Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-02-10 15:17:51

vkub
Člen/ka

podepsání prohlášení k dani u OSVČ

Jsem OSVČ a jednorázově jsem pracoval na Dohodu o provedení práce. Měl jsem právo podepsat pro zaměstnavatele "Prohlášení poplatníka k dani z příjmu" na základě čehož zaměstnavatel neodvedl z mé mzdy daň ? Šlo o mzdu do 2000,- Kč. A mohu ve svém Přiznání k dani za uplynulý rok uplatnit slevu na dani v celkové výši 24 840,-Kč ?

Editoval vkub (2010-02-10 15:24:45)

Offline

 

#2 2010-02-11 10:15:16

beruna
Člen/ka

Re: podepsání prohlášení k dani u OSVČ

Offline

 

#3 2010-02-12 01:52:16

Zdena
Moderátorka

Re: podepsání prohlášení k dani u OSVČ

U zaměstnavatele jste mohl podepsat prohlášení k dani, jako OSVČ jste neměl podepsané prohlášení u jiného zaměstnavatele (OSVČ není sama sobě zaměstnavatelem). V daňovém přiznání si uplatníte slevu ve výši 24.840,- Kč, podpis prohlášení na to nemá žádný vliv.

Offline

 

#4 2010-02-13 12:55:17

vkub
Člen/ka

Re: podepsání prohlášení k dani u OSVČ

Zdena napsal(a):

U zaměstnavatele jste mohl podepsat prohlášení k dani, jako OSVČ jste neměl podepsané prohlášení u jiného zaměstnavatele (OSVČ není sama sobě zaměstnavatelem). V daňovém přiznání si uplatníte slevu ve výši 24.840,- Kč, podpis prohlášení na to nemá žádný vliv.

Omlouvám se, ale právě tomu nerozumím. Jestliže jsem podepsal prohlášení, zaměstnavatel u vyplacené mzdy část slevy na moji osobu uplatnil. Přesto mohu i já uplatnit v ročním vyúčtování (daňovém přiznání) celou výši slevy na poplatníka ?

Offline

 

#5 2010-02-13 14:03:24

JANAA
Člen/ka

Re: podepsání prohlášení k dani u OSVČ

Ano, přesto můžete, když začnete vyplňovat přiznání, sám to uvidíte. Přiznání Vás  přímo navede na součet příjmů jak z DPP tak z podnikání, a z těchto částek se odečte sleva 24.840. Nikoho neošidíte, ani sebe, ani stát. Jana

Offline

 

#6 2010-02-13 22:10:49

Zdena
Moderátorka

Re: podepsání prohlášení k dani u OSVČ

Zaměstnavatel uplatnil měsíční slevu na poplatníka jen pro účely výpočtu měsíční ZÁLOHY na daň. V daňovém přiznání budete přiznávat všechny příjmy, kterých jste dosáhl za celý rok. Z celoročních příjmů vypočítáte daň a odečtete si proto i celoroční slevu na poplatníka.

Offline

 

#7 2016-03-27 16:34:27

majda31
Člen/ka

Re: podepsání prohlášení k dani u OSVČ

Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnanec podepsal prohlášení k dani u zaměstnavatele (zaměstnán od 12/2015), po celou dobu i OSVČ. Musí tedy podat daňové přiznání. Jak má postupovat? Má si vyžádat Potvrzení o zdanitelných příjmech a podat přiznání i jako podnikatel vč. uvedení příjmu ze zaměstnání? Nebo pouze uvést příjmy z podnikaní a uplatnit slevu na poplatníka za 11 měsíců? Děkuji.

Offline

 

#8 2016-03-27 18:10:02

Zdena
Moderátorka

Re: podepsání prohlášení k dani u OSVČ

Ano, ať si vyžádá potvrzení o výši příjmů ze zaměstnání a sražených zálohách. Do přiznání uvede příjmy z podnikání i příjmy ze zaměstnání a zdaní vše dohromady. Sleva na poplatníka se nikdy nekrátí. Přiznává příjmy za celý rok, tak proč by si k nim neuplatnil slevu za celý rok?

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB