Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-10-05 20:53:19

HorakovaPe
Člen/ka

Vklad vozidla

Dobrý den,
jak se prakticky vloží soukromé vozidlo do podnikání? Jenutno dojít naregistr s živnostenským listem a nechat ho přepsat na IČ? A v účetnictví ho ocenit v ceně obvyklé jeho stáří ?
Děkuji
za odpověď,
Petra

Offline

 

#2 2009-10-07 22:20:53

Zdena
Moderátorka

Re: Vklad vozidla

U fyzické osoby je jedno, jestli má auto napsané na IČ, nebo na rodné číslo, na registr vozidel tedy nemusíte.
V účetnictví bych auto ocenila cenou obvyklou (třeba průměrem cen, za kterou nabízejí vozidlo shodného typu a stáří nejbližší autobazary) a zaúčtovala 022/491. Nezapomeňte na silniční daň.

Offline

 

#3 2009-10-29 09:04:59

littlemill
Člen/ka

Re: Vklad vozidla

Dobry den,
Jsem OSVČ,
v lednu 2010 odkoupim 9 let staré vozidlo od svého otce za 80000,-. , které hodlám využívat pro podnikání.
Mohu v letech 2010 a 2011 odpisovat toto vozidlo po 40tis.? Je nutné při uplatnění odpisů na vozidlo znalecký
posudek na hodnotu vozidla při jeho koupi? Nebo stačí doklad v podobě kupní smlouvy mezi mnou a mým otcem?
Děkuji za odpověď

Offline

 

#4 2009-10-31 01:21:30

Zdena
Moderátorka

Re: Vklad vozidla

Znalecký posudek nepotřebujete, stačí doklad v podobě kupní smlouvy. Cena vozidla by měla alespoň přibližně odpovídat ceně, kterou by si sjednaly nezávislé osoby v běžných obchodních vztazích (například  ceně, za kterou byste stejné či obdobné vozidlo koupil v autobazaru).

Mimořádné odpisy nelze v tomto případě použít, neboť nejste prvním vlastníkem vozidla. Budete odpisovat po dobu 5 let, můžete zvolit rovnoměrné, nebo zrychlené odpisy.

Offline

 

#5 2009-11-23 14:25:40

thejduk
Člen/ka

Re: Vklad vozidla

Dobry den, jsem OSVČ,  Pokud zakoupím vozidlo (ojeté)  nyní tak se dá odepsat letos 1/5 vozu  nebo jenom pomerna cast tedy za listopad a prosinec 2/12 ?
Dale pak je doufam pravda, ze mohu odepsat jenom 80% ceny jakmile zacnu uplatnovat 4000,- jako pausalni nahradu (auto budu pouzivat i soukrome).

Editoval thejduk (2009-11-23 17:02:25)

Offline

 

#6 2009-11-23 21:25:07

Zdena
Moderátorka

Re: Vklad vozidla

Uplatníte si celkový roční odpis. Pokud zvolíte rovnoměrné odpisování, tak to bude 11% vstupní ceny auta, pokud zvolíte zrychlené odpisování, tak si za rok 2009 uplatníte odpis ve výši 20% vstupní ceny auta. Pokud budete auto používat k podnikání, tak je třeba, abyste se přihlásil k silniční dani. U auta vloženého do obchodního majetku, které používáte k podnikání i k soukromým účelům, si můžete uplatnit paušální výdaj na dopravu (zahrnuje pohonné hmoty a parkovné) ve výši 4.000,- Kč za každý celý kalendářní měsíc, ve kterém jste auto využíval k podnikání. V tom případě budete muset zkrátit vypočítaný odpis hmotného majetku o 20% a ostatní výdaje, spojené s autem (opravy, mytí, dálniční známka, pojistné atd.) též krátit o 20%.

Offline

 

#7 2010-03-04 08:27:32

Jitulilie
Člen/ka

Re: Vklad vozidla

Dobrý den,

prosím o radu ohledně vložení auta do podnikání. Jsem osvč, neplátce, DE. 18.2.2010 jsem zakoupila starší vozidlo v ceně 14.000,-, pojištění jsem si sjednala 3.3.2010. Toto vozidlo bylo bourané a nyní se opravuje, než bude moci na evidenci a zápis ( to předpokládám cca kolem 10.3.2010)
1. Od kdy mohu vložit vozidlo do OM?
2. Jakým způsobem mohu uplatnit výdaje na pořízení (nákup, pojištění, oprava)? mohu je vložit do výdajů, i když třeba budou vynaloženy před datem vložení vozidla do OM? nebo mohu vložit vozidlo do OM dříve než půjdu na přepis?
3. Od kdy je třeba zaregistrovat se k placení siolniční daně?

Děkuji za odpověď.

Editoval Jitulilie (2010-03-04 08:28:44)

Offline

 

#8 2010-03-24 01:36:27

Zdena
Moderátorka

Re: Vklad vozidla

1. Až bude schopné provozu na pozemních komunikacích.
2. Kolik bude stát oprava?
3. Od měsíce, ve kterém vozidlo začnete opravdu používat k podnikání.

Offline

 

#9 2010-03-24 07:01:22

Jitulilie
Člen/ka

Re: Vklad vozidla

Děkuji moc za odpověď.
Oprava stála cca 7.000,- Ještě bych měla jeden zpřesňující dotaz, vozidlo jsem zaregistrovala ke dni 19.3.2010, mohu za měsíc březen použít plný paušální výdaj na PHM nebo je potřeba jej krátit, v závoslosti na tom, že nebylo provozu schopné celý měsíc?
Díky.

Offline

 

#10 2010-03-25 18:33:48

Zdena
Moderátorka

Re: Vklad vozidla

Pořizovací cena auta bude nižší, než 40.000,- Kč, takže všechny výdaje (nákup, oprava, STK, pojištění) dávejte rovnou do daňových výdajů už při úhradě. Pak si někde vysčítejte, kolik vás auto přibližně stálo, sečetla bych nákup, opravu a STK a v této ceně zapište si je do seznamu (na kartu) drobného majetku.

Za březen nebudete moci použít paušální výdaj na dopravu, ba ani krácený. Auto musí být využíváno celý kalendářní měsíc.

Snad jedině v březnu použít skutečné výdaje a spolehnout se, že správce daně při případné kontrole uslyší na závěry KV KDP, zápis najdete zde:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/SID-02B … 122009.pdf
Podle MF totiž musíte celý rok u jednoho vozidla používat paušál, nebo skutečné výdaje, v rámci jednoho zdaňovacího období nelze kombinovat.

Offline

 

#11 2010-05-27 22:04:37

jkav
Člen/ka

Re: Vklad vozidla

Dobry vecer, napada me dotaz ohledne auta. SRO zakoupila starsi vuz v cene 48000. Je nutne tento automobil poridit jako IM a odepisovat dle 2 odp. skupiny?
dekuji, jana

Offline

 

#12 2010-05-28 09:00:14

janavk
Administrátorka

Re: Vklad vozidla

Ano, přesáhlo to 40 tisíc, viz http://www.jakpodnikat.cz/hmotny-majetek.php

Offline

 

#13 2012-07-12 12:19:51

Makadam
Člen/ka

Re: Vklad vozidla

Dobrý den,
před cca dvěma lety jsem zakoupil vozidlo (přepsáno na IČO), avšak nebylo nikdy uvedeno v podnikání.
Nyní jsem se rozhodl jej tam vložit. Je možné mít nárok na odpočet DPH? Hodnotu vozidla mi vyčíslil soudní znalec na 190 tisíc Kč.
Bylo mi řečeno, že si mohu dát do nákladů JEN provoz + odpočet DPH z nafty a oprav. V tu chvíli však vložení auta do podnikání nemá cenově valný smysl (silniční daň, poplatky za odhad aj.)
Děkuji

Offline

 

#14 2012-07-12 12:58:00

Zdena
Moderátorka

Re: Vklad vozidla

Nárok na odpočet DPH není, při vložení vozidla do OM jste nepřijal zdanitelné plnění (to jste přijal při pořízení vozidla před dvěma lety).

Do nákladů si můžete dát kromě nákladů na provoz a opravy též odpisy hmotného majetku.

Odpočet DPH z nafty a oprav, který jste uplatnil v rámci přiznání k DPH,  není daňovým nákladem /výdajem/.

Offline

 

#15 2012-07-15 18:50:45

Irena Marie
Člen/ka

Re: Vklad vozidla

Dobrý den, mám pár dotazů ohledně zaúčtování osobního vozidla k podnikání : OSVČ-fyzická osoba, plátce DPH, vede daňovou evidenci:

Osobní auto Hyundai - nové -koupené nyní v červnu 2012 za částku 395.817,- Kč bez DPH, daň 20% = 79.163,- Kč - celkem cena 474.980,- Kč.

Částka financována klientem je 100.OOO,- Kč v hotovosti, na zbylých 374.980,- Kč byl vzat úvěr (nikoli leasing)  od UniCredit na základě Smlouvy o zajištění závazku převodem práva - zajišťovací převod vlastnického práva, kde OSVČ je jen provozovatelem a UniCredit je vlastníkem auta. Splátkový kalendář na 60 měsíců a splátka je variabilní (každý měsíc jiná částka úroku a jiná částka úmoru(asi jistiny), napr. v červenci je úrok 3.330,- Kč a úmor 4.759,- Kč, celkem splátka 8.089,- Kč. Pojištění auta ve splátce není, OSVČ platí zvlášť, samostatně mimo úvěrovou splátku - a je v částce 3.011,- Kč čtvrtletně.

1) Když jde o osobní auto, tak DPH při pořízení vozidla neuplatním? U jakých aut se dá DPH uplatnit? Jen u nákladních?

2) Auto zařadím na kartu do majetku nebo na kartu předmětu nájmu? Asi do majetku, že?

3) Úvěr dám do závazků  a budu ho 60 měsíců umořovat splátkami, z čehož jistina je nedaňový výdaj a úroky daňový?

4) Záloha 100.000,- Kč, uhrazená OSVČ v hotovosti - zaúčtuji jako nedaňový výdaj?

5) Jednou ročně uplatním odpisy HM ? Podle toho, jestli se rozhodnu pro rovnoměrné nebo zrychlené odpisování?

Děkuji moc za odpověď. Celý den hledám v zákonech a už jsem z toho tak popletená, že jsem to vzdala a dovolila jsem se obrátit se na Vás.

   Irena Marie

Offline

 

#16 2012-07-15 21:53:26

Zdena
Moderátorka

Re: Vklad vozidla

1) Od 1. 4. 2009 je možné uplatnit nárok na odpočet DPH i u osobních automobilů. Hodnota pořízeného hmotného majetku se uvádí i v řádku č. 47 přiznání. Pokud vznikne větší nadměrný odpočet, tak doporučuji přiložit k přiznání kopii faktury.

2) Na kartu majetku.

3) Ano.

4) Ano.

5) Odpisy HM uplatňujete jednou ročně. Letošní odpis nijak nekrátíte, uplatníte celý odpis platný pro první rok odpisování. Můžete si zvolit, zda budete uplatňovat rovnoměrné, nebo zrychlené odpisy. Zvolený způsob dodržujte po celou dobu odpisování. Odpisy si můžete vypočítat v kalkulačce zde:
http://odpisy-majetku.mcsoftware.cz/ind … kalkulacka

Vzhledem k tomu, že došlo k zajišťovacímu převodu vlastnického práva, budete odpisovat na základě smlouvy o výpůjčce. Předpokládám, že je součástí úvěrové smlouvy.

Offline

 

#17 2012-07-15 22:12:24

Irena Marie
Člen/ka

Re: Vklad vozidla

Jé, děkuji, to jste moc hodná, že jste mi odpověděla ještě dnes. Už na tom dělám. Vzhledem k tomu, že někdy se bude auto používat i k soukromým účelům, tak zaúčtuji jen 80% kupní ceny a 80% DPH. Myslíte, že je to tak dobře? Furt lepší méně, než mít pak průšvih u FÚ, ne?

Smlouva o výpůjčce je součástí Smlouvy o zajišťovacím převodu vlast. práva, ale jediné, co je tam o odpisování je toto: účelem Smlouvy o výpůjčce je umožnit výpůjčiteli užívání předmětu zajištění a jeho odpisování podle Zákona o daních z příjmu.

Offline

 

#18 2012-07-15 23:50:43

Zdena
Moderátorka

Re: Vklad vozidla

Smlouva o výpůjčce je O.K., stačí jedna věta. Podle ustanovení § 28 odst. 4 může movitý HM odpisovat původní vlastník, pokud uzavře s věřitelem smlouvu o výpůjčce na dobu zajištění závazku převodem práva.

U DPH je to složitější. Pokud hodláte auto používat i k soukromým účelům, tak musíte zkrátit odpočet na vstupu poměrným koeficientem (např. 80%) a 5 let sledovat, jaký je skutečný poměr využití auta a případně provádět úpravu odpočtu daně podle § 78a ZDPH.
Pročtěte diskusi zde, bod č. 1)
http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=10700

Offline

 

#19 2012-07-16 20:45:33

Irena Marie
Člen/ka

Re: Vklad vozidla

Děkuji. Tak jsem si myslela, jak už to mám připravené k zaúčtování a po přečtení diskuze, na kterou jste mě odkázala, už jsem zase na začátku.
Tou vstupní cenou myslíte cenu DHM na kartě majetku? Jestli ano, co je ta neuplatněná část DPH z prvního roku? Já jsem tomu porozuměla tak, že koupi auta mám zaúčtovat do výdajů nezahrnutých do základů daně a DPH uplatnit buď celé - když je auto jen k podnikání anebo třeba jen z 80%, když se částečně využívá i k soukr. účelům. A vstupní cenu jsem na kartě majetku uvedla cenu auta bez DPH (popř. 80% ceny auta bez DPH, když i soukr.) Pak se to bude sledovat, atd. atd. Já sice vedu daňovou evidenci - ale jen kvůli DPH a statistice, jinak ročně dělám Přiznání k dani FO paušálem, neboť mé podnikatelce se to pořád vyplatí. Nedosáhne ve výdajích na 50% příjmů, tak jak je možné u paušálu. Takže nedokládá výdaje k dani FO, ale jen k DPH. Určitě nechce vést knihu jízd, nemá na to čas a proto už nějaký ten rok uplatňuju za pohonné hmoty paušál 4.000,-Kč bez DPH- ale zase jen pro statistiku, vůbec nesbírá účtenky od pohonn. hmot.
No, takže můj problém je  momentálně to zaúčtování koupě auta, zda můžu zaúčtovat do výdajů nezahrnutých do základů daně 80% ceny bez DPH a 80% ceny DPH? Protože i v minulých letech po přičtení odpisů pořád nedosáhla ve výdajích na 50% z příjmu. Proto jsem dělala paušál.
Taky mi to nejde přes můj program PENDEN promítnout do formuláře DPH. Má to být na řádku 47? Nemůžu to tam dostat, asi budu muset  vypsat ručně.

Každopádně moc děkuji za odpověď, jestli se Vám bude na ty moje zmatené věty chít odpovídat.

Irena Marie

Offline

 

#20 2012-07-17 17:55:40

Zdena
Moderátorka

Re: Vklad vozidla

Pokud uplatňujete výdaje procentem z příjmů, tak se nemusíte zabývat vstupní cenou auta. Jako paušalista nemáte obchodní majetek, takže nemáte kam auto zařadit.

Kdybyste vedla daňovou evidenci, tak byste auto zařadila do majetku a ocenila pořizovací cenou. Plátce DPH, který si uplatnil nárok na odpočet DPH, má pořizovací cenu bez DPH. Jestliže uplatníte nárok na odpočet jen zčásti, tak neuplatněnou část odpočtu můžete dát do pořizovací ceny auta. Pořizovací cenu musíte stanovit v roce pořízení, v dalších letech už s ní nemůžete bez důvodu hýbat. Proto jsem psala, že do ní můžete zahrnout neuplatněnou část odpočtu DPH z prvního roku. Pořizovací cenu auta nijak nekrátíte, pokud auto využíváte i k soukromým účelům, tak krátíte až odpisy.  Koupě auta je vždy výdajem nezahrnovaným do základu daně, cena auta se dostane do daňových výdajů postupně, formou odpisů hmotného majetku.

Hmotný majetek, u kterého jste si uplatnili nárok na odpočet, uvádíte při jeho uvedení do provozu na ř. 47 přiznání. Jestliže krátíte nárok na odpočet o 20%, tak do základu daně na řádku 40 a 47 dejte jen 80% základu daně a 80% DPH do sloupce V plné výši. Údaje do ř. 47 můžete doplnit ručně.

Ještě poznámka k paušálu na auto.
Pokud by podnikatelka neuplatnila výdaje procentem z příjmů, ale vedla daňovou evidenci, tak by si nemohla uplatnit paušální výdaj na dopravu, neboť auto využívá na základě smlouvy o (bezplatné) výpůjčce. Paušál je možné uplatnit jen u auta vlastního nebo najatého.

Offline

 

#21 2012-07-17 18:30:25

Irena Marie
Člen/ka

Re: Vklad vozidla

Móóóc děkuji, jste na mě moc hodní. Teď už tomu rozumím.  Píšete, že jako paušalista nemá moje podnikatelka obchodní majetek. Ale co když při přiznání daně z příjmu FO za rok 2012 zjistíme, že paušální procenta byly nevýhodně snížená a budeme chtít přejít na daňovou evidenci, kterou vedu po celý rok pro případnou kontrolu DPH? Nebylo by tedy lepší majetek zavést do účetnictví a v případě dobrého paušálu pak vymazat a pochopitelně odpisy neuplatňovat?

Jste na těchto stránkách super. Neprovádíte nějaké semináře či školení, že bych se přihlásila? Protože jak pozoruji, velice by mi to prospělo.

Ještě jednou díky   Irena Marie

Offline

 

#22 2012-07-19 18:45:38

Zdena
Moderátorka

Re: Vklad vozidla

Klidně si můžete vést daňovou evidenci. V případě dobrého paušálu ji nemusíte vymazávat, to by bylo škoda, prostě ji jenom při stanovení základu daně nepoužijete.

Psala jste o paušálu 50%. Předpokládám, že to byl překlep, v této výši se uplatňoval k příjmům ze živnosti naposledy za zdaňovací období roku 2008.

Toto není oficiální poradna, pouze diskusní fórum. Příspěvky jsou vyjádřením osobního názoru člena diskuse. Školíme se tu jen samy mezi sebou:-)

Offline

 

#23 2012-07-19 21:51:45

Irena Marie
Člen/ka

Re: Vklad vozidla

Děkuji, přesně tak to udělám, povedu daňovou evidenci a v případě dobrého paušálu odpisy nepoužiji. A omlouvám se, máte pravdu, paušál neuplatňujeme v  50%, ale 60%. Spletla jsem se.

Moc děkuji za pomoc a doufám, že se na vás mohu v případě nutnosti ještě obrátit. A pokud pořádáte nějaké kurzy či semináře, pošlte mi prosím mailem pozvánku, rádá zaplatím a přijedu.

Irena Marie

Offline

 

#24 2012-07-19 22:24:30

Irena Marie
Člen/ka

Re: Vklad vozidla

Děkuji, přesně tak to udělám, povedu daňovou evidenci a v případě dobrého paušálu odpisy nepoužiji. A omlouvám se, máte pravdu, paušál neuplatňujeme v  50%, ale 60%. Spletla jsem se.

Moc děkuji za pomoc a doufám, že se na vás mohu v případě nutnosti ještě obrátit. A pokud pořádáte nějaké kurzy či semináře, pošlte mi prosím mailem pozvánku, rádá zaplatím a přijedu.

Irena Marie

Offline

 

#25 2016-02-15 18:38:50

Paplub
Člen/ka

Re: Vklad vozidla

Dobrý večer paní Zdenko,

opět  jeden rébus a nevím a tak chci poprosit o radu:

OSVČ byl  paušalista, v 12/2013 koupil auto/přesně 18.12.2013/  Dala jsem na kartu jen z důvodu uplatnění DPH  a i vedla DE. V roce 2014 ještě paušalista, ale od 1.1.2015 vedeme DE, jelikož překročil částku 2.000 000,00 Kč. Chci se zeptat na to auto, musím ho vložit do majetku k 1.1.2015, protože jsme do N dávali N na auto a  uplatnili DPH. A teď mám obavy, jestli můžu použít cenu z KS 12/2013 ( je víc než jeden rok). Co se týče odpisů, tak ty bych nemusela uplatnit, N na auto by se dali vyloučit, ale DPH už bylo uplatněno na vstupu. Jak mám tedy auto vložit do OM-stačí tržní cena z autobazaru, nebo musím mít Reprodukční cena  podle Zákona 151/1997 o oceňování majetku.
Děkuji moc a pěkný večer.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB