Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#26 2012-02-16 11:30:14

sanjasin
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Chtělo by to nastudovat zákon, ale komu by se to chtělo číst, protože tý řeči nerozumí ani tvůrci :).

Offline

 

#27 2012-02-16 22:24:56

Zdena
Moderátorka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

JANAA napsal(a):

Dobrý den, paní Zdeno, jak Vy to děláte, já sice tuším správnou odpověď, ale Vy hned přidáte i paragraf příslušného zákona, stále víc a víc Vás obdivuji... ráda bych si s Vámi dala někdy kafe ... poznat ženu s takovým přehledem v daňovém pralese by bylo úžasné. Pěkný zasněžený den Vám paní Zdeno i všem ostatním. Jana

Nemyslím si, že bych měla nějaký extra přehled, je víc toho, co nevím, než vím. A je to čím dál tím horší, to se asi hlásí stařecká demence:-) Není na mě vůbec nic úžasného, jsem podměrečný jedinec mdlého zjevu, chování i rozumu. Ale to kafe bych si dala:-)

Offline

 

#28 2012-02-16 22:36:03

Zdena
Moderátorka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

sanjasin napsal(a):

Chtělo by to nastudovat zákon, ale komu by se to chtělo číst, protože tý řeči nerozumí ani tvůrci :).

Myslím, že v tomto případě ani nepotřebujete nijak zvlášť studovat zákon. DPH si můžete uplatnit na základě daňového dokladu, a jestliže na daňovém dokladu žádná daň není, tak není co uplatnit:-)
Zákon o DPH snad ani nečtěte, je psaný jakousi podivnou řečí, která se asi jen tváří jako čeština.

Offline

 

#29 2013-05-20 22:08:14

cacenka
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Dobry vecer, pani Zdeno, chci se zeptat, zda se neco zmenilo v nazoru - osobni automobil nezarazeny do obchodniho majetku FO (danova evidence, vydaje pausalem) - uplatnovani PHM na zaklade dokladu - odpocet DPH - vedeni knihy jizd - zadne jine nahrady neuplatnovany... je mozne stale uplatnovat DPH z dokladu za PHM v tomto pripade? Dekuji moc moc

Offline

 

#30 2013-05-20 23:08:54

Zdena
Moderátorka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Dobrý večer.
Nevidím důvod, proč by poplatník, uplatňující pro účely daně z příjmů paušální výdaje, nemohl uplatňovat nárok na odpočet DPH z PHM. Nárok na odpočet se neřídí zákonem o daních z příjmů, nýbrž zákonem o DPH.  Jestliže splní podmínky § 72 (použije pro ekonomické činnosti) a § 73 (má správný daňový doklad, stihne uplatnit do 3 let atd., doklady od benzínek doporučuji okopírovat nebo naskenovat, rychle vyblednou), tak si může uplatnit nárok na odpočet DPH.

Offline

 

#31 2014-04-14 17:44:43

semtexcz
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Dobrý den,
zajímavá myšlenka. Ze stejného titulu byste tedy mohla radit odpočet DPH z oprav a ostatních výdajů souvisejících s provozem vozidla nezařazeného do obchodního majetku.

Offline

 

#32 2014-04-14 22:11:57

Zdena
Moderátorka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

A proč by si paušalista, který vede přehled o obchodním majetku podle § 100/3/b) ZDPH (třeba v notýsku), nemohl uplatnit odpočet DPH z oprav vozidla? Které ustanovení zákona o DPH tomu brání?

Offline

 

#33 2014-04-15 13:06:42

semtexcz
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Třeba to, že sám tazatel tvrdí, že automobil nezařadil do obchodního majetku dle §100?

Offline

 

#34 2014-04-15 21:07:11

Zdena
Moderátorka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Ale on netvrdí, že jej nezařadil do OM podle § 100 ZDPH. Pouze říká, že pro účely daně z příjmů uplatňuje paušální výdaje, takže nemá auto zařazené v OM. Navíc nevidím v § 72 ani v § 73 žádné omezení, které by mu bránilo uplatnit nárok na odpočet jen proto, že nevede evidenci, tu může rychle dodělat. Podle § 4/3/c) ZDPH je obchodním majetkem souhrn majetkových hodnot, který slouží nebo je určen osobě povinné k dani k uskutečňování ekonomických činností. Jestliže auto slouží k ekonomické činnosti, tak má dle mého názoru nárok na odpočet. Jak při pořízení, tak při opravách a dalších výdajích souvisejících s provozem vozidla.

Offline

 

#35 2014-04-16 10:26:12

Marie66
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Zdena napsal(a):

JANAA napsal(a):

Dobrý den, paní Zdeno, jak Vy to děláte, já sice tuším správnou odpověď, ale Vy hned přidáte i paragraf příslušného zákona, stále víc a víc Vás obdivuji... ráda bych si s Vámi dala někdy kafe ... poznat ženu s takovým přehledem v daňovém pralese by bylo úžasné. Pěkný zasněžený den Vám paní Zdeno i všem ostatním. Jana

Nemyslím si, že bych měla nějaký extra přehled, je víc toho, co nevím, než vím. A je to čím dál tím horší, to se asi hlásí stařecká demence:-) Není na mě vůbec nic úžasného, jsem podměrečný jedinec mdlého zjevu, chování i rozumu. Ale to kafe bych si dala:-)

Připojuji se k Janě s obdivem nad znalostmi paní Zdeny.
Dokonce jsem kdysi měla i "podezření", že ty zákony navrhuje, protože přesně ví co, kde a kdy hledat :-).
Nebo je Vám, paní Zdeno, vedení účetnictví a DE koníčkem, máte velkou praxi,a proto se mi nechce věřit, že byste více nevěděla než věděla. Já se zabývám daňovými zákony 15 let, ale stále občas "neumím číst", případně si nejsem jistá, zda to chápu správně atd.

Nevím odkud která jsme, ale možná by nebylo marné dohodnout se na takovém malém, soukromém "sjezdu" účetních z www.jakpodnikat.cz, a dáme si  kafe :-). To nejhektičtější období v roce máme za sebou, tak bychom si my mimopražské udělaly výlet do Prahy. (já su ze Zlína)

Offline

 

#36 2014-04-17 00:28:21

Zdena
Moderátorka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Dobrý večer, paní Marie,

je to praxí. Při každé větší novele zákona si říkám, že už ji ani nebudu číst, stejně to za pár let bude zase jinak. Pak mi to nedá a studuji i problematiku, kterou nepotřebuji:-)

Sjezd účetních je zajímavý nápad, uvidíme, co na to paní Jana a další. Předpokládám, že jsme z různých koutů republiky, takže by asi bylo obtížné dohodnout se na místu a termínu, který by všem vyhovoval.

Offline

 

#37 2014-04-17 08:43:39

jaromira
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Dobrý den,

myšlenka setkání se mi líbí. S realizací by to asi nebylo moc jednoduché, záleží na dalších......

Offline

 

#38 2015-12-08 15:46:50

JanaRena
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

automobil v OM, uplatnění paušálu - lze do nákladů uplatňovat výdaje za opravy, údržbu, a z těchto nákladů odečet DPH - musím v případě, že nárokuji DPH mít knihu jízd? a v jakém případě /bez odečtu DPH/ kniha jízd není nutná? a lze při paušálu účtovat do nákladů i parkovné?

Offline

 

#39 2015-12-09 17:45:11

JANAA
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Ano, u auta v OM při paušálu můžete dát do nákladů údržbu, opravy a uplatnit odpočet DPH. Knihu jízd mít k opravám a údržbě nemusíte.
Pokud si ale chcete uplatnit DPH ze skutečně  čerpaných PHM, pak vyjmete základ DPH a zaúčtujete jako nedaňový a použijete paušál na PHM, knihu jízd vést musíte. Můj názor.
Při paušálu není parkovné daňově uznatelný náklad.

Offline

 

#40 2016-02-11 11:16:01

If1987
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Dobrý den, procházím příspěvky a stále mi není jasné- jsem OSVČ, plátce DPH, mohu si odečítat DPH z PHM (průměrná cena PHM) a z náhrady za dopravu? Psala bych si knihu jízd a silnicni dan by se platila. Bez účtenek za benzin? Ale jak to pak vykážu v kontrolním hlasení? Jsem z toho nějaká zmatená:-(

Offline

 

#41 2016-02-11 14:00:16

taxi
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Dobrý den, nemůžete uplatnit odpočet DPH u PHM, pokud nemáte daňový doklad.

Offline

 

#42 2016-02-11 16:02:00

If1987
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Vyňato: Náhrada za ujeté kilometry- Základní náhradu za auto i náhradu za pohonné hmoty podle počtu ujetých kilometrů můžeme použít například tehdy, když vlastní auto nezahrneme do majetku. Pokud uplatňujeme náhradu podle ujetých kilometrů, nemůžeme již použít paušál na dopravu. Základní náhrada je v roce 2015 u osobních silničních motorových vozidel 3,70 Kč za 1 km jízdy, v roce 2016 je to 3,80 Kč. Ceny pohonných hmot jsou také dány každý rok. Tak proč bych nemohla?

Offline

 

#43 2016-02-11 16:14:18

taxi
Člen/ka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Bez účtenek za benzín?

Offline

 

#44 2016-02-11 16:15:21

janavk
Administrátorka

Re: dph za pohonné hmoty u auto v osobním vlastnictví

Dobrý den, bez dokladů to opravdu nejde. Všechny odpovědi k paušálu na dopravu by snad měly být v článku http://jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-auto.php

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB