Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2016-01-24 15:06:16

jola
Člen/ka

osvobozený nájem fa přijaté

Dobrý den paní Zdeno,
v lednu 2015 jsem s vámi řešila případ,kdy podnikatel plátce DPH vyřadil nemovitost do osobního užívání.Nemovitost pronajímá neplátcům DPH .Faktury vystavuje bez DPH a bez IČO má uvedené pouze DIČ,ale jak je to s fakturami přijatými .Platí za nájemníky vodu a jednou ročně se provádí vyúčtování. Firma,která posílá faktury za vodu tvrdí,že když není IČO ,tak si nemůže uplatnit DPH. Podnikatel odvádí ze záloh od nájemců DPH. FÚ mu u přijatých faktur neuzná odpočet,když tam není uvedeno jeho DIČ.Je to tak? Můžete mi paní Zdeno poradit může podnikatel nechat u přijatých fa na tento pronájem svoje IČO i když  z hlediska dani z příjmu už pronájem nefiguruje jenom z hlediska DPH. Nevím jestli jsem to napsala srozumitelně,ale jde mi hlavně o to jak firmě ,která dodává vodu vysvětlit,že potřebujeme na faktuře uvést pouze DIČ.
Děkuji moc za odpověď.                                             Jarmila.

Offline

 

#2 2016-01-24 19:22:54

Zdena
Moderátorka

Re: osvobozený nájem fa přijaté

Dobrý večer.

Na přijatých daňových dokladech (v hodnotě nad 10 tis. Kč) má být DIČ odběratele. Pokud jsou doklady na nižší částky, tak mohou být považovány za zjednodušené DD, u kterých není DIČ povinnou náležitostí. Pokud jsou doklady na vyšší částky a není na nich uvedeno DIČ, tak můžete obhájit nárok na odpočet s využitím § 73/5 ZDPH: "Neobsahuje-li doklad pro prokázání nároku na odpočet daně všechny předepsané náležitosti daňového dokladu, lze nárok prokázat jiným způsobem." Jestliže doložíte, že z přijatých záloh od nájemců odvádíte DPH, tak by vám měl FÚ uznat nárok na odpočet i na základě dokladu, který neobsahuje všechny povinné náležitosti.

Firma, která posílá faktury za vodu, tvrdí nesmysly. IČO přece není povinnou náležitostí daňového dokladu. Své DIČ jim snad podnikatel oznámil, tak nevím, co řeší.

Offline

 

#3 2016-01-25 17:43:54

jola
Člen/ka

Re: osvobozený nájem fa přijaté

Dobrý den paní Zdeno,
moc děkuji za odpověď. S firmou,která dodává vodu je to vyřešené.Nakonec to přeci jen šlo. Ale ČEZ tvrdí,že u nich to nejde,když není zapsané IČO ,tak jste pro ně domácnost.Ještě to budou řešit s vedoucí prac. Pokud to nepůjde,tak budu obhajovat tak,jak jste napsala.Zálohy jsou do částky 10.000,- . Nevím,jak to bude s ročním vyúčtováním.
Ještě jednou moc děkuji.
Zdravím.                                                                Jarmila.

Offline

 

#4 2016-01-25 23:05:34

Zdena
Moderátorka

Re: osvobozený nájem fa přijaté

Kdyby měly být s ČEZem problémy, tak bych jim tam nechala IČO a je po starostech:-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB