Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2016-03-27 22:25:14

kat.svoboda
Člen/ka

automobil v majetku firmy, převedení úvěrové smlouvy v DE; zaúčtování

Krásné velikonoce všem a prosím o radu jak zaúčtovat převod úvěrové smlouvy v DE.

Podnikatel, OSVČ pořídil automobil na úvěr v roce 2013 a uplatnil odpočet DPH. V listopadu 2015 proběhl převod úvěru na jiného podnikatele. Byla vystavena faktura na 400 tis, ze které se odvedlo DPH. Automobil byl v letech 2013 a 2014 zrychleně odepisován.

A teď nevím, jak postupovat, aby to bylo správně zaúčtováno.

Jestli mám zaúčtovat vydanou fakturu jako příjem a zároveň vystavit výdajový doklad, na stejnou částku jako příjmový doklad, na úvěrou společnost. A jestli v tomto případě mohu uplatnit i polovinu ročního odpisu za rok 2015.

Pokud by se jednalo o klasický prodej neodpsaného majetku, tam bych si zřejmě rady věděla, ale v tomhle tápu.

Doufám, že mi poradíte.

Děkuji. Kateřina Svobodová

Offline

 

#2 2016-03-27 23:34:54

Zdena
Moderátorka

Re: automobil v majetku firmy, převedení úvěrové smlouvy v DE; zaúčtování

Dobrý večer, podle mého názoru jde o klasický prodej neodepsaného majetku. Uhrazená faktura do příjmů, zůstatková cena auta do výdajů. Můžete uplatnit polovinu odpisu za rok 2015, pokud neuplatníte, budete mít o to vyšší zůstatkovou cenu, vyjde to nastejno.

Na základě dohody o převzetí dluhu můžete vyřadit zůstatek dluhu ze závazků. Nebo můžete provést zápočet pohledávek a závazků: pohledávka za novým majitelem, který přislíbil převzít Váš dluh proti Vašemu závazku vůči úvěrové společnosti. Druhý postup mi připadá v daňové evidenci zbytečně komplikovaný, jednoduše bych vyřadila zbytek dluhu z knihy závazků.

Offline

 

#3 2016-03-28 08:48:55

kat.svoboda
Člen/ka

Re: automobil v majetku firmy, převedení úvěrové smlouvy v DE; zaúčtování

Dobrý den, paní Zdeno,

děkuji za odpověď i za pomoc.

I když, abych řekla pravdu, moc nerozumím tomu jak je systém nastavený, že se má danit příjem z něčeho, co ani příjem nebyl. Fakticky OSVČ nepřijal ani korunu.  Asi bych logicky udělala, v tomto případě, příjem= výdej. Což by bylo špatně.

Děkuji. Kateřina

Offline

 

#4 2016-03-29 17:54:36

kat.svoboda
Člen/ka

Re: automobil v majetku firmy, převedení úvěrové smlouvy v DE; zaúčtování

Dobrý den,

mám ještě dotaz k tématu: nemohla by se vystavená faktura zaúčtovat jako nedaňový příjem? Protože v tomto případě dostal postupník novou úvěrovou smlouvu od Škofinu, splátkový kalendář a předpokládám, že bude provádět  i roční odpisy a tudíž si automobil odepíše 2x. Jednou jako výdej z přijaté faktury s odpočtem DPH  a podruhé daňovými odpisy.

Děkuji. Kateřina

Offline

 

#5 2016-03-30 00:09:21

Zdena
Moderátorka

Re: automobil v majetku firmy, převedení úvěrové smlouvy v DE; zaúčtování

Dobrý večer. Měla jsem za to, že Vám nový vlastník zaplatí fakturu + převezme zbytek úvěru (i když se mi těch 400 tisíc zdálo hodně).

Když nebude žádný příjem, tak jenom započítejte pohledávku z vystavené faktury se závazkem převzít dluh. Jsou to shodné částky? Neuplatňujte ale zůstatkovou cenu auta do výdajů, pouze 50% ročního odpisu.

Postupník nebude odpisovat 2 x. Koupil si auto od Vás a Škofin mu na nákup auta půjčil.

Offline

 

#6 2016-03-30 05:58:09

kat.svoboda
Člen/ka

Re: automobil v majetku firmy, převedení úvěrové smlouvy v DE; zaúčtování

Dobré ráno paní Zdeno,

v tomhle případě došlo pouze k převodu úvěrové smlouvy, kdy došlo k převodu práv a povinností z postupitele na postupníka. Jen se "vyměnil" dlužník, aniž by zaplatil nějakou částku, pouze převzal zbytek úvěru.

Vystavená faktura je součtem zbývajících splátek, aby si mohl nový vlastník odpočíst DPH a bývalý vlastník vrátil DPH státu. K žádné úhradě vystavené  faktury nedošlo; nový vlastník fakturu neproplatil. Tak to bylo doporučeno na Škofinu.

Takže pokud tomu dobře rozumím, neproplacenou fakturu dám do pohledávek spolu se smlouvou o postoupení a převzetí práv a povinností; částky jsou stejné, a provedu polovinu ročního odpisu.?

Děkuji. Kateřina

Offline

 

#7 2016-03-30 06:05:39

kat.svoboda
Člen/ka

Re: automobil v majetku firmy, převedení úvěrové smlouvy v DE; zaúčtování

A nový vlastník dál splácí podle původního splátkového kalendáře.

Offline

 

#8 2016-03-30 22:01:00

Zdena
Moderátorka

Re: automobil v majetku firmy, převedení úvěrové smlouvy v DE; zaúčtování

Dobrý večer, paní Kateřino.

Možná bude stačit, když to vyřešíte pouze v rámci pohledávek a závazků.

Dalo by se ale namítnout, že prodávající získal nepeněžní příjem (nebyla mu sice uhrazena faktura, ale bude uhrazen zbytek jeho dluhu u úvěrové společnosti) a jsme zpátky tam, kde jsme byly na začátku:-) Proti nepeněžnímu příjmu by se musela postavit zůstatková cena auta (nebo polovina ročního odpisu + ZC auta).

Offline

 

#9 2016-03-30 23:12:25

kat.svoboda
Člen/ka

Re: automobil v majetku firmy, převedení úvěrové smlouvy v DE; zaúčtování

Tak teď už se v tom ztrácím...

Když to vyřeším v rámci pohledávky a závazku a provedu polovinu ročního dopisu tak to může být špatně, ale nemusí. Takže vůbec nevím,jak to mám udělat. Ach jo.

Offline

 

#10 2016-03-30 23:52:20

Zdena
Moderátorka

Re: automobil v majetku firmy, převedení úvěrové smlouvy v DE; zaúčtování

Já bych to řešila nepeněžním příjmem.

Offline

 

#11 2016-03-31 00:38:08

kat.svoboda
Člen/ka

Re: automobil v majetku firmy, převedení úvěrové smlouvy v DE; zaúčtování

Nepeněžní příjem mínus ZC auta, vyjde mi 99 tis, které se mají uvést jako příjem a tím pádem zdanit?

Což mi laicky přijde trochu zvláštní, když ve skutečnosti žádný příjem nebyl :-(

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB