Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » Živnosti
  •  » Živnost, podnikání, pojištění, předem moc děkuji za názory a zkušenost

#1 2016-03-28 16:25:37

ilcap
Člen/ka

Živnost, podnikání, pojištění, předem moc děkuji za názory a zkušenost

Dobrý den,

moc mi pomůže, když mi odpovíte na několik otázek.
Jak je vnímána OSVČ z hlediska sociálního pojištění, je to stejné jako u zdravotního, tj. povinnost hlásit se na ČSSZ vzniká až když začnu fakticky podnikat, tj. rok vzniku oprávnění může být třeba 2007, ale zahájení činnosti a hlášení na ČSSZ třeba až 2010?
Jak pravděpodobné je, že by někdo byl devět let přes JRF nahlášen jako OSVČ na VZP a ČSSZ, neplatil žádné zálohy, nepodával by přehledy a ani jedno z těchto institucí by ho nikdy neupomněla?
Když je identifikačním číslem plátce u VZP rodné číslo, mohlo by člověku u VZP registrovanému jako OSVČ přijít poštou od VZP, když ho zaměstnavatel nepřihlásí k pojištění, že není znám jeho plátce pojištění?
Je "technicky proveditelné", aby člověk na VZP hlášený jako OSVČ mohl být zařazen do kategorie OBZP?
Je možné se evidovat na úřadu práce, když má člověk několik let ŽL, ale nikdy se nehlásil na VZP, ani OSSZ, jelikož činnost fakticky vykonávat nezačal, má ale aktivní ŽL a je hlášen na FÚ?
Mohu mít několik let ŽL, vůbec na něj nepodnikat, nebýt hlášena na VZP a ČSSZ, FÚ, a nehrozí mi za to postih?
Mohu při pozastavení ŽL na ŽÚ říci, že jelikož nejsem hlášena na VZP a ČSSZ, přeji si změnovým listem obeslat jen FÚ, kde jsem hlášena?
Proč vlastně přerušovat živnost, když nebyla nikdy zahájena, je to nutné? Tj. když mám třeba 10 let ŽL, ale podnikat jsem nezačala, na VZP a ČSSZ hlášena nejsem, FÚ vyplňuji přílohu č. 1 s nulovými čísly, je tento postup přijatelný?
Předem děkuji, moc mi to pomůže, a přeji příjemný zbytek Velikonoc!

Offline

 

#2 2016-03-28 16:31:10

ilcap
Člen/ka

Re: Živnost, podnikání, pojištění, předem moc děkuji za názory a zkušenost

Omlouvám se za 2 příspěvky, u toho prvního, dlouhého, mi vyskakovala chyba, tak jsem myslela, že se neuložil a napsala jsem to ještě jednou a stručneji...

Offline

 

#3 2016-03-28 17:20:47

Zdena
Moderátorka

Re: Živnost, podnikání, pojištění, předem moc děkuji za názory a zkušenost

První příspěvek jste vložila šestkrát, takže jsem nechala jenom ten poslední, ostatní jsem vymazala:-)

Na ČSSZ jste vnímána jako OSVČ až po přihlášení. V roce 2007, kdy jste získala ŽL, byste se musela přihlásit sama. Povinnost přihlášení vzniká až při faktickém zahájení samostatné výdělečné činnosti, takže může být rok vzniku oprávnění 2007 a zahájení činnosti třeba až v roce 2010.

Pokud byste byla přihlášená jako OSVČ, tak by Vás podle mého názoru už dávno upozornili, že jste neodevzdala přehledy, nebo že jste nezaplatila pojistné. Zvlášť u zdravotního pojištění, kde jste změnila kategorii pojištěnce. Není možné, abyste byla zařazena do kategorie OBZP a zároveň OSVČ. 

Úřad práce nezajímá evidence v živnostenském rejstříku. Dříve bylo nutné oznámit na ŽÚ přerušení činnosti, tato povinnost ale už několik let (tuším od poloviny roku 2008) neplatí. Pro ÚP je rozhodující registrace na OSSZ.

Můžete mít několik let aktivní živnostenské oprávnění, vůbec na něj nepodnikat a nebýt hlášená na VZP a OSSZ.

V první odpovědi jsem Vám napsala, že můžete na FÚ zrušit registraci k dani z příjmů. Už si tím nejsem jistá, myslím, že by Vám ji zrušili jenom v případě, že byste úplně zrušila živnost. Ale určitě bude možné nahlásit na FÚ přerušení živnosti a tím pádem nebudete muset podávat přiznání, případně oznamovat, že Vám nevznikla povinnost podat přiznání. Postup, který uvádíte (vyplňovat nulovou přílohu č. 1) je přijatelný.

Offline

 

#4 2016-03-28 21:11:23

ilcap
Člen/ka

Re: Živnost, podnikání, pojištění, předem moc děkuji za názory a zkušenost

Za šestinásobné vložení se omlouvám. Vždy, když jsem dala uložit, vyskočila ta chyba, zkoušela jsem to víckrát a ono se to tedy vždy uložilo.
Děkuji Vám moc, paní Zdeno, za odpovědi. Jen to teď ještě trochu okomentuju. Tím, že v roce 2007, ještě nebyly JRF, si nejsem tak jistá, protože například na této stránce jsem našla, že fungují od 1. srpna 2006 - http://www.plzensky-kraj.cz/cs/clanek/c … rmular-jrf
Je ale možné, že třeba se mě ta úřednice na ŽÚ ptala, jestli chci začít hned podnikat a já řekla, že ne, proto nikam nic neposlala. Napadlo mne věc vyřešit tak, že bych zašla na VZP a OSSZ, zeptala se jich, jestli nedlužím, kdyby mi řekli, že ne, věděla bych, že nejsem hlášena a potom bych zašla na ŽÚ s tím, že chci živnostenský list pozastavit. Následně bych se teprve vydala na ÚP. Je ale možné udělat to tak, že jim řeknu, aby informovali jen FÚ? V minulosti už jsem několikrát chtěla jít na ŽÚ živnostenský list pozastavit, ale bála jsem se právě toho, že oni obešlou VZP a OSSZ a tyto instituce začnou "šťourat" v tom, proč se jim odhlašuje někdo, kdo není přihlášen, nedej Bože nakonec dospějí k tomu, že jsem přihlášena být měla a budou chtít několik set tisíc Kč. Proto jsem se i ptala, jestli u OSSZ je to stejné jako u VZP, aby nedošlo k tomu, že jim tam povím, že od roku 2007 mám ŽL, ale nejsem u nich hlášena a oni  mne přihlásí zpětně.:( Co se týče toho pozastavení na FÚ, ptala jsem se mailem několika FÚ a jen na jednom mi odpověděli, že to jde konkrétním tiskopisem pro FÚ, na jiných FÚ mne odkazovali na ŽÚ a JRF, i když jsem jim napsala, že nejsem hlášena (v což doufám) na VZP a OSSZ.
Jinak, jak píšete o tom hlášení se na FÚ, taky si myslím, že dříve to bylo tak, že se tam hlásil každý, kdo si zřídil ŽL. Dopis, který mi v roce 2007 po registraci na ŽÚ přišel, byl podle mě z FÚ, ale zas to číslo nebylo DIČ, protože DIČ se skládá z rodného čísla, takže to by spíš znamenalo, že to byl dopis ze ŽÚ. Já v tom měla tenkrát hodně zmatek, což je i důvod, proč se bojím to řešit, když vlastně nevím, co jsem já h...a hloupá kde podepsala...
Ještě se na závěr zeptám: chodily po registraci na konkrétních institucích registrovaným dopisy, jsem si totiž jistá, že z VZP a OSSZ mi žádný nepřišel.
Velmi děkuji a přeji příjemný večer!

Offline

 

#5 2016-03-28 23:54:46

Zdena
Moderátorka

Re: Živnost, podnikání, pojištění, předem moc děkuji za názory a zkušenost

Omlouvám se za mylnou informaci k JRF, měla jsem za to, že fungují až od roku 2008. Ale myslím, že zpočátku jim to oznamování na OSSZ a na ZP stejně moc nefungovalo. Je možné, že se Vás úřednice zeptala, zda chcete okamžitě začít podnikat a Vy jste odpověděla, že ne.

Zajděte nebo zavolejte na ZP a na OSSZ a zeptejte se, zda něco nedlužíte a jestli jste u nich registrovaná jako OSVČ, nebo jestli jste někdy byla. Podle mého názoru nejste, ani jste nebyla, to už byste asi dostala výzvy k podání přehledů, případně k úhradám pojistného.

Při přerušení živnosti na ÚP budete vyplňovat Změnový list, nebo jej úřednice vyplní za Vás. Formulář najdete například zde: http://www.businessinfo.cz/app/content/ … y-list.pdf
V kolonce č. 16 si sama určíte, kterým úřadům chcete prostřednictvím CRM oznámit změny. Takže zaškrtněte jenom informaci pro FÚ.

Nevím, zda v roce 2007 chodily dopisy, potvrzující registraci. OSSZ posílá vždy začátkem následujícího roku Inventuru pohledávek s předpisem záloh. VZP posílá Vyúčtování pojistného, už si nevzpomínám, kdy je začala rozesílat automaticky, bez vyžádání. Kdybyste byla na těchto institucích přihlášená, tak by Vás určitě někdy obeslali.

Offline

 

#6 2016-03-29 09:13:38

ilcap
Člen/ka

Re: Živnost, podnikání, pojištění, předem moc děkuji za názory a zkušenost

Dobrý den,

vše podstatné už jsem  se dozvěděla, teď už na mě bude "jen" zajít na ty úřady a zjistit si, jak to tam mám. Moc děkuji a snad to bude vše v pořádku...

Offline

 
  • Index
  •  » Živnosti
  •  » Živnost, podnikání, pojištění, předem moc děkuji za názory a zkušenost

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB