha je splatná do 15. dubna 2008. Jestli se vám nechce nosit v hlavě termíny záloh, tak rovnou pošlete platbu na celý rok. Za svoji Felinu budete platit silniční daň ve výši 2 400 Kč ročně.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB