Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » Kontrolní hlášení u neplátce DPh ze zahraničí

#1 2016-01-21 14:01:14

goman
Člen/ka

Kontrolní hlášení u neplátce DPh ze zahraničí

Zdravím, mám dotaz k podávání kontrolního hlášení.
Jedná se o to, že mám jednoho z partnerů (dodavatel), jež pro mne dělá copywritting, online inzerci apod. Je neplátce DPH, ale podniká z Velké Británie. Na faktuře má uvedené IC (z VB), ale nemá uvedené DIC, to údajně ve VB nemají.
Jedná se o to, že když jsem zkoušel si z programu, jež používám (PROFIT) vygenerovat kontrolní hlášení, tak se mi objevila chybová hláška, že nemůže být vygenerováno, protože právě tento partner nemá uvedené DIC. Jak toto řešit?
Napadají mě 3 věci, kde může být problém
a) Chyba v programu - Zde mi ale sdělili, že namísto DIC mi má partner sdělit "Value added tax registration number (VAT Reg No)". To ale partner tvrdí, že nemá nebo alespoň o něm neví.
b) Chyba při mém účtování tedy ve zvoleném fakturačním režimu. Aktuálně na faktury od tohoto partnera volím fakturační režim dle paragrafu 9.
c) Chyba u partnera, že VAT Reg No má, ale neví o tom a mám jej tedy požádat o dohledání? Tvrdí, že jako neplátce DPH jej nemá.
Či je ještě nějaké jiné řešení? Budu velmi rád za radu, díky

Doplnění: Já (odběratel) jsem plátce DPH.

Offline

 

#2 2016-01-21 19:44:31

Zdena
Moderátorka

Re: Kontrolní hlášení u neplátce DPh ze zahraničí

Volba fakturačního režimu podle § 9 zřejmě znamená Přijetí služby s místem plnění podle § 9 odst. 1 od osoby registrované k dani v jiném členském státě (ř. 5 a 6 přiznání k DPH). Tam program právem vyžaduje DIČ dodavatele, kdyby dodavatel neměl DIČ, tak není osobou registrovanou k dani.

Mělo by Vám to spadnout do řádku 12 přiznání - Ostatní zdanitelná plnění, u kterých je povinen přiznat daň plátce při jejich přijetí (§ 108). Zkuste zvolit jiný fakturační režim. Nevím, jak jej máte nazvaný. V případě přijetí služby z EU od neplátce (dodavatel nemá VAT ID, tj. EU DIČ DPH) může zůstat pole Identifikace dodavatele v kontrolním hlášení prázdné.

Offline

 

#3 2016-01-22 14:02:04

goman
Člen/ka

Re: Kontrolní hlášení u neplátce DPh ze zahraničí

Zdravím,
děkuji za Vaši odpověď. tedy § 9 se používá při účtování faktur pouze od osob v rámci EU, jež jsou plátci DPH? :-).

V programu je § 9 označen s informačním doplňkem: přijetí služby od osoby z jiného státu EU. Myslel jsem tedy, že je to pro všechny služby od osob z EU bez ohledu na to zda je či není plátce DPH.

Když se dívám do programu, tak je tam i možnost Vámi uváděného § 108 s informačním doplňkem: Ostatní plnění, u kterých je povinen přiznat plátce daň při jejich přijetí.

Tedy pokud tomu dobře rozumím, tak pokud eviduji fakturu od neplátce DPH z jiného státu EU, tak se zvolí právě tento § 108? Rozumím tomu dobře? :-)

A ještě tedy doplňující dotaz. Dostal jsem informaci, že pokud partner poskytuje mi služby (já jsem tedy plátce DPH) a je z jiného státu v rámci EU, tak by se měl stát plátcem DPH či identifikovanou osobou. Je tomu tak a tedy měl bych na toto partnera upozornit, že porušuje zákony v rámci EU? A nesu případně já nějaké "závazky a povinnosti", pokud je chyba na straně partnera, že mi vystaví fakturu jako neplátce DPH i když by měl být buď identifikovaná osoba či plátce DPH?

Vycházím z této informace:
No jelikož máme v EU směrnici o DPH, která upravuje DPH pro všechny členské státy. Tak jsem si dost jistá, že kdokoliv z EU poskytuje služby osobě povinné k dani z jiného státu EU se musí registrovat buď jako plátce nebo identifikovaná osoba. A bude mít přiděleno platné DIČ (VAT) pro obchody mezi jednotlivými státy. A to platí i v GB i na Slovensku i všude jinde v EU. Spíše je to o tom, ne že dotyčný nemá DIČ, ale že nezná a neplní své daňové povinnosti

Děkuji a budu velmi rád, pokud mi budete moci výše popsané informace potvrdit, že mě vyvést z omylu :-).

Offline

 

#4 2016-01-23 18:54:20

Zdena
Moderátorka

Re: Kontrolní hlášení u neplátce DPh ze zahraničí

§ 9 se používá k určení místa plnění. 

Pokud přijmete službu od osoby registrované k dani v jiném členské státě EU, tak ji uvedete v ř. 5 nebo 6 přiznání (řádky mají vazbu na souhrnná hlášení). Pokud přijmete službu od osoby, která není registrovaná v EU (podnikatel-neplátce), nebo od osoby ze třetí země, tak ji uvedete v řádku 12 nebo 13 přiznání.   

Kdysi jsem někde četla, že pokud anglický dodavatel poskytuje služby, u kterých se místo plnění přesouvá za odběratelem do jiného členského státu, tak mu nevzniká povinná registrace k DPH okamžitě ke dni poskytnutí služby (jak je tomu v ČR nebo na Slovensku), nýbrž po překročení určité hranice obratu. Angláni si zřejmě přeložili směrnici EU po svém:-)

Offline

 

#5 2016-01-25 07:57:59

goman
Člen/ka

Re: Kontrolní hlášení u neplátce DPh ze zahraničí

Dobré dopoledne,
děkuji moc za Vaše informace :-).

Právě to o čem píšete v posledním odstavci (Angláni si zřejmě přeložili směrnici EU po svém...) právě asi bude to, na co partner "naráží", že nemusí být registrován k DPH právě no :-).

Každopádně, když se dívám na ty řádky 12 a 13 v přiznání:
Řádky č. 12 a 13 ? ostatní zdanitelná plnění, u kterých je povinen přiznat daň plátce při jejich přijetí
Do těchto řádků patří daň na výstupu z plnění poskytnutých osobou neusazenou v tuzemsku s místem plnění v tuzemsku (neuvedených v ř. 5 a 6), vznikla-li jejich přijetím (nebo poskytnutím úplaty/zálohy) povinnost přiznat a zaplatit daň.

Tak to by mi vycházelo z toho to evidování na základě § 108, kde je právě psáno: Ostatní plnění, u kterých je povinen přiznat plátce daň při jejich přijetí. Tím pádem, zde by nemělo být vyžadováno DIC ci VAT, že? :-)

Offline

 

#6 2016-01-25 23:03:23

Zdena
Moderátorka

Re: Kontrolní hlášení u neplátce DPh ze zahraničí

Ano. Je to tak, jak píšete.

Offline

 

#7 2016-01-30 12:49:20

goman
Člen/ka

Re: Kontrolní hlášení u neplátce DPh ze zahraničí

Děkuji Vám za všechny rady a informace :-).

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » Kontrolní hlášení u neplátce DPh ze zahraničí

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB