Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2016-03-20 10:29:23

Adsense 2016
Člen/ka

Adsense a Sklik 2016

Dobrý den,
     chtěl bych se Vás zeptat na pár věcí ohledně zdanění příjmů od Adsense A Skliku.

Jsem držitelem živnostenského oprávnění (jsem plátcem DPH). Jsem zaměstnancem (zaměstnavatel za mě platí zdravotní a sociální pojištění, příjem z internetu je můj vedlejší příjem) Mám založený účet u Googlu Adsense a u českého poskytovatele Sklik. Nejsem identifikovanou osobou a zatím jsem nepodal žádné souhrnné hlášení ohledně příjmu z Adsense.

1) Sklik říká, že: Pokud jste zaměstnancem a ostatní příjem (nepravidelný, nesoustavný) nepřesáhne 6 tis. Kč za rok, nic nedaníte a můžete požádat svého zaměstnavatele, aby Vám za daný rok vyplnil ?roční zúčtování daně?.
Pokud jste zaměstnancem a ostatní příjem (nepravidelný, nesoustavný) je v rozmezí 6 a 20 tis. Kč za rok, jste povinni si sami vyplnit ?přiznání k dani z příjmů fyzických osob? za daný rok.
V souhrnu body 1) a 2) ? Pokud Vaše ostatní příjmy nepřesáhnou 20 tis. Kč za rok a nejsou soustavné (tj, nevybíráte měsíční nebo roční poplatky za dobu umístění, ale jednorázový poplatek za ?zapsání? na stránku), nic nedaníte (ostatní nepravidelné příjmy jsou osvobozené do 20 tis. Kč) a musíte jen správně rozlišit, zda vyplnit ?roční zúčtování? nebo ?daňové přiznání?.

Pokud jsou Vaše příjmy jednorázové, ale přesáhnou 20 tis., pak je zdaníte jako ostatní příjmy (od těchto příjmů můžete odečíst jen výdaje prokazatelně vynaložené na dosažení příjmů) dle § 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Sestavíte a podáte si sami přiznání k dani z příjmů (do 1.4. následujícího roku) a rozdíl v dani doplatíte.
Pokud jsou Vaše ostatní příjmy pravidelné (opakující se, soustavné) bez ohledu na částku, podáváte přiznání k dani z příjmů a příjmy daníte ? provozujete podnikatelskou činnost a na tu musíte mít živnostenský list. Příjmy v tomto případě spadají do § 7 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Zde máte možnost odečíst si výdaje prokazatelně vynaložené na dosažení příjmů nebo procentuální částkou a to ve výši 60% příjmů z podnikání (veškeré výdaje poplatníka vynaložené v souvislosti s dosahováním příjmů z podnikání).
Ve všech případech, kdy si sestavujete přiznání k dani z příjmů sami, vyžádejte si od zaměstnavatele potvrzení o příjmech a sražených zálohách na daň za daný rok.

Zde tedy nevím jestli mám něco řešit, když můj příjem z Skliku je cca 2.000 - 3.000 Kč/ rok.


2) Horší a pro mě komplikovanější je program od Adsense. Zde opravdu nevím, jak na to.... Můj příjem z Adsense je cca 1.500 - 3.000 Kč za měsíc. Platba mi chodí od Google Ireland a to vždy po přesáhnutí hranice 2.000 Kč. Dočetl jsem se že DPH odvádí sám Google v Irsku a já mám povinnost odvést jen daň z příjmu. Zde tedy stačí jednou za rok vyplnit daňové přiznání s příjmy od Googlu?(kdyby to stačilo, do jakého formuláře to mám vyplnit?) Četl jsem taktéž něco o čtvrtletním souhrnném hlášení pro FÚ a o tom, že bych se měl stát identifikovanou osobou. (Docela by mne zajímalo jestli doopravdy musím být plátcem DPH, když chci mít příjem z Adsense nebo můžu bít neplátcem)

Velice Vás prosím o radu, jak mám tedy postupovat abych se vyhnul nějakým nepříjemnostem.

Předem děkuji za Vaši pomoc a přeji příjemný zbytek dne.

Offline

 

#2 2016-04-18 09:39:39

janavk
Administrátorka

Re: Adsense a Sklik 2016

Když jste plátce DPH, nemusíte se už registrovat jako identifikovaná osoba viz http://www.jakpodnikat.cz/identifikovan … -k-dph.php

Nízké příjmy http://www.jakpodnikat.cz/minimalni-dan.php

Vás se ale týkají příjmy ze samostatné činnosti - výdělek z reklamy přes Google AdSense, prostudujte si
http://www.jakpodnikat.cz/adsense-dph.php
http://www.jakpodnikat.cz/reklama-na-in … dsense.php

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB